Wczasy odchudzające w górach. Dlaczego warto wybrać odchudzanie w górskim ośrodku?

2014-07-08 12:17

Odchudzanie w górach? Warto wybrać wczasy odchudzające w górach, jeśli na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia.  Tereny górskie polecane są też osobom aktywnym fizycznie - korzystać można z wędrówek, jazdy konnej i wspinania, a wieczorem zregenerować się w ożywczym SPA.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Niezależnie od pory roku, wyjazd w góry zawsze pozytywnie odbije się na zdrowiu. Są dwa rodzaje odchudzających wczasów w górach. Można oddać się w ręce specjalistów i skorzystać z bogatej oferty ośrodków SPA . Oferują one turnusy 7, 11, 14 i 21 dniowe. W trakcie takiego pobytu bierzemy udział w codziennej gimnastyce, zajęciach na basenie, spacerach z Nordic Walking.

W zależności od wyboru oferty możemy pracować nad mięśniami brzucha w tańcu lub rozciągać się na warsztatach jogi. Zajęcia fizyczne przeplatają się z regenerującymi zabiegami w SPA i kojącymi masażami. Gwarancją takiego pobytu jest lepsze samopoczucie, regeneracja zmęczonego organizmu i uczucie lekkości – nie tylko wewnętrznej, ale przede wszystkim widocznego spadku masy ciała.

Inną drogą jest górski szlak. To opcja dla tych którzy chcą się odchudzić, ale zdecydują się na obcowanie z naturą bez ustalonego harmonogramu zabiegów. Codzienne marsze, zdobywanie szczytów i wspinanie to 100% efekt wyszczuplonej i zdrowszej sylwetki.

Specyfika wczasów odchudzających

To rodzaj odpoczynku połączonego z wysiłkiem fizycznym i specjalnie przygotowaną dietą. Waga zmniejszy się po takich wczasach, dlatego, że odpowiednio zaplanowany pobyt prowadzi do ujemnego bilansu energetycznego organizmu. W wyniku dużej aktywności fizycznej zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne organizmu, ale stosowana w tym czasie dieta jest niskokaloryczna. Zabieg ten sprawia, że przy braku odpowiedniej ilości kalorii dostarczanej w posiłkach, organizm zaczyna spalać zmagazynowany wcześniej tłuszcz. W ten prosty sposób następuje zmniejszenie wagi.

Ilość zrzuconych kilogramów, w zależności od długości turnusu i indywidualnych możliwości organizmu, może wahać się od kilku do nawet 10 kg. Dodatkowo wszystkie komórki ciała są dotlenione i odżywione.

W czym tkwi przewaga gór?

Przewaga gór to przede wszystkim walory przyrodnicze. Górskie szlaki zapewniają całodzienne wędrówki i długie spacery z Nordic Walking. Rześkie powietrze, szum rwących strumieni z lodowatą i orzeźwiającą wodą i malownicze widoki ukoją najbardziej skołatane nerwy i uspokoją.

Charakterystyczne dla terenów górskich są stadniny koni – w górach można jeździć na hucułach (rasa koni górskich), ale ważne jest, żeby wybrać sprawdzoną stadninę. Po okiem instruktorów można spróbować uroków jazdy konnej, a doświadczeni jeźdźcy skorzystają z dłuższych przejażdżek w siodle.

Kto powinien spędzać urlop odchudzający w górach?

Góry polecane są dla osób aktywnych, które kochają wędrówki. Spragnieni ruchu będą zachwyceni mozolnym wspinaniem i ciągłym pokonywaniem naturalnych przeszkód. To także dobre miejsce dla tych, którzy mają ciągłą potrzebę sprawdzania siebie, pokonywania własnych słabości  i stawiania sobie nowych celów.

Wczasy w górach powinni wybrać także ci, którzy na co dzień prowadzą siedzący tryb życia i mają mało okazji do aktywnego uprawiania sportów i wędrówek.

Kto nie może spędzać wczasów odchudzających w górach?

Zdarza się, że góry nie są najlepszym pomysłem na spędzenie czasu.  Takiego urlopu nie poleca się osobom z lękiem wysokości i przestrzeni oraz z chorym na niedoczynność tarczycy. Również chorzy na serce i znerwicowani, ze względu na wyższe ciśnienie, góry powinni omijać.