Skuteczne odchudzanie łakomczucha - 10 zasad i jadłospis
Skuteczne odchudzanie łakomczucha, który nie panuje nad podjadaniem to prawdziwe wyzwanie. Tyjesz, bo uwielbiasz jeść. Nie zadowalają cię małe porcje - masz ochotę na czekoladę, to zjadasz od razu całą tabliczkę. Ciągłe podjadanie sprawia, że nie odczuwasz głodu. Jeśli jesteś łakomczuchem, to masz problem. Oto zasady diety i przykładowy jadłospis dla podjadającego łakomczucha.
Spis treści
Skuteczne odchudzanie łakomczucha, który uwielbia ciągłe podjadanie jest trudne, ale nie niemożliwe. Ponieważ nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile zjadasz, spróbuj przez kilka dni prowadzić dzienniczek – zapisuj wszystko, co jesz.
Gdybyś obliczyła kaloryczność tych posiłków, przekonałabyś się, o ile przekraczasz swoje dzienne zapotrzebowanie. Wynosi ono dla kobiety w wieku 26–60 lat najwyżej 2450 kcal, gdy jest w ciąży – 300 kcal więcej, a gdy karmi – 500 kcal więcej. Żeby odchudzanie przyniosło efekty musisz zmienić dietę i sposób życia.
Polecamy: Kalkulator kalorii - oblicz zapotrzebowanie kaloryczne
10 najważniejszych zasad skutecznego odchudzania
1. Koniec z jedzeniem do syta! Przestajesz jeść, gdy już PRAWIE zaspokoisz apetyt. Musisz zawsze zostawiać pewien niedosyt, bo sygnał z żołądka do mózgu „idzie” ok. 20 minut. Jadaj to, co lubisz, tylko w mniejszych ilościach.
2. Każdy dzień zaczynaj od śniadania.
3. Jadaj na małym talerzu, mniejsza porcja wypełni całe naczynie, dając wrażenie, że nadal sobie nie odmawiasz. Nigdy nie bierz dokładki, gdy jeszcze cokolwiek masz na talerzu. Nie dojadaj resztek („bo się zmarnuje”).
4. Długo i dokładnie gryź każdy kęs. W ten sposób szybciej się nasycisz, zaś z drugiej strony dokładne przeżuwanie sprawia, ze jedzenie jest lepiej trawione.
5. Jadaj świadomie, a nie „przy okazji”. Gdy jesz, nie czytaj, nie oglądaj telewizji, nie siedź przed ekranem komputera, a nawet ogranicz konwersacje. Skup się na tym, co masz na talerzu. Delektuj się!
6. Produkty przetworzone zastąp jak najbardziej zbliżonymi do naturalnych (pełnoziarniste pieczywo, ciemny ryż, grubsze kasze).
7. Ogranicz tłuszcze, zwłaszcza zwierzęce: jadaj mniej mięsa, żółte pełnotłuste sery zastąp niskotłuszczowymi.
8. Każdego wieczoru zaplanuj menu na następny dzień, sprawdź, czy udało się zrealizować plan na mijający dzień, staraj się go nie przekraczać.
9. Zacznij się więcej ruszać. Jeśli nie uprawiałaś dotychczas żadnego sportu, rozpocznij od ćwiczeń w wodzie (nie musi to być wcale zorganizowana grupa, np. aqua aerobik). Na basenie poczujesz się lżejsza, ćwiczyć będziesz bez wysiłku. W godzinę stracisz 500 kcal.
10. Nie podjadaj między posiłkami!. Gdy w ciągu dnia złapie cię głód, napij się wody (gazowanej lub nie – jak lubisz), umyj zęby albo połóż na usta warstwę ulubionego błyszczyku. W ostateczności sięgnij po batonik musli, zjedz garść pestek dyni (smaczniejsze są uprażone) lub marchewkę. Zrezygnuj z czarnej herbaty, która wzmaga apetyt, przerzuć się na zieloną – przyspiesza spalanie tłuszczu - albo owocową.
Czy wiesz, że przy odpowiednio skomponowanym menu raz na jakiś czas możesz pozwolić sobie na małe dietetyczne "grzeszki"? Grunt to świadome podejście do żywienia. Z pomocą przychodzi JeszCoLubisz, innowacyjny system dietetyczny Poradnika Zdrowie. Ciesz się indywiduanie dobraną dietą i stałym, nieograniczony kontakt z dietetykiem. Z takim wsparciem na pewno zrealizujesz swój cel
Dowiedz się jak schudnąć na wiosnę [#TOWIDEO]
Przykładowe menu - 1265 kcalŚniadanie 250 kcal: pół opakowania serka ziarnistego z łyżeczką otrąb, pomidor, garść kiełków soczewicy, 2 kromki razowego pieczywa (70 g).II śniadanie 130 kcal: sok warzywny (200 ml), 2 kromki chleba chrupkiego.Obiad 300 kcal : 2 naleśniki z białym serem i jabłkami, surówka z jednej dużej marchewki z łyżeczką oliwy.Podwieczorek 150 kcal: sałatka owocowa: jabłko (95 g), kiwi (50 g), pół banana, 10 truskawek (mogą być mrożone) z łyżeczką siemienia lnianego i sokiem z cytryny.W razie ataku głodu: 2 MAŁE kostki gorzkiej czekolady – 55 kcal, 3 suszone morele – 80 kcal.Kolacja 300 kcal: kasza jęczmienna (50 g) z warzywami gotowanymi na parze (np. pół paczki mrożonych warzyw).
miesięcznik "Zdrowie"