Czasem suplement nie pomoże. Przyczyny drgania powiek bywają poważne
Mimowolne ruchy powiek to dolegliwość częsta, dokuczliwa i denerwująca, ale zasadniczo błaha, jeśli wyeliminujesz szybko jej przyczyny. Zwykle możesz to zrobić samodzielnie. Bywa jednak i tak, że musi obejrzeć cię specjalista. Kiedy udać się do lekarza i co się może kryć za skaczącą powieką?
Myślisz, że za drganiem powiek kryje się niedobór magnezu? Faktycznie, może tak być, chociaż przyczyn związanych z dietą i stylem życia jest zdecydowanie więcej.
Problem niejednokrotnie ustępuje sam, stąd, jeśli "ratujesz się" suplementem, możesz odnieść błędne wrażenie, że to właśnie on pomógł.
Zdarza się jednak, że drganie powiek utrzymuje się kilka dni, wraca lub towarzyszą mu inne objawy. To sygnał, że sprawie trzeba się uważniej przyjrzeć. Pewnie nie tylko w oczy powinien zajrzeć ci lekarz.
Najczęstsze przyczyny drgania powieki
Skacząca powieka sugeruje, że dałeś swojemu ciału w kość. Może nie jest objawem, którym trzeba się bardzo niepokoić, ale na pewno sytuację warto przeanalizować i w razie potrzeby wdrożyć konkretne zmiany. Zazwyczaj poważne problemy zaczynają się od banalnych przyczyn.
1. Przemęczenie
Praca po godzinach? Zarwana noc? Intensywny wysiłek fizyczny? Niedobór snu oraz przewlekłe zmęczenie sprzyjają odwodnieniu organizmu. Brak snu prowadzi choćby do nadmiernej potliwości i częstszego oddawania moczu. Wraz z potem tracisz elektrolity, znużone mięśnie odmawiają posłuszeństwa, a za trzymanie powieki na miejscu też odpowiadają mięśnie.
Stawiasz się na nogi używkami? A może to "zmęczenie" to po prostu kac? Odstaw je na miesiąc, organizm ci podziękuje, a ty pewnie zapomnisz o drgających powiekach.
3. Niedobór substancji odżywczych
Oczywiście najczęstszy powód odwodnienia to spożywanie nieodpowiedniej ilości płynów do potrzeb organizmu. To się zdarza nie tylko latem, ale w ciepłe dni zagrożenie rośnie.
Jeśli do kompletu masz niedobór magnezu, odpowiedzialnego za kondycję mięśni, kłopoty są bardzo realne. Oczywiście, nie dotyczy to tylko magnezu. Kurcze mięśni powiek, ale także innych, pojawiają się też przy niedoborze potasu czy wapnia.
W pośpiechu, byle co i byle gdzie - to w skrócie twoja dieta? W tym stylu długo w zdrowiu nie pociągniesz.
3. Stres
Przewlekły stres zabija. truizm, banał i niestety sama prawda. Są na to dowody. jeśli nie znajdziesz przestrzeni na relaks i odpoczynek, drganie powieki nie będzie wkrótce twoim kluczowym problemem.
Stres sprawia między innymi, ze magnez dosłownie znika z organizmu. Żadna suplementacja temu nie zaradzi bez usunięcia przyczyny.
Drżenie powiek - nie choroba, ale...
Na drżenie powiek narzeka sporo kobiet, zwłaszcza we wczesnej i zaawansowanej ciąży. Podejrzewa się, ze ma to jakiś związek z hormonami, ale też zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze.
Jeśli nie możesz ciąży wykluczyć, warto zrobić test. Szczególnie w tym stanie zadbaj, by inne przyczyny drgających powiek nie stały się twoim udziałem.
Przyjmujesz nowy lek i niespodziewanie pojawiły się drżenia powiek? Porozmawiaj o tym z lekarzem. To czasem skutek uