Dają nietrafione rady i każą "mniej jeść". Lekarze nie radzą sobie z otyłością u pacjentów
Otyłość znajduje się na szóstym miejscu spośród czynników ryzyka odpowiedzialnych za liczbę zgonów na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie z otyłością zmaga się ok. 400 mln osób dorosłych, natomiast z nadwagą aż 1,6 mld pacjentów. Skala problemu jest więc globalna, a według najnowszego badania, lekarze nie radzą sobie dobrze z tym zagadnieniem.
Otyłość to choroba przewlekła i nawracająca. Pacjenci mają często problem ze zrzuceniem nadmiernej ilości kilogramów nie tylko z powodu braku kontroli nad swoimi nawykami żywieniowymi, lecz przede wszystkim przez brak dostępu do sprawdzonych informacji na temat odchudzania. Wiele pacjentów skarży się na fakt, iż otrzymują niesprawdzone lub niejasne wskazówki od lekarzy lub są odsyłani do innych specjalistów. Badacze postanowili przeanalizować skalę tego problemu.
Lekarze dają pacjentom nieskuteczne rady?
Wyniki badania opublikowanego w Family Pracitce dowodzą, że lekarze nie sugerują pacjentom zmagającym się z otyłością, by schudli. A nawet, jeśli nakazują zrzucić zbędne kilogramy, nie dają popartych dowodami naukowymi wskazówek. Przez to pacjenci czują się zaniedbani i zdezorientowani.
Naukowcy przeanalizowali 159 nagrań audio z konsultacji pacjentów z otyłością z lekarzami rodzinnymi. Nagrania były zbierane w Wielkiej Brytanii w latach 2013-2014.
Z nagrań wynika, że porady dotyczące odchudzania udzielane przez lekarzy pacjentom rzadko obejmowały skuteczne metody i polegały głównie na mówieniu pacjentom wskazówek typu "jedz mniej i zadbaj o aktywność fizyczną". Porady były w większości ogólne i rzadko dostosowywane do aktualnej wiedzy i zachowań pacjentów. Często były też oparte na powielanych mitach dotyczących odchudzania. Nie obejmowały też wdrożenia szczegółowej strategii odchudzania lub analizy poprzednich metod, które stosowali pacjenci, by schudnąć.
Wyniki analizy są zatrważające. 97% nagrań przedstawiało porady abstrakcyjne lub bardzo ogólnikowe. Tylko 20% konsultacji polegało na udzieleniu pacjentom szczegółowych rad na temat odchudzania. W 76% przypadków lekarze sugerowali pacjentom, by szukali pomocy w tym kierunku gdzie indziej.
„Badania te pokazują, że lekarze potrzebują jasnych wskazówek, jak rozmawiać z pacjentami z otyłością na temat odchudzania” – powiedziała jedna z głównych autorek artykułu, Madeleine Tremblett. „To może pomóc im uniknąć wzmacniania stygmatyzujących stereotypów i skutecznie pomóc pacjentom, którzy chcą schudnąć” - dodała.
Polecany artykuł: