Odchudzanie przed świętami. Sprawdzone sposoby jak szybko schudnąć

2013-12-19 8:24

Odchudzanie przed świętami? Tak, ale nie w padnij w stare pułapki. Szybko schudnąć to nie znaczy głodzić się. Dietetycy znają sprawdzone sposoby na odchudzanie, bo doskonale wiedzą jak funkcjonuje nasz organizm. Podpowiedzą co zrobić, by zdążyć do świąt. Kieruj się ich wskazówkami, a schudniesz skutecznie i bez efektu jo-jo.

Odchudzanie przed świętami. Sprawdzone sposoby jak szybko schudnąć
Autor: Photos.com Odchudzanie przed świętami ? Tak, ale nie w padnij w stare pułapki. Szybko schudnąć to nie znaczy głodzić się.

Spis treści

  1. Jak szybko schudnąć - jedz regularnie
  2. Jak schudnąć szybko - jedz mniej a częściej
  3. Sprawdzaj indeks glikemiczny - schudniesz szybciej
  4. Warzywa i owoce pomagają szybko schudnąć

Odchudzanie przed świętami - jak to zrobić, skoro jesienią i zimą czujemy większy głód, i to zwłaszcza na kaloryczne jedzenie? Co zrobić żeby zdążyć do świąt? Jeśli chcesz szybko schudnąć powinnaś postępować sprytnie. Nie głodź się tylko wprowadź dyscyplinę posiłków i sprawdzaj indeks glikemiczny tego co jesz. Rezultaty cię zaskoczą - schudniesz bez wyrzeczeń i efektu jo-jo.

Jak szybko schudnąć - jedz regularnie

Twój organizm jest jak małe dziecko. Jeśli brakuje mu ważnych składników do przeżycia, głównie glukozy, która jest paliwem dla narządów reaguje atakiem głodu. I wtedy zjadasz więcej niż potrzebujesz. A do tego sięgasz po tzw. szybki cukier czyli batony, drożdżówki, ciastka, ciasteczka itp. Regularne pory posiłków dają ciału poczucie bezpieczeństwa - uczy się, że o określonych porach będzie świeża dostawa składników odżywczych. Tak wyszkolony organizm będzie bardziej odporny na pokusę podjadania między posiłkami, które jest jedną z głównych przyczyn tycia.

Jak schudnąć szybko - jedz mniej a częściej

Jeśli zaczniesz dbać o regularne pory posiłków łatwiej będzie ci zmniejszyć porcje. Paradoksalnie bowiem, im więcej jesz w trakcie jednego posiłku, tym bardziej jesteś głodna! „Podstawową zasadą każdej diety jest zmniejszenie wielkości spożywanych posiłków. Powinno się jeść tylko tyle, aby zaspokoić głód. Niestety życie w biegu sprzyja podjadaniu i późnym, obfitym posiłkom. Dlatego zamiast zaspokajać głód, jemy zbyt dużo i czujemy się przepełnieni. To przyczynia się do powiększenia ścian żołądka, a w konsekwencji do wzrostu zapotrzebowania na jedzenie. Nie jest to na szczęście proces nieodwracalny. Wprowadzenie do diety mniejszych posiłków szybko spowoduje obkurczenie się ścian żołądka - tłumaczy lek. med. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn. - Pierwszym krokiem skutecznej diety jest uporządkowanie harmonogramu jedzenia. Podziel dzień na pięć niedużych posiłków, równomiernie rozłożonych w czasie.

Sprawdzaj indeks glikemiczny - schudniesz szybciej

Jeżeli naprawdę chcesz schudnąć, zmień swoje menu. Zastąp wysokokaloryczne produkty, tymi o niskim indeksie glikemicznym. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, jak napoje gazowane, mleczna czekolada, fast foody, zawierają sporą ilość węglowodanów, których nasz organizm w normalnych warunkach nie jest w stanie przyswoić. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym powinniśmy zwracać uwagę na takie produkty, gdy nasza aktywność znacznie spada w porównaniu do wiosny czy lata - tłumaczy lek. med. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn. Niski indeks glikemiczny (czyli współczynnik oznaczający jak szybko produkt zostaje rozłożony do glukozy i wchłonięty) wynosi od 0 do 55 lub 60. Najlepiej wybierać produkty których indeks glikemiczny nie przekracza 60. To bardzo dużo smacznych produktów.

Warzywa i owoce pomagają szybko schudnąć

Warzywa i owoce przyśpieszają przemianę materii, a tym samym spalanie kalorii. Ich dodatkową zaletą jest to, że działają niejednokrotnie zapychająco. Jeżeli więc poczujesz, że nie jesteś w stanie powstrzymać się przed zjedzeniem przekąski między posiłkami, wybierz jabłko lub marchew zamiast słodyczy. Uwaga, nie znaczy to jednak, że możesz spożywać warzywa i owoce w nieograniczonej ilości. Niektóre z nich, jak na przykład jabłka, mają stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, gdyż zawierają sporą ilość fruktozy (cukru). I w tym wypadku warto mieć umiar! A jeśli brak silnej woli? Są sprawdzone miejsca w Polsce, gdzie eksperci ułożą dietę i odpowiedni program wysiłku fizycznego. Można też korzystać z pomocy dietetyków tam, gdzie mieszkasz.