Dieta dla osób z otyłością, które mają problemy z sercem i układem krążenia

2019-10-10 14:22

Otyłość niesie ze sobą poważne ryzyko powikłań dla układu sercowo-naczyniowego. Osoby cierpiące na choroby serca i układu krążenia - nadciśnienie, miażdżycę, wady lub niewydolność serca - szczególnie powinny zadbać o właściwą dietę. Odchudzanie, czyli redukcja masy ciała w ich przypadku musi być konsultowana z lekarzem.

Dieta dla osób z otyłością, które mają problemy z SERCEM i układem krążenia
Autor: thinkstockphotos.com Otyłość niesie ze sobą poważne ryzyko powikłań dla układu sercowo-naczyniowego. Osoby cierpiące na choroby serca i układu krążenia - nadciśnienie, miażdżycę, wady lub niewydolność serca - szczególnie powinny zadbać o właściwą dietę. Odchudzanie, czyli redukcja masy ciała w ich przypadku musi być konsultowana z lekarzem.

Spis treści

 1. Zasady odchudzania osób chorych na serce
 2. Aktywność fizyczna podczas odchudzania
 3. Leczenie farmakologiczne może wspomagać odchudzanie

U osób z nadwagą i chorych na otyłość częściej niż u osób z prawidłową wagą dochodzi do zaburzeń rytmu serca, a dwukrotnie częściej rozwija się niewydolność krążenia. Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, podwyższony poziom cholesterolu, choroba wieńcowazawał serca to często konsekwencje nieleczonej otyłości. - Osoby z chorobami układu krążenia muszą zadbać, aby ich masa ciała była prawidłowa. U osób z nadwagą i otyłością, nawet z dobrym ciśnieniem tętniczym, powstają niekorzystne zmiany w sercu, takie jak przerost lewej komory – przestrzega prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM w Warszawie.

Zasady odchudzania osób chorych na serce

Program odchudzania dla osób z nadwagą lub chorych na otyłość, które cierpią z powodu chorób układu krążenia powinien być ustalony przez lekarza. Są jednak ogólne zasady, które obowiązują wszystkich chorych.

 • Zmniejsz dzienną ilość spożywanych kalorii o 500 kcal. Można to osiągnąć ograniczając tłuszcz, cukier i słodycze. Dla kobiet na diecie tzw. redukcyjnej, czyli odchudzającej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne szacuje się na ok. 1200 kcal, a mężczyzn na 1500.
 • Jedz regularnie i powoli. Unikaj podjadania między posiłkami.
 • Twoja dieta powinna składać się przede wszystkim z warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych, ponieważ zawierają błonnik i są sycące.
 • Wybieraj produkty zawierające tłuszcze nienasycone (olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy). Ten rodzaj tłuszczu pomaga obniżać ciśnienie tętnicze, jednak z powodu wysokiej kaloryczności zalecany jest w małych ilościach.
 • Ogranicz spożywanie produktów zawierających dużą ilość soli kuchennej (unikaj także chipsów, orzeszków itp.).
 • Sporządzaj posiłki na parze, gotuj i duś bez dodatku tłuszczu lub piecz w folii. Smażenie i pieczenie z dużą ilością tłuszczu niekorzystnie wpływa na pracę serca i sprzyja rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych.
 • Ogranicz spożycie tłuszczów i produktów pochodzenia zwierzęcego: mięso czerwone, kiełbasy, podroby, pasztety, drób, dziczyzna, tłuste mleko, masło i sery zawierające nasycone kwasy tłuszczowe sprzyjające tyciu i podwyższaniu się poziomu „złego” cholesterolu.
 • Zastąp posiłki mięsne tłustymi rybami morskimi – zawierają kwasy omega-3 i omega-6, które pomagają obniżać poziom cholesterolu.

Aktywność fizyczna podczas odchudzania

Intensywność aktywności fizycznej w przypadku osób z nadwagą, otyłością i dodatkowo z problemami sercowo-naczyniowymi powinna być ustalona przez lekarza. Zaleca się wykonywanie prostych aerobowych ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności (spacerowanie, nordic walking, prace domowe wykonywane na świeżym powietrzu, jazda na rowerze). Dotleniają organizm i pomagają spalać tkankę tłuszczową. Efekty przynosi regularne wykonywanie ćwiczeń od 20 do 60 minut co najmniej trzy razy w tygodniu.

Leczenie farmakologiczne może wspomagać odchudzanie

Leczenie farmakologiczne może być elementem wspomagającym leczenie nadwagi i otyłości. U osób z chorobami układu krążenia musi być skonsultowane z lekarzem i dopasowane do potrzeb pacjenta, jeżeli wcześniej zawiodły próby niefarmakologicznego leczenia. Podstawowymi lekami w leczeniu otyłości są leki hamujące łaknienie oraz leki zmniejszające wchłanianie w jelitach. Jednak decyzja o podjęciu takiego leczenia farmakologicznego i rodzaju leków należy zawsze do lekarza.