Rozsądne ODCHUDZANIE - dieta, ćwiczenia, pielęgnacja

2009-01-20 11:33

Presja posiadania szczupłej sylwetki jest obecnie tak wielka, że nawet dwa czy trzy kilogramy nadwagi potrafią wpędzić w kompleksy. Większość z nas przynajmniej raz w życiu próbowała modnej diety i usiłowała schudnąć. Zwykle zapał szybko mijał, a wracały kilogramy, czyli pojawiał się efekt jo-jo. Ale może być inaczej, jeśli opracujesz swój kompleksowy program odchudzania.

Rozsądne ODCHUDZANIE - dieta, ćwiczenia, pielęgnacja
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Mądra dieta to podstawa odchudzania
 2. Ćwiczenia, które można stosować podczas odchudzania
 3. Cellulit podczas odchudzania zwykle jest bardziej widoczny
 4. Aby uniknąć rozstępów stosuj kosmetyki pobudzające produkcję kolagenu
 5. Kosmetyki pielęgnujące, które wspomogą odchudzanie
 6. Powody, dla których warto zeszczupleć:

W walce z nadwagą zawzięcie eksperymentujemy, stosując różne diety, byle tylko wyglądać tak, jak nakazuje moda. Tymczasem duży i szybki spadek wagi może niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Tłuszcz stanowi bowiem naturalne źródło energii dla organizmu oraz ochronę narządów wewnętrznych i "smar" dla stawów. Warunkiem pozbycia się nadwagi, a potem utrzymania zgrabnej i szczupłej sylwetki, jest stopniowa redukcja ciężaru ciała. Jeśli będziemy tracić 3 do 4 kilogramów miesięcznie, a program odchudzania rozłożymy na kwartał, mamy szansę zrzucenia 10 albo więcej kilogramów bez szkody dla zdrowia i bez groźby pojawienia się efektu jo-jo!

Niezależnie od wybranej diety, by schudnąć, zacznij od zmiany swych przyzwyczajeń. Nie jest to trudne, a w ostatecznym rozrachunku ma spore znaczenie. I tak, zamiast korzystać z windy, wchodź zawsze i schodź po schodach. Co najmniej dwa razy w tygodniu wybierz się na długi spacer. Po jedzeniu, zamiast drzemać w fotelu, pozmywaj naczynia czy podlej kwiaty. Dzięki temu pobudzone zostaną procesy przemiany materii w organizmie. W okresie reżimu dietetycznego nie zadręczaj się myślą, że chudniesz za wolno, lecz ciesz się z każdego zrzuconego kilograma. Sprawdzaj wagę nie częściej niż co tydzień, najlepiej na czczo lub dwie godziny po posiłku.

Ważne

Jak obliczyć, czy waga jest w normie?

Aby się przekonać, czy nie powinniśmy zacząć się odchudzać, oblicz tzw. wskaźnik masy ciała BMI (body mass index). Pomoże ci w tym kalkulator wagi BMI.

Mądra dieta to podstawa odchudzania

Przemyślana dieta to podstawa osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu. Warto zadbać, by menu było różnorodne. W przeciwnym razie możemy się zbyt szybko zniechęcić.

Dietę wyszczuplającą, którą proponujemy, powinno się stosować przynajmniej przez miesiąc. Prawidłowo skomponowana, pozwoli nam zgubić ok. 3,5 kg. W tym czasie należy dostarczać organizmowi od 1000 do 1500 kcal dziennie i ok. 25-30 g tłuszczu. Najlepiej jadać cztery posiłki, zaś do kolacji zasiadać najpóźniej 2-3 godziny przed pójściem spać.

Zrób to koniecznie
 • jedz powoli, często (co najmniej 4 posiłki dziennie), ale w małych porcjach
 • ogranicz tłuszcze zwierzęce na korzyść roślinnych (oleju lub oliwy)
 • unikaj cukru, używajmy mniej soli (zatrzymuje wodę w organizmie)
 • pij między posiłkami niegazowaną wodę mineralną, która oczyszcza organizm
 • unikaj biesiadowania wokół suto zastawionego stołu

Ćwiczenia, które można stosować podczas odchudzania

Krótka rozgrzewkaStań w rozkroku, ręce wyciągnij w bok. Wykonując skręt postaraj się dotknąć lewą dłonią prawej stopy. W tym czasie zrób wydech. Prostując się nabierz powietrza, a następnie prawą dłonią dotknij lewej stopy. Nogi powinny być przez cały czas wyprostowane w kolanach. Ćwiczenie powtórz, wykonując skręty po 10 razy w każdą stronę.

