Odchudzanie - 13 powodów, dlaczego nie możesz schudnąć

2014-05-13 9:42

Po raz kolejny testujesz na sobie cudowną dietę. Podobno powinnaś schudnąć pięć kilo w ciągu trzech dni, ale waga ani drgnie. Gdzie tkwi błąd? Czy przyczyną nieskutecznego odchudzania jest w twoim przypadku zła przemiana materii, hormony, a może brak motywacji? Dlaczego odchudzanie to taka trudna sprawa? Proponujemy, żebyś wprowadziła zmiany, a na pewno zobaczysz efekty.

Odchudzanie - 13 powodów, dlaczego nie możesz schudnąć
Autor: Photos.com Dlaczego nie mogę schudnąć

Spis treści

 1. 1. Odchudzanie jest mało efektywne, jeśli za mało się ruszasz
 2. 2. Nie schudniesz, bo jadasz zbyt rzadko
 3. 3. Jeśli bez przerwy podjadasz, nie spodziewaj się, że odchudzanie przyniesie efekty
 4. 4. Lubisz tłusto jeść, zatem nie oczekuj, że odchudzanie będzie skuteczne
 5. 5. Jeśli odchudzanie ma być efektywne, przestań wierzyć w żywność light
 6. 6. Brakuje ci motywacji do odchudzania
 7. Jak zdrowo schudnąć? Radzi doktor Ania!
 8. 7. Błędem podczas odchudzania jest unikanie węglowodanów
 9. 8. Pijesz za mało - to częsty błąd podczas odchudzania
 10. 9. Odchudzanie nie przynosi efektów, bo bez przerwy zmieniasz diety
 11. 10. Problemy hormonalne mogą być przyczyną nieskutecznego odchudzania
 12. 11. Podczas odchudzania nie powinnaś rezygnować z produktów bogatych w błonnik
 13. 12. Unikanie śniadań to częsty błąd osób, które się odchudzają
 14. 13. Objadanie się przed snem sprawia, że odchudzanie jest nieskutecznie

Dlaczego nie mogę schudnąć? Bo właściwe odchudzanie to nie tylko dieta odchudzająca, to naprawdę trudna sztuka. Same chęci to za mało. Potrzebna jest silna wola, konsekwencja i upór. Przyda się też rzetelna wiedza dotycząca racjonalnego żywienia. Oto lista 13 błędów najczęściej popełnianych w czasie odchudzania.

1. Odchudzanie jest mało efektywne, jeśli za mało się ruszasz

Człowiek, który się nie rusza, ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne niż aktywny. Tymczasem kwadrans marszu dziennie to wydatek 100 kcal. To niewiele, ale w ciągu roku daje to 36 000 kcal, czyli ponad 5 kg tłuszczu! Wysiłek fizyczny to najlepszy sposób na przyśpieszenie przemiany materii. Codzienne czynności, nawet najbardziej wyczerpujące (trzepanie dywanów, malowanie ścian), to za mało (choć godzina mycia okien to wydatek 255 kcal, a prasowania nawet 263 kcal). Organizm potrzebuje specjalnych, nieznanych mu dotychczas doświadczeń – spróbuj pływania, aerobiku, jazdy na rowerze, rolkach, nordic walking, tańca, marszobiegu.

CZYTAJ TAKŻE >> Ile kalorii spalamy podczas różnych czynności [TABELA]

2. Nie schudniesz, bo jadasz zbyt rzadko

Choć jadasz śniadanie i obiadokolację, a oba te posiłki nie są zbyt kaloryczne, nie ma mowy o schudnięciu. Długa przerwa między nimi powoduje, że organizm odczuwa niedobór cukru i wieczorem chce koniecznie uzupełnić zapasy. Efekt: po całodziennym głodowaniu wieczorem rzucasz się na jedzenie, jesz znacznie więcej, niż potrzeba, usprawiedliwiając się: „przecież dziś nic nie jadłam”. Gdy dzienna norma kaloryczna jest podzielona na 5 porcji, organizm zużywa kalorie na bieżąco.

3. Jeśli bez przerwy podjadasz, nie spodziewaj się, że odchudzanie przyniesie efekty

W ten sposób mobilizujesz układ pokarmowy do nieustannej pracy. Jesz, przygotowując posiłek, podjadasz coś, oglądając telewizję, czytając? Spróbuj przez jeden dzień spisywać wszelkie niekontrolowane i pozaregulaminowe przegryzki. Przekonasz się, ile dodatkowych kalorii dostarczasz sobie każdego dnia.

4. Lubisz tłusto jeść, zatem nie oczekuj, że odchudzanie będzie skuteczne

Niemal połowa tłuszczu, który jesz, pochodzi z mięsa wieprzowego i wołowego oraz jego przetworów. Zastąp je drobiem (ale bez skórki), nie jedz kiełbas i pasztetów, zup na tłustym mięsie. Zrezygnuj z masła i żółtych serów, tłuste mleko zastąp odtłuszczonym (najlepiej o zawartości 0,5 proc. tłuszczu). Nie unikaj jednak tłuszczu w ogóle, jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale wybieraj tłuszcz rybi (najlepiej ryby morskie) i roślinny (olej rzepakowy, oliwa, orzechy).

5. Jeśli odchudzanie ma być efektywne, przestań wierzyć w żywność light

Nie należy ślepo wierzyć etykietom z napisem „light”, trzeba dokładnie wczytać się w skład produktu. Aby produkt mógł nosić miano „light”, musi mieć obniżoną (w stosunku do produktu tradycyjnego) co najmniej o 1/3 zawartość jakiegoś składnika. Niestety, zgodnie z prawem producent, obniżając np. ilość cukru, może zwiększyć np. ilość tłuszczu (np. jogurt jest light, bo bez cukru, za to pełnotłusty). Podobnie jest ze słodyczami. Niektóre w wersji light są bardziej kaloryczne niż ich odpowiedniki słodzone cukrem, bo dla poprawy smaku mają więcej tłuszczu. Poza tym wiele osób uważa, że skoro coś jest light, to można bezkarnie zjeść tego więcej.

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

6. Brakuje ci motywacji do odchudzania

Wytrwałość, gotowość do pewnych wyrzeczeń to jeszcze nie wszystko, by odnieść sukces w walce o szczupłą sylwetkę. Bardzo ważna (a w zasadzie od niej należy zacząć) jest silna motywacja. Jak ją wzmocnić? Dobrze jest mieć w perspektywie ważne wydarzenie – ślub, spotkanie klasowe po latach, urlop. Zrób też bilans zysków zdrowotnych: wiadomo, że otyłość jest przyczyną wielu chorób – żylaków, schorzeń stawów, cukrzycy, nadciśnienia.

Jak zdrowo schudnąć? Radzi doktor Ania!

Sprawdź, jak schudnąć na wiosnę

7. Błędem podczas odchudzania jest unikanie węglowodanów

Jeśli nie jadasz pieczywa (ale pełnoziarnistego), makaronów z mąki razowej, kasz, płatków, robisz błąd. Organizm zużywa najwięcej energii, spalając węglowodany złożone. Dzięki nim masz energię do pracy (zarówno fizycznej, jak i intelektualnej). Zapewniają one także siłę, by... poćwiczyć. Jeśli zjesz porcję boczku i kaszy o takiej samej kaloryczności, to kalorie z boczku „pójdą do magazynu”, czyli odłożą się w postaci tłuszczu, natomiast te, których dostarczyła kasza, będą długo trawione.

8. Pijesz za mało - to częsty błąd podczas odchudzania

Woda jest sprzymierzeńcem smukłej sylwetki. Jeśli nie cierpisz na nadciśnienie, nie masz obrzęków, codziennie wypijaj 2 litry płynów, latem nawet więcej. Nie mogą to być napoje dosładzane. Połowę tej ilości powinna stanowić woda mineralna (gazowana lub nie).

9. Odchudzanie nie przynosi efektów, bo bez przerwy zmieniasz diety

Brakuje ci wytrwałości, rzucasz się na coraz to nowsze diety, wierząc, że ta właśnie przyniesie upragniony efekt. Po chwilowej euforii przychodzi rozczarowanie, bo nawet jeśli zgubisz kilka kilogramów, to wracają one, i to z nawiązką. Ciągła zmiana sposobu odżywiania powoduje, że organizm ma problemy z regulacją tempa przemiany materii. Nie dajesz mu dość czasu na przestawienie się na zupełnie inny sposób odżywiania. Gdy zaczynasz jakąś dietę, zostań jej wierna na dłużej. Nie oczekuj cudów po tygodniu! Diety, które obiecują, że stracisz 5 kg w tydzień, skreślaj na starcie. Najlepsze tempo chudnięcia to 0,5–1 kg tygodniowo.

10. Problemy hormonalne mogą być przyczyną nieskutecznego odchudzania

Jeśli tyjesz, choć nie zmieniłaś nawyków żywieniowych, może przyczyną jest niedoczynność tarczycy. Lekarz pierwszego kontaktu skieruje cię na badanie poziomu hormonów tarczycy, a gdy będzie to konieczne, także do endokrynologa. Jeśli jesteś w okresie menopauzy, to za dodatkowe kilogramy należy winić zwalniające tempo przemiany materii. Powinnaś więc zmniejszyć kaloryczność posiłków, unikać słodyczy, ograniczyć tłuszcze.

CZYTAJ TAKŻE >> Choroby, które sprzyjają tyciu

11. Podczas odchudzania nie powinnaś rezygnować z produktów bogatych w błonnik

Choć nie jest wchłaniany przez organizm, to jego rola jest ogromna, zwłaszcza gdy jesteś na diecie. Błonnik spowalnia proces trawienia i wchłaniania węglowodanów, jest znakomitym „wypełniaczem”, daje uczucie nasycenia. Ponadto przyśpiesza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Sięgnij po warzywa, produkty zbożowe z pełnego przemiału.

12. Unikanie śniadań to częsty błąd osób, które się odchudzają

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, szczególnie dla osób chcących zgubić kilka kilogramów. Jeśli zjesz śniadanie, będziesz mieć odpowiedni poziom glukozy, na pewno nie sięgniesz po tuczące przekąski. Solidny posiłek rano zapewnia energię na pierwszą połowę dnia. W jego skład powinny wchodzić produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste (pieczywo z pełnego przemiału, płatki), nabiał (dostarcza białka i wapnia) oraz porcja owoców lub warzyw.

13. Objadanie się przed snem sprawia, że odchudzanie jest nieskutecznie

Jeśli jesz ostatni posiłek na krótko przed snem, robisz duży błąd. Kładziesz się spać przed zakończeniem trawienia, a ten proces może zakłócić sen. Organizm potrzebuje 2,5–3 godziny na strawienie posiłku. Podczas snu wszelkie procesy życiowe, w tym przemiana materii, są spowolnione. Późna kolacja zakłóca ten rytm.

miesięcznik "Zdrowie"