Skóra, włosy i paznokcie - wpływ diety na naszą urodę
Uroda w dużej mierze zależy od diety. Zamiast wydawać fortunę na suplementy, po prostu zmień codzienny jadłospis. Nie powinno w nim zabraknąć produktów zawierających witaminy i minerały. Zdrowa, zrównoważona i urozmaicona dieta sprawi, że twoje włosy będą lśniące, skóra promienna i gładka a włosy gęste.
Lśniące włosy, promienną i jędrną skórę oraz twarde paznokcie zawdzięczasz odpowiedniej dawce witamin i minerałów. Jeśli w organizmie brakuje któregoś z nich włosy - zaczynają wypadać, paznokcie łamać, a cera szarzeje. Dlatego tak ważna jest urozmaicona, zdrowa i pełnowartościowa dieta. Najlepsza jest ta zbliżona do zalecanej przez dietetyków piramidy żywienia.
Jakie witaminy korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci?
Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wspomagają walkę z wolnymi rodnikami i są istotnymi sprzymierzeńcami urody. Ich niedobór odbije się nie tylko na twoim zdrowiu, ale i na wyglądzie. Na stan skóry, włosów i paznokci mają wpływ przede wszystkim prowitamina A, witamina E oraz witaminy z grupy B.
Prowitamina A (beta karoten) sprzyja regeneracji komórek, utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry i zapobiega jej rogowaceniu.
Gdzie ją znajdziesz?
Najwięcej jest jej w wieprzowej i wołowej wątróbce, a także w żółtych owocach, marchwi, papryce, pomidorach, szpinaku, brokułach, jarmużu.
Witamina E ( tokoferol) chroni przed wpływem wolnych rodników, odnawia lipidy międzykomórkowe i wzmacnia naczynia krwionośne.
Gdzie ją znajdziesz?
W olejach roślinnych, margarynie, jajkach, mące pełnoziarnistej, orzechach włoskich i ziemnych, warzywach zielono-listnych (brukselce, kapuście), marchwi, migdałach.
Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zapewnia dobrą kondycję włosów, poprawia ukrwienie skóry i jej ładny koloryt.
Gdzie ją znajdziesz?
W drobiu (wątróbka), chudym mięsie, rybach (świeży węgorz!), koprze włoskim, warzywach strączkowych, drożdżach, orzechach, migdałach, mleku, pełnym ziarnie, grzybach.
Witamina B5 (kwas pantotenowy) przyśpiesza porost włosów i regenerację komórek skóry.
Gdzie ją znajdziesz?
W wątróbce, rybach (pstrąg, śledź, makrela), borowikach, arbuzach, brokułach, udkach kurczaka, endywii, otrębach pszennych, pestkach słonecznika, serach pleśniowych, jajkach.
Witamina B6 (pirydoksyna) reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega wypadaniu włosów.
Gdzie ją znajdziesz?
W bananach, awokado, kapuście, kalafiorze, groszku, fasoli, ziemniakach, ziarnach zbóż i orzechach, drobiu (wątróbka), rybach (świeży łosoś i tuńczyk, sardynki) oraz odtłuszczonym mleku.
Witamina B9 (kwas foliowy) regeneruje komórki skóry i chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych.
Gdzie ją znajdziesz?
W zielonych warzywach (fasolka szparagowa, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, brokuły, szpinak), bananach, wątróbce (kurzej i cielęcej), jajkach (w żółtku), ziarnach zbóż, tuńczyku, serze emmentaler i cammember.
Przykładowy jadłospis
Śniadanie:
Pieczywo razowe z masłem, pastą z makreli i jajka, posypane natką pietruszki.
II śniadanie:
Jogurt owocowy z otrębami.
Obiad:
Wątróbka drobiowa duszona z cebulką i jabłkiem, ziemniaki z koperkiem, fasolka szparagowa.
Podwieczorek:
Banan
Kolacja:
Sałata z pomidorami, oliwą, posypana orzechami włoskimi.
Jakie mikro- i makroelementy mają zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie?
Tak samo jak witaminy ważne są również minerały - jako ważny składnik przemiany materii, mają wpływ na powstawanie tkanki łącznej i kolagenu oraz na działanie substancji rogowej, odpowiedzialnej za wzrost i strukturę włosów i paznokci. Opóźniają też procesy starzenia.
Najważniejsze są cynk, magnez, miedź, selen, wapń i żelazo. Te pierwiastki często nazywane są minerałami piękna. Nie bez przyczyny.
Cynk chroni komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników, odpowiedzialny jest za jędrność i koloryt skóry oraz pracę gruczołów łojowych. Jego niedobór powoduje łamliwość włosów i paznokci.
Gdzie go znajdziesz?
W owocach morza, rybach, drobiu, kaszach, fasoli, chlebie pełnoziarnistym.
Magnez uodparnia nas na stres, niedostatek tego pierwiastka powoduje wzmożone wypadanie włosów i łamliwość paznokci.
Gdzie go znajdziesz?
W kakao, gorzkiej czekoladzie, kaszach, razowym pieczywie, pestkach dyni, orzechach włoskich, jabłkach (jedzonych ze skórką), fasoli, koperku i natce pietruszki.
Miedź bierze udział w procesie barwienia skóry i włosów, uczestniczy w syntezie kolagenu i elastyny, które opóźniają starzenie się skóry.
Gdzie ją znajdziesz?
W otrębach, wątróbce drobiowej, serze żółtym, orzechach włoskich, awokado, chlebie pełnoziarnistym, kakao i gorzkiej czekoladzie, groszku.
Selen opóźnia procesy starzenia, ponieważ chroni komórki przed działaniem wolnych rodników.
Gdzie go znajdziesz?
W brązowym ryżu, chudym mięsie, drobiu, rybach i owocach morza, orzechach (przede wszystkim brazylijskich), półtłustym mleku, zbożach, pestkach dyni.
Wapń jest składnikiem paznokci, zapewnia im twardość i wytrzymałość.
Gdzie go znajdziesz?
W odtłuszczonym mleku, jogurcie i półtłustych serach oraz rybach (zwłaszcza w konserwach) oraz rosole.
Żelazo - jego niedobór sprawia, że cera staje się poszarzała, zaczynają wypadać włosy i łamać paznokcie.
Gdzie je znajdziesz?
W czerwonym mięsie, wątróbce, warzywach strączkowych i zielono-listnych.
Woda, białko i nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne dla skóry
W diecie, która ma służyć urodzie, bardzo ważne jest białko. Dlaczego? Ponieważ jest niezastąpione podczas produkcji i odnowy komórek. Ma wpływ również na napięcie skóry. Białko znajduje się w produktach, w których mnóstwo też witamin i minerałów, czyli w chudym mięsie, rybach, jajkach, warzywach strączkowych i nabiale.
Równie ważne są, słynące ze swoich zdrowotnych właściwości, nienasycone kwasy tłuszczowe. Wspomagają funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego, dzięki któremu skóra jest odpowiednio nawilżona, elastyczna i sprężysta. A więc przy komponowaniu posiłków nie zapomnij o oliwie, oleju rzepakowym albo lnianym oraz morskich rybach (śledziu, tuńczyku, makreli).
Nieodzownym składnikiem każdej zdrowej diety jest woda. Urodzie też sprzyja, bo pomaga wypłukać z organizmu toksyny i poprawia jędrność skóry. Żeby pomogła, musisz jej wypijać co najmniej 2 litry dziennie.