PODJADANIE: szkodliwy nawyk. Proste sposoby na podjadanie

2014-01-07 11:58

Podjadanie między posiłkami, podjadasz wieczorem, w nocy. Podjadanie z nudów albo by poprawić sobie nastrój. A później patrzysz w lustro i masz do siebie żal, że znów przybyło ci w pasie i w biodrach. I przyrzekasz sobie, że już nie będziesz podjadać, ale z nałogiem dostarczania organizmowi pustych kalorii rozstać się niełatwo... Poznaj skuteczne sposoby na podjadanie.

PODJADANIE: szkodliwy nawyk. Proste sposoby na podjadanie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Sposoby na podjadanie: myśl o tym, co jesz i gdzie
  2. Sposoby na podjadanie: jedz powoli
  3. Sposoby na podjadanie: jedz obfitsze posiłki 3 razy dziennie
  4. Sposoby na podjadanie: wyeliminuj cukier
  5. A jeśli już nie możesz wytrzymać…
  6. Pij wodę niegazowaną

Dlaczego warto znać skuteczne sposoby na podjadanie? Oczywiście przede wszystkim dlatego, żeby zachować linię. To podjadanie między posiłkami jest przede wszystkim przyczyną tycia. Najczęściej przecież podjadasz to, co jest tłuste lub słodkie. To, co zjesz między posiłkami (chipsy, chrupki, batoniki, słodycze) nie wnosi żadnych istotnych wartości odżywczych dla organizmu, a więc są to tylko puste kalorie, zmagazynowane i przetworzone w komórki tłuszczowe. Zwykle podjadanie wiąże się z tym, że długie godziny siedzisz (przy biurku, przed telewizorem, przed komputerem), a według najnowszych badań wynika, że gdy mało się ruszasz, twój organizm zaczyna magazynować tłuszcz, gdyż jest to dla niego sygnał, że… długo nie dostanie nic do jedzenia. Nasi przodkowie dużo więcej się ruszali, żeby zdobyć pożywienie, dlatego ruch kojarzony był przez ośrodki w mózgu z dostarczaniem organizmowi kalorii. A czas bezruchu był czasem głodówki. Tak daleko ewolucyjnie nie odbiegliśmy od naszych przodków i nasz mózg, mimo zmiany sytuacji, wciąż pracuje po dawnemu.

Sposoby na podjadanie: myśl o tym, co jesz i gdzie

Zasada pierwsza. Nie jedz przed komputerem. Ani w pracy, żeby "było szybciej", ani w domu "dla przyjemności", bo siedzisz na fejsie, albo grasz. Nie jedz też kanapki, hot doga lub hamburgera w pośpiechu na ulicy. Jeśli nie koncentrujesz się na tym, co jesz, twój mózg nie rejestruje poczucia sytości. Jest zainteresowany czym innym – pracą lub rozrywką. Nic dziwnego, że chwilę po tak zjedzonym posiłku masz ochotę na małą przegryzkę.

Sposoby na podjadanie: jedz powoli

Takie powolne przeżuwanie jest gwarancją tego, że sygnał o sytości dotrze do mózgu. Jeśli chcesz odzwyczaić się od podjadania i przegryzania między posiłkami, wybieraj najlepiej takie produkty, które wymagają chrupania, gryzienia, powolnego żucia. Nie mogę więc być zbyt miękkie. Raczej nie gotowane warzywa, a sałatka lub surówka. Zamiast ziemniaków – kasza albo makaron al dente.

Sposoby na podjadanie: jedz obfitsze posiłki 3 razy dziennie

Oczywiście zachowaj przy tym zdrowy rozsądek, ale bez obaw możesz powiększyć porcję o świeże warzywa i owoce. Zwłaszcza, że zawierają dużo błonnika, który przyspiesza przemianę materii. Jedz regularnie trzy posiłki dziennie. Kolację najpóźniej o 20. Wyeliminuj z niej wszystkie produkty tłuste i słodkie.

Sposoby na podjadanie: wyeliminuj cukier

Gdy podjadasz słodycze wpadasz w błędne koło. Jedzenie cukru powoduje bowiem apetyt na… cukier. Wtedy trudno wyjść z tego zaklętego kręgu. Nie trzeba już przypominać, że cukier jest wyjątkowo niezdrowy, powoduje cukrzycę, przyspiesza raka i choroby serca. Ciastka, słodkie desery i słodzenie herbaty i kawy zostaw sobie na wyjątkowe okazje, a na co dzień z tego zrezygnuj.

A jeśli już nie możesz wytrzymać…

Podjadanie często staje się rytuałem. Nie wyobrażasz sobie rodzinnego oglądania filmu bez paczki ulubionych chipsów? Zawsze coś chrupiesz, kiedy rozmawiasz z przyjaciółką na skypie? Jeśli już koniecznie musisz - znacznie zdrowsze i mniej kaloryczne będą suszone owoce, zwłaszcza jabłka, śliwki, morele i rodzynki (unikaj daktyli – mają bardzo dużo cukru), dorzuć parę orzechów laskowych, migdałów, naturalnych, nie prażonych z solą, oprócz przyjemności uzupełnisz jeszcze zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy.

Pij wodę niegazowaną

Woda gazowana zwiększa apetyt na słodycze! A pijąc przez cały dzień małe porcje naturalnej wody mineralnej, zapełniasz żołądek. Wtedy masz mniejszą ochotę na podjadanie. No i oczywiście sportu!