Jesteś na diecie, a waga ani drgnie? Dietetyczka wskazuje 5 najczęstszych błędów
Odpowiednio się odżywiasz, ćwiczysz, ale efektów odchudzania na wadze nie widać? Problem może być dość prozaiczny: to, w jaki sposób się ważymy. Dietetyczka wskazuje, jakich 5 błędów unikać, by odpowiednio się zważyć i poznać swoją właściwą wagę. Jak się ważyć, by uzyskać prawidłowy wynik? Podpowiadamy.
Systematyczna kontrola wagi ciała jest kluczowym elementem dbania o swoje zdrowie. Wbrew pozorom większość z nas popełnia kilka błędów, wchodząc na wagę, przez co uzyskujemy niewłaściwy pomiar. Co zatem robimy źle?
Kiedy waga kłamie? Oto najczęściej popełniane błędy
Dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda udostępniła za pośrednictwem mediów społecznościowych post, w którym wymieniła aż 5 złych nawyków, które przyczyniają się do tego, że waga pokazuje wyższą liczbę. Pierwszy i najbardziej popełniany błąd to sprawdzenie swojej wagi tuż po podróży, zwłaszcza samolotem. Ekspertka wyjaśniła, że "pozycja siedząca, różnica ciśnień sprawia, że woda się zatrzymuje w organizmie i pojawiają się obrzęki".
Nie ma większego sensu wchodzenie na wagę kilka dni przed miesiączką i po zakończeniu okresu. Dlaczego? Jak napisała dietetyczka w udostępnionym poście na Instagramie, "zmiany hormonalne w drugiej połowie cyklu miesięcznego sprawiają, że kobieta zatrzymuje wodę". Dodała też, że "na skutek wzmożonego PMS może pojawić się także większy apetyt niosący za sobą krótkotrwały przyrost masy ciała".
Kiedy najlepiej się ważyć? Dobra waga łazienkowa też jest ważna
Według ekspertki najlepszą porą, by skontrolować swoją wagę, jest poranek. Powinniśmy to robić na pusty żołądek, przed śniadaniem i wypiciem filiżanki kawy lub herbaty.
Dietetyczka zwróciła uwagę na jeden ważny szczegół. Aby uzyskać wiarygodny pomiar, waga powinna stać zawsze w tym samym miejscu. "Najlepiej by stała ona na jednolitym, utwardzanym podłożu. Ważąc się w różnych miejscach, powinnaś się liczyć z tym, że waga będzie wskazywać różne wartości" – podsumowała.
Polecany artykuł:
Wśród najczęściej popełnianych błędów Czyrynda-Koleda wymieniła także ważenie się tuż po ćwiczeniach fizycznych. "Podczas aktywności fizycznej naturalnie gromadzi się woda w mięśniach, na skutek powstałych mikrouszkodzeń. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie płynów po i podczas treningu" – zaznaczyła.
Wchodzenie na wagę wieczorem oraz przed wypróżnianiem się to kolejne dwa błędy, które popełnia sporo osób. "Zalegająca treść pokarmowa sprawia, że ważymy więcej. Po wypróżnieniu masa ciała się obniży" – dodała.