Modeluj brzuchPołóż się na plecach, ręce ułóż pod głową. Unieś głowę i ramiona. Przyciągaj na zmianę do klatki piersiowej nogi ugięte w kolanach, dotykając w miarę możliwości lewym łokciem do prawego kolana i na odwrót. Druga noga powinna być wyprostowana i lekko uniesiona. Ćwiczenie wykonuje się naprzemiennie, uginając każdą nogę po 15 razy.

Połóż się na plecach, ręce wyciągnij wzdłuż tułowia. Unieś nogi, a następnie wykonuj poziome nożyce. Nogi nie mogą tworzyć z tułowiem kąta prostego, a mięśnie brzucha muszą być napięte. Zrób po 20 wymachów na każdą nogę. Podczas ćwiczenia odcinek krzyżowo-lędźwiowy kręgosłupa powinien przylegać do podłoża.

Modeluj udaStań prosto, nogi złączone. Zrób lewą daleki wypad. Oprzyj dłonie na prawym udzie i rozciągnij jak najmocniej nogę lewą. Policz do 10, a potem zmień nogę. Podczas wykonywania ćwiczenia spokojnie oddychaj. Każdą nogą zrób po 15 wypadów.

Ujędrnij pośladkiKlęknij, przedramiona oprzyj na ziemi. Unieś i wyprostuj lewą nogę, a następnie ugnij ją w kolanie tak, by udo i łydka utworzyły kąt prosty. Plecy powinny być wyprostowane. Kolano podnoś najwyżej jak możesz. Po 20 razach zacznij ćwiczyć drugą nogą.

Cellulit podczas odchudzania zwykle jest bardziej widoczny

Cellulit jest efektem zalegania w komórkach tłuszczowych rozmaitych toksyn. Nie musi, choć najczęściej bywa związany z nadwagą. Podczas odchudzania zwykle staje się bardziej widoczny. Dlatego w trakcie wyszczuplającej kuracji warto smarować się preparatami, które zapobiegną tworzeniu się pomarańczowej skórki. W skład kosmetyków antycellulitowych wchodzą składniki wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych i pobudzające mikrokrążenie w komórkach, a tym samym przyspieszające spalanie tłuszczu: kofeina, wyciąg z bluszczu, kasztanowca, miłorzębu japońskiego.

Aby uniknąć rozstępów stosuj kosmetyki pobudzające produkcję kolagenu

Te jasne lub sine prążki - skutek osłabienia tkanki łącznej - często są wynikiem szybkiego przybierania na wadze i gwałtownego chudnięcia. Tworzą się na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Ponieważ rozstępy bardzo trudno jest usunąć, dlatego lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Kosmetyki pobudzające produkcję kolagenu w komórkach skóry, a tym samym poprawiające jej elastyczność, powinny stosować przede wszystkim osoby, które sporo przytyły i zamierzają radykalnie zeszczupleć.

Kosmetyki pielęgnujące, które wspomogą odchudzanie

Czy krem może wyszczuplić? W pewnym stopniu tak, istnieją bowiem kosmetyki, które przyspieszają spalanie tłuszczu w komórkach. Są też preparaty, dzięki którym po kuracji wyszczuplającej skóra nie traci jędrności. Kosmetyki, które producenci nazywają „wyszczuplającymi", działają prawie tak samo jak przeciwcellulitowe. Zawierają podobne składniki: kofeinę i ujędrniający kolagen. W skład niektórych wchodzi także rutyna, blokująca przenikanie glukozy do komórek tłuszczowych, oraz enzymy redukujące gąbczastość skóry. Większość preparatów ma postać gęstych kremów, które starannie wciera się w rozgrzane masażem ciało.

Powody, dla których warto zeszczupleć:

 • będziesz zdrowsza!
 • będziesz ładniejsza i zgrabniejsza!
 • będziesz cieszyć się lepszym samopoczuciem!
 • będziesz miała więcej energii!

Zatem do dzieła! Zacznij już dziś!

miesięcznik "Zdrowie"