Ten owoc przyspieszy odchudzanie i przegoni chęć na słodycze. Jedz codziennie, poczujesz różnicę

2024-02-26 9:07

Pokusa na słodycze potrafi zrujnować niejeden plan dotyczący odchudzania. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie zdrowych alternatyw, które poza słodką nutą dostarczą sporo błonnika i cennych witamin. Mamy dla was doskonałą propozycję, która spełnia te wymagania.

Ten owoc przyspieszy odchudzanie i przegoni chęć na słodycze. Jedz codziennie, poczujesz różnicę!
Autor: Getty Images Ten owoc przyspieszy odchudzanie i przegoni chęć na słodycze. Jedz codziennie, poczujesz różnicę!

Na rynku jest wiele przekąsek, po które można sięgać podczas odchudzania. Warto jednak dokładnie przeanalizować ich skład, bo choć na opakowaniu może być informacja, że produkt nie zawiera cukru, to producenci dodają różnych syropów, które nie koniecznie są dobrym wyborem. Dlatego warto sięgnąć po inne, naturalne co nieco.

Żurawina - dlaczego warto ją jeść? Właściwości zdrowotne żurawiny

Suszona żurawina na odchudzanie? Wybierz najlepszą

Owoce żurawiny mają cierpki smak, dlatego nawet do suszonych dodawany jest cukier. Nie oznacza to jednak, że nie ma na rynku innych produktów. Warto poszukiwać lokalnych sprzedawców, ponieważ mają w ofercie żurawinę słodzoną np. sokiem z pomarańczy. Tego typu produkt będzie nieco droższy, ale zdecydowanie zdrowszy. 

Suszoną żurawinę bez dodatku cukru oferują także różne sklepy ekologiczne. Natomiast należy uważnie czytać etykietę, sam zakup w sklepie ze zdrową żywnością nie oznacza, że dany produkt nie posiada cukru. 

Żurawina jest ceniona zazwyczaj w kontekście wspierania organizmu w infekcjach dróg moczowych. Pomaga pozbywać się bakterii, a dzięki moczopędnemu działaniu przyspiesza powrót do zdrowia. Okazuje się jednak, że ten niepozorny owoc ma więcej do zaoferowania.

Zawarte w żurawinie polifenole mogą zapobiegać otyłości i innym problemom układu trawiennego. Przeprowadzono badania na myszach, które podzielono na kilka grup w zależności od podawanej diety:

  • niskotłuszczowa,
  • wysokotłuszczowa,
  • wysokotłuszczowa z dodatkiem 1% ekstraktu z żurawiny,
  • wysokotłuszczowa z dodatkiem 2% ekstraktu z żurawiny.

Pod uwagę wzięto również dwie inne grupy gryzoni, którym podawano ekstrakt z borówki amerykańskiej. Wyniki wykazały, że karmienie mysz dietą z uwzględnieniem 2% ekstraktu z żurawiny przyczyniło się do zmniejszenia masy ciała o 27 procent. Dodatkowo udało się uzyskać znaczną redukcję całkowitego cholesterolu w osoczu (o 25%). Włączenie do diety ekstraktu z żurawiny sprzyjało wzrostowi bakterii jelitowych takich jak Lachnoclostridium, Roseburia i Clostridium_innocuum_group na poziomie rodzaju, prowadząc do większej produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA) w kale.

Do czego żurawina? Nie tylko jako przekąska

Jeśli nie masz pomysłu, z czym zjeść żurawinę to pamiętaj, że możesz po nią sięgać w formie zwykłej przekąski i skubać ją oglądając ulubiony serial. To jednak nie wszystko. Jeśli namoczysz wcześniej żurawinę, to kiedy zmięknie, może stać się częścią pysznego koktajlu. Jeśli kupiłeś owoce bez cukru, dodaj banana, łyżkę jogurtu naturalnego i zblenduj. Takie połączenie również zastąpi chęć podjadania słodyczy.

Możesz także przygotować prostą herbatkę z żurawiny. Zalej suszone owoce wrzątkiem, odstaw na kilka minut, a potem wypij po posiłku z dodatkiem pomarańczy i goździków. Dzięki temu przyspieszysz metabolizm, a odchudzanie będzie przyjemniejsze. Żurawinę dodaj również do sałatki i zjedz w formie zdrowej kolacji.