Przyspieszają metabolizm, spalają tłuszcz. 6 przypraw, które pomogą ci schudnąć
Dieta i aktywność fizyczna to w odchudzaniu podstawa - ale poza tym warto stosować różne sprytne przyspieszacze metabolizmu. A niektóre z nich z pewnością masz w swojej kuchni. Poznaj 6 przypraw, które najskuteczniej pomagają spalić tłuszcz i przyspieszają odchudzanie.
Przyprawy, przede wszystkim te o ostrym smaku, to cenne wsparcie dla osób, które chcą szybko zrzucić kilka zbędnych kilogramów. W większości przypadków to zasługa kapsaicyny: substancji, obecnej w ostrych, wyrazistych przyprawach, która wpływa na proces termogenezy i przyspiesza przemianę materii.
Kapsaicyna zwiększa także tempo spalania kalorii nawet o 10 proc. Dzięki temu podczas diety można pozwolić sobie na nieco więcej, lub po prostu szybciej osiągnąć zamierzony efekt.
Ale pomocne w odchudzani są nie tylko przyprawy bogate w kapsaicynę, lecz również te, które regulują procesy trawienia, zmniejszają apetyt, usprawniają pracę jelit czy zapobiegają magazynowaniu cukrów.
Oto przyprawy, które najlepiej pomagają schudnąć.
Spis treści
Chili
Sproszkowana papryczka chili jest bogatym źródłem kapsaicyny Już mała szczypta tej przyprawy dodana do posiłku dodaje energii i działa rozgrzewająco, wpływa na metabolizm spoczynkowy (zwiększa proces termogenezy czyli przekształcania energii w ciepło), zwiększa również - i przedłuża - uczucie sytości po nawet niewielkim posiłku.
Jest bardzo pikantna, dlatego najlepiej zacząć od naprawdę niewielkich jej ilości, a gdy kubki smakowe przyzwyczają się do niej, stopniowo zwiększać dawkę.
Cynamon
Cynamonem możesz posypywać kawę, musli, owsiankę, dodawać do kompotu, czy potraw z ryb. Można też na jego bazie przygotować odchudzający napój (zmieszać łyżeczkę cynamonu z łyżką miodu i rozpuścić w 125 ml ciepłej wody o temperaturze do 39 stopni C - cieplejsza niszczy zawarte w miodzie cenne enzymy) i pić codziennie przed śniadaniem.
Dlaczego warto? Cynamon reguluje gospodarkę węglowodanową i poziom cukru we krwi, zwiększa też wrażliwość komórek na insulinę, pobudza również enzymy biorące udział w procesach metabolicznych. By pozbyć się nadmiaru kilogramów, wystarczy już pół łyżeczki cynamonu dziennie, stosowanego w dowolny sposób.
Imbir
On również może pomóc w odchudzaniu, gdyż ułatwia trawienie - zawarty w kłączu imbiru olejek pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa również żółciopędnie. Ma także działanie rozgrzewające, poprawia przemianę materii.
Jak sugerują niektóre badania naukowe, jeden z jego składników - gingerol - przyspiesza spalanie tłuszczu odłożonego na brzuchu i w narządach wewnętrznych.
Przyprawę tę można dodawać do sałatek, ryżu, potraw rybnych i mięsnych, a ze świeżego korzenia imbiru można też przygotować odchudzający napój: wystarczy niewielki kawałek korzenia (ok. 5 cm.) obrać, pokroić, następnie zagotować pół litra wody, wrzucić do niego imbir, gotować przez 15 minut pod przykryciem - a potem schłodzić, odcedzić, dodać 2 łyżki miodu (do smaku można dolać również odrobinę mleka) i pić dwa razy dziennie.
Czarny pieprz
To jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie. Do celów kulinarnych wykorzystuje się przede wszystkim pieprz czarny, ale są również inne jego rodzaje - w tym pieprz biały, czerwony, zielony. Za ostry smak pieprzu - i zarazem za jego właściwości odchudzające - odpowiada alkaloid piperyna.
Piperyna zwiększa procesy lipolizy (spalania tłuszczu), nasila wydzielanie soków trawiennych, lekko zwiększa temperaturę ciała, przyspieszając metabolizm, wspiera też procesy przyswajania białek i budowy tkanki mięśniowej. By nie tracić tych cennych właściwości na skutek wysokiej temperatury, pieprzem najlepiej jest posypywać potrawy na sam koniec gotowania lub pieczenia.
Kurkuma
Ma charakterystyczny, podobny do imbiru zapach i silny smak, odpowiada również za żółty kolor niektórych potraw - np. ryżu - i nadaje żółty odcień mieszance przypraw curry. Kurkuma poprawia i przyspiesza trawienie, gdyż pobudza wydzielanie enzymów trzustkowych i soku żołądkowego, hamuje apetyt, korzystnie wpływa na pracę wątroby, ma również właściwości żółciopędne, pobudzając wydzielanie żółci uczestniczącej w procesach trawienia tłuszczów.
Czytaj też: 7 najzdrowszych przypraw świata
Polecany artykuł:
Bazylia
Ta aromatyczna przyprawa znakomicie poprawia trawienie - zawarte w pachnących listkach bazylii olejki eteryczne pobudzają perystaltykę jelit, ułatwiają przyswajanie składników odżywczych z pokarmu, pobudzają również wydzielanie soku żołądkowego. Nie należy jej jednak stosować w nadmiarze, gdyż ziele bazylii skuteczne jest również w przypadku braku apetytu.
Bazylię warto dodawać do sałatek (np. caprese) i zup, a także do lemoniady. Ze względu na to, że bazylia łagodzi skurcze jelit i pomaga zmniejszyć wzdęcia, warto ją dodawać również do potraw wzdymających, takich jak dania z dodatkiem bobu i fasoli, tłustych serów czy potraw mięsnych