SYNTHOL - olej na przyrost masy mięśniowej, który może spowodować śmierć
Synthol to oficjalnie nazwa handlowa olejku do pozowania dla kulturystów. W rzeczywistości to środek zapewniający szybki przyrost masy mięśniowej - preparat gwałtownie i w sposób niekontrolowany powiększa mięśnie do nienaturalnych rozmiarów. Jego stosowanie grozi kalectwem, a nawet śmiercią. Sprawdź, co to jest Synthol, jak działa i jakie są efekty uboczne jego stosowania.
Spis treści
- Co to jest Synthol i jak działa?
- Jakie zagrożenia dla zdrowia i życia niesie za sobą Synthol?
- Czy można usunąć Synthol z organizmu?
Synthol to oficjalnie nazwa handlowa olejku do pozowania dla kulturystów. Jednak preparat bywa przez niektórych wykorzystywany, by sztucznie powiększyć mięśnie. Dzięki olejowi Synthol można powiększyć objętość bicepsów czy tricepsów nawet o kilkanaście centymetrów. Sprawdź, jak działa substancja, która przez Międzynarodową Federację Kulturystyki i Fitnessu (IFBB) została umieszczona na liście substancji zakazanych do stosowania.
Co to jest Synthol i jak działa?
Stnthol to mieszanina ok. 85 proc. sterylnego oleju MCT (oleju stosowanego w odżywkach oraz substancjach energetycznych), 7-8 proc. lidokainy (środek znieczulający) oraz 7-8 proc. alkoholu benzylowego. Taka mieszanka działa na innych zasadach niż sterydy anaboliczno-androgenne. Nie stymuluje bowiem mięśni do bezpośredniego wzrostu, tylko powoduje powstawanie stanu zapalnego w ich obrębie, czego efektem jest krótkotrwale zwiększenie objętości.
Po domięśniowym wstrzyknięciu oleju, następuje jego zatrzymanie w tkankach. Synthol natychmiast odkłada się między włóknami mięśniowymi tworząc dużą kulę oleju, która powoduje uniesienie powierzchni tricepsu czy bicepsu. Etapem końcowym jest otorbienie, czyli wytworzenie się torebki łącznotkankowej wokół powstałego sztucznego implantu (tego typu sytuacja ma miejsce np. podczas stłuczenia).
Preparat powoduje wzrost obwodu ramienia nawet o kilkadziesiąt centymetrów w ciągu kilku tygodni, bez stosowania jakiejkolwiek diety czy treningu. Porównując, równie groźne dla zdrowia sterydy mogą powiększyć obwód mięśni zaledwie o 2,5-4 centymetry.
Aby efekt olbrzymich bicepsów czy tricepsów pozostał, Synthol należy aplikować regularnie, małymi porcjami. Z biegiem czasu zabieg staje się coraz bardziej bolesny (mimo substancji znieczulającej zawartej w Syntholu), ponieważ wstrzykiwanie preparatu przyczynia się do powstania zrostów i nałożenia się na siebie mięśni. Aby poprawnie wykonać zastrzyk i wprowadzić igłę do zrośniętych mięśni, trzeba ją dosłownie wpychać w tkankę mięśniową, co wiąże się z ogromnym bólem.
Sprawdź, czy masz prawidłowe BMI
Jakie zagrożenia dla zdrowia i życia niesie za sobą Synthol?
1. Zatory w naczyniach
Synthol podaje się poprzez iniekcję domięśniową. Jeśli zastrzyk zostanie niewłaściwie wykonany, istnieje ryzyko, że olej przedostanie się do naczyń krwionośnych (które w ogromnej liczbie znajdują się w mięśniach), skąd wraz z krwią zostanie przetransportowany do coraz mniejszych naczyń, powodując ich zatkanie. Jeśli do zatkania naczyń krwionośnych dojdzie w obrębie tętnicy płucnej, serca lub naczyń mózgowych, może to skutkować zatorem płucnym, zastoinową niewydolnością serca lub udarem mózgu, który często prowadzi do śmierci.
2. Ryzyko infekcji i martwicy mięśni
Po wstrzyknięciu preparatu, w ciele rośnie pokaźnych rozmiarów sztuczny implant, który powoduje ucisk i stan zapalny mięśni, co zwiększa ryzyko infekcji. Ponadto utrudnia normalne funkcjonowanie mięśni, ich dotlenienie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. W konsekwencji mięśnie obumierają, a w ich miejsce powstają zrosty tkanki łącznej.
3. Ropnie w mięśniach
Wątpliwa pozostaje kwestia sterylności preparatu. Według specjalistów w dziedzinie kulturystyki, osoby wstrzykujące Synthol powinny liczyć się z powstaniem bardzo bolesnych ropni wewnątrz mięśni, które można usunąć tylko chirurgicznie.
4. Synthol = karykaturalny wygląd
Osoba przyjmująca Stynhol nie ma wpływu na to, w jaki sposób preparat rozlokuje się w ciele i jaki kształt przyjmą mięśnie. W związku z tym istnieje ryzyko, że sylwetka nabierze nieproporcjonalnych, karykaturalnych kształtów, które pozostaną na długie lata.
5. Pęknięcie bicepsu
Osoby, które dłuższy czas stosują Synthol powinny liczyć się z ryzykiem pęknięcia sztucznego bicepsu podczas jego napinania.
Czy można usunąć Synthol z organizmu?
Po dostaniu się do organizmu tylko niewielka ilość oleju zostaje zmetabolizowana, pozostała ulega otorbieniu i pozostaje w mięśniach przez wiele lat, a zalegający Synthol można usunąć z mięśni tylko podczas zabiegu chirurgicznego.