Jakie są skutki uboczne zmiany czasu? Jeden z nich zobaczysz na wadze
Zmiana czasu może wpływać na wagę bardziej, niż się wydaje. Zaburzenie rytmu dobowego prowadzi do rozregulowania hormonów odpowiedzialnych za apetyt, co skutkuje częstszym występowaniem uczucia głodu. Dodatkowo zmęczenie wynikające z przesunięcia czasu nie sprzyja podejmowaniu aktywności fizycznej. Czy da się coś z tym zrobić?

- Zmiana czasu może zaburzać rytm dobowy - powoduje rozregulowanie hormonów, większą chęć podjadania i zmniejszoną aktywność fizyczną, co sprzyja przybieraniu na wadze.
- Regularne godziny posiłków, zbilansowane potrawy oraz odpowiednie nawodnienie pomagają kontrolować apetyt.
- Spożywanie produktów bogatych w magnez, witaminy B, tryptofan oraz unikanie jedzenia tuż przed snem wspiera organizm w adaptacji do nowego czasu.
Dlaczego zmiana czasu powoduje przybieranie na wadze?
Dietetyczka Sarah Fancourt zwróciła uwagę, że zmiana czasu, która nastąpi w ten weekend, może wpłynąć na sposób, w jaki odczuwamy głód. Ekspertka wyjaśniła, że przesunięcie zegarów o godzinę do przodu na początku wiosny może powodować zaburzenie rytmu dobowego, które oddziałuje na nasze nawyki żywieniowe. W konsekwencji organizm może reagować zwiększonym apetytem, co prowadzi do przybierania na wadze.

Badania wykazały, że aż jedna na trzy osoby doświadczyła tzw. clock-lag, czyli uczucia dezorientacji wynikającego ze zmiany zegarków i zaburzenia codziennej rutyny. Co ciekawe, prawie jedna na sześć osób twierdzi, że jest to dla nich gorsze niż jet lag po podróży między strefami czasowymi.
Najnowsze analizy przeprowadzone przez firmę Recipes Box Gousto pokazują, że ponad połowa respondentów uważa, iż zmiana czasu wpływa na różne aspekty ich życia, a jedną z najbardziej dotkniętych sfer są pory jedzenia.
Ponad 10 proc. badanych przyznało, że pomija lub opóźnia posiłki po zmianie czasu, a 5 proc. częściej sięga po przekąski, ponieważ odczuwa zwiększony głód. Sarah Fancourt dodała, że przestawienie zegarów może zaburzać naturalne sygnały głodu.
Zegary zmieniają się co roku, ale jakoś wciąż nas zaskakują. Nawet godzinna zmiana może zakłócić rutynę posiłków i sygnały głodu u niektórych osób, co prowadzi do mniej odżywczych wyborów żywieniowych, które pozwalają przetrwać dzień
- wyjaśniła.
Jak uniknąć przytycia na skutek zmiany czasu?
Zmiana czasu może zaburzyć nasz rytm dobowy, wpływając na nawyki żywieniowe, poziom energii i sen. Dla wielu osób oznacza to większy apetyt, sięganie po przekąski i nieregularne posiłki, co może prowadzić do przyrostu masy ciała. Na szczęście istnieją sposoby, aby dostosować się do nowego harmonogramu i uniknąć niechcianych kilogramów.
Utrzymywanie regularnej rutyny i wprowadzanie niewielkich zmian może pomóc organizmowi dostosować się płynniej
- dodała ekspertka.
Pokonaj głód rozsądnymi przekąskami
Gdy odczuwasz, że jest „za wcześnie lub za późno na jedzenie”, nie ignoruj sygnałów głodu, ale też nie sięgaj po niezdrowe przekąski. Wybierz produkty bogate w białko i błonnik, które pomogą ci się nasycić i ustabilizować poziom cukru we krwi.
Dobrym wyborem będzie np. jogurt naturalny z orzechami, hummus z warzywami, jajko na twardo czy garść migdałów. Dzięki temu unikniesz niekontrolowanego objadania się podczas kolejnego posiłku.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu
Odwodnienie może sprawiać, że czujemy się ospali, rozdrażnieni i głodni, nawet jeśli organizm wcale nie potrzebuje jedzenia. Dlatego regularne picie wody jest kluczowe - postaraj się wypijać co najmniej 1,5-2 litry dziennie.
Jeśli nie przepadasz za wodą, sięgnij po herbaty ziołowe lub napary owocowe. Odpowiednia ilość płynów pomoże także ograniczyć zachcianki na słodycze oraz poprawi funkcjonowanie układu pokarmowego.
Nie zmieniaj pory kolacji
Pomimo rozregulowanego rytmu dnia staraj się jeść kolację o tej samej porze, co zwykle. Utrzymanie regularnych godzin posiłków pomoże organizmowi szybciej dostosować się do nowego czasu i uniknąć nocnego podjadania.
Zbilansowany posiłek, bogaty w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone, ustabilizuje poziom cukru we krwi i zapobiegnie niekontrolowanemu wzrostowi apetytu.
Popraw jakość snu dzięki odpowiedniej diecie
Zmiana czasu może zaburzyć sen, a niedobór odpoczynku wpływa na zwiększone łaknienie i ochotę na wysokokaloryczne przekąski. Aby wspomóc regenerację organizmu, warto wzbogacić dietę w składniki odżywcze, które sprzyjają zdrowemu snu.
Magnez (znajdujący się w zielonych liściach, migdałach, pestkach dyni), witaminy z grupy B (obecne w pełnych ziarnach, nabiale, bananach) oraz tryptofan (który występuje m.in. w indyku, owsie, serze) mogą pomóc w zasypianiu i poprawić jakość odpoczynku.
Planuj posiłki tak, by lepiej spać
Jedzenie tuż przed snem może obciążać układ trawienny, powodować wzrost poziomu cukru we krwi i utrudniać regenerację, dlatego staraj się spożywać ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem.
Jeśli mimo to poczujesz głód, sięgnij po lekką, bogatą w białko przekąskę, taką jak jogurt grecki lub serek wiejski. Unikaj słodkich, ciężkostrawnych potraw oraz produktów bogatych w węglowodany proste, które mogą utrudniać zasypianie.