Tabletki odchudzające - jaki jest ich skład?
Tabletki odchudzające mają wspomagać odchudzanie. Jak i czy w ogóle działają? Jakie składniki zawierają tabletki odchudzające? Które tabletki odchudzające wybrać, aby skutecznie wspomóc odchudzanie?
Spis treści
- Skąd moda na tabletki odchudzające?
- Tabletki odchudzające: składniki spalające tłuszcz czyli fat burner
- Tabletki odchudzające: składniki ograniczające wchłanianie
Tabletki odchudzające, mające ułatwić odchudzanie to wielki hit ostatnich lat. Pełno ich nie tylko na aptecznych półkach, ale też w sklepach ze zdrową żywnością, hipermarketach, na bazarach. A w internecie tabletki odchudzające oferuje wiele stron.
Skąd moda na tabletki odchudzające?
Moda na tabletki odchudzające bierze się z mylnego przekonania, że "odchudzacze" mogą czynić cuda. Chcemy wierzyć, że wyszczuplą bez wysiłku i efektu jo-jo. Tymczasem samo łykanie tabletek odchudzających nie wystarczy. Aby osiągnąć wymarzony rezultat, niezbędne jest ograniczenie jedzenia i zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli zmniejszysz ilość kalorii, dodasz trochę ruchu, wtedy jest sens wspomóc się tabletkami odchudzającymi, np. preparatami przyśpieszającymi spalanie tłuszczu. A może lepsze byłyby środki hamujące przyswajanie tłuszczów i węglowodanów?
Czytaj też: Jak szybko schudnąć?
Polecany artykuł:
Tabletki odchudzające: składniki spalające tłuszcz czyli fat burner
- CLA – sprzężony kwas linolowy (CLA – Conjugated Linoleic Acid) jest jednym z kwasów tłuszczowych. Liczne badania prowadzone nad tym związkiem nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki jest mechanizm działania CLA na tkankę tłuszczową. Najpopularniejsza hipoteza to blokowanie przez CLA działania enzymu umożliwiającego przenikanie trójglicerydów do tkanki tłuszczowej, a w efekcie prowadzącego do jej rozrostu. Udowodniono też, że CLA wzmaga wykorzystanie kwasów tłuszczowych w procesie termogenezy. Efekt spalania tłuszczu jest większy, gdy uprawiamy systematycznie sport, dlatego tez CLA jest polecany osobom aktywnym fizycznie.
- L-karnityna - jest związkiem syntetyzowanym w organizmie przez wątrobę. Powstaje z dwóch aminokwasów, które dostarczamy z pożywieniem. Mechanizm działania L-karnityny sprowadza się do umożliwienia przejścia spożytych kwasów tłuszczowych do komórek, w których wytwarzana jest energia potrzebna do funkcjonowania organizmu. W efekcie L-karnityna dostarcza energii głównie pracującym mięśniom, dlatego zalecana jest w szczególności osobom systematycznie uprawiającym sport. Ponieważ uzyskiwana energia pochodzi z kwasów tłuszczowych, L-karnityna dodatkowo poziom cholesterolu we krwi. Podobnie jak CLA, L-karnityna występuje w mięsie (z łac. Carnis – mieso) i mleku.
- HCA – kwas hydroksycytrynowy jest związkiem otrzymywanym z pochodzących z Azji owoców o nazwie Garcinia cambodgia. W Indiach znany jest jako „pożeracz tłuszczu” – hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej ze spożytych białek i węglowodanów. Dzieje się tak za sprawa blokowania przez HCA enzymu umożliwiającego wytwarzanie trójglicerydów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych (są one magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej). „Zaoszczędzone” w ten sposób białka wpływają na wzrost masy mięśniowej, zaś węglowodany (zmagazynowane w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach) oddziałują na mózg, hamując apetyt.
- Efedryna - otrzymywana jest z suszonych młodych gałęzi rośliny Ephedra sinica. Oddziałując na mózg, efedryna pobudza, zwiększa aktywność fizyczną i wydolność nerwowo-mięśniową. Podnosi też ciśnienie krwi. Jej odchudzające działanie polega na pobudzeniu produkcji ciepła przez organizm, kosztem spalania tkanki tłuszczowej.
- Kofeina - bardzo często łączona jest z efedryną w różnego rodzaju preparatach. Jej działanie polega na wydłużeniu oddziaływania efedryny, a także pobudzeniu organizmu i zwiększeniu wydolności fizycznej. Otrzymywana jest z ziarna kawowego lub z coraz bardziej popularnej rośliny Paulinia guarana (inaczej guarana), która zawiera czterokrotnie więcej kofeiny niż ziarno kawowe. Stosując efedrynę i kofeinę (obie te substancje należą do popularnych tzw. fat burnerów, czyli spalaczy tłuszczu), należy zachować szczególna ostrożność, ponieważ bardzo łatwo je przedawkować. Dochodzi wtedy do wielu niepożądanych efektów (zaburzenia pracy serca, nadmierne podwyższenie ciśnienia, niepokój, rozdrażnienie, lęk, a także objawy żołądkowo-jelitowe, wysypka). Z tego też powodu preparatów z kofeiną i efedryną nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym, dzieciom, osobom starszym, ze schorzeniami układu krążenia, nietolerującym kofeiny.
Tabletki odchudzające: składniki ograniczające wchłanianie
- Chitosan (chityna) - otrzymywana z pancerzyków skorupiaków morskich, jest wielocukrem, którego nasz przewód pokarmowy nie trawi. Budowa przypomina celulozę, czyli błonnik. Chitosan wiąże na swojej powierzchni tłuszcz, który nie jest trawiony i wchłaniany, lecz wydalany z organizmu. Dlatego też podczas przyjmowania chitosanu należy koniecznie pamiętać o łykaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (czyli A, D, E, K). Chitosan ogranicza dodatkowo wchłanianie węglowodanów w jelitach, przez co polecany jest szczególnie osobom mającym trudności z ograniczeniem jedzenia pieczywa, makaronów, słodyczy.
- Fasolamina - czyli wyciąg z fasoli zwyczajnej, blokuje w przewodzie pokarmowym enzym, który odpowiada za rozkład skrobi (występującej w dużych ilościach w pieczywie, ziemniakach, produktach zbożowych i mącznych) do cukrów prostych. Tym sposobem skrobia staje się nieprzyswajalna i w konsekwencji nie odkłada się w tkance tłuszczowej. Fasolaminę poleca się głównie osobom, które nie potrafią zrezygnować z ulubionych produktów mącznych.
- Błonnik - pokarmowy wchłania wodę, dzięki temu pęcznieje w przewodzie pokarmowym, zmniejszając uczucie głodu. Nie jest trawiony, ale ułatwia wypróżnienia i reguluje rytm jelit. Jednocześnie stabilizuje stężenie glukozy, obniża poziom cholesterolu. W diecie o obniżonej kaloryczności nie ma wystarczającej ilości błonnika, więc jego suplementacja jest potrzebna. Uwaga! Stosując błonnik w tabletkach lub w proszku, należy dużo pić – co najmniej 2 litry dziennie.
miesięcznik "Zdrowie"