Katarzyna Bosacka zachwyciła metamorfozą, teraz studzi emocje. “Muszę uważać"

2024-03-29 14:49

Katarzyna Bosacka ma za sobą trudny czas. Okazało się, że powodem szybkiej utraty wagi były problemy osobiste, przez co w niecałe trzy miesiące schudła 14 kg. Niemniej jednak jej metamorfoza przykuła uwagę mediów. Dziś czuje się dobrze, ale by zachować szczupłą sylwetkę musi się pilnować.

Katarzyna Bosacka zachwyciła metamorfozą, teraz studzi emocje. “Muszę uważać
Autor: Fot. instagram.com/katarzynabosacka

Bosacka to dziennikarka i edukatorka promująca zdrowy tryb życia. Często analizuje skład poszczególnych produktów i wskazuje, czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy jeść i co wybrać w zamian. Niemniej jednak sama borykała się z pewnego rodzaju zaburzeniem, natomiast dziś czuje się już dobrze.

Efekt jojo – jak go uniknąć

Jadłowstręt i efekt jojo. Pułapki nie tylko w Wielkanoc

W jednym z wywiadów Katarzyna Bosacka przyznała, że wysoki poziom stresu wywołał u niej jadłowstręt, przez co w krótkim czasie bardzo schudła. Natomiast jak wiadomo szybka utrata masy ciała często wiąże się z tzw. efektem jojo. 

Oznacza to, że kiedy powód gubienia kilogramów już minie i organizm powoli wraca na swoje tory, waga zaczyna wzrastać, a co więcej może pojawić się także spora nadwyżka. Wie o tym także Katarzyna Bosacka, która przyznaje, że uwielbia jedzenie i musi się pilnować.

- Muszę wręcz uważać, bo jestem łasuchem i bardzo lubię jeść. Jedzenie to moja praca, zawód i moje życie. Muszę zacząć się więcej ruszać [...] Uznaję spacery długodystansowe, więc mój trening to jest takie 10 kilometrów z psem przez łąki, pola, przez zieleń - wyjaśnia Bosacka.

Bosacka w rozmowie z Plotkiem dodała, że nadchodzące święta będą bardzo aktywne. A fakt, że spędzi je nieopodal Puszczy Noteckiej sprawia, że możliwości spaceru są na wyciągnięcie ręki. Wspomniała o grach rodzinnych, oblewaniu się wodą, czy graniu w piłkę z dziećmi. Zaznaczyła, że wspólnie przygotowują posiłki i nie korzystają z półproduktów. A na stole poza kalorycznym żurkiem, znajdzie się zupa krem z białych warzyw i wiele innych potraw, jako wyraz szacunku dla osób, które nie koniecznie chcą sięgać po tradycyjne dania. 

Efekt jojo, co to takiego i dlaczego się pojawia?

Efekt jojo to potoczne określenie opisujące wahania masy ciała i obrazowo ukazuje, jak waga spada, by za moment ponownie wrócić. Powodów może być kilka, w tym zaburzenia odżywiania czy złe nawyki żywieniowe. Jednak najczęściej taki stan jest związany z błędami w odchudzaniu. Chęć szybkiego pozbycia się zbędnych kilogramów sprawia, że nie raz sięgamy po restrykcyjne diety lub takie, których nie da się przestrzegać przez długi czas.

Stąd nawet jeśli uda się nam schudnąć, to organizm często domaga się odpowiednich składników żywieniowych, których zabrakło przez chęć szybkiej metamorfozy. Kolejną kwestią jest psychika, narzucając sobie rygorystyczne zmiany po pewnym czasie intensywniej odczuwamy potrzebę sięgania po niezdrową lub wysokokaloryczną żywność. Ostatecznie porzucamy dietę i stopniowo wracamy do dawnych zwyczajów a wraz z nimi utracone wcześniej kilogramy.  

Do efektu jojo przyczynia się także zbyt niska aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia i brak czasu sprzyjają sięganiu po niezdrowe przekąski. Dlatego chcąc uniknąć powrotu uprzedniej wagi, przede wszystkim należy proces odchudzania skonsultować z lekarzem i dietetykiem oraz dobrać odpowiednią formę odżywiania. 

A co bardzo ważne nie traktować nowych zleceń jako diety, ale jako zmianę nawyków żywieniowych, które wprowadzone na stałe zapobiegną efektowi jojo. Warto pamiętać, że zdrowo nie oznacza, że nie może być smacznie. Pozytywne podejście i szukanie rozwiązań może być pełne przyjemności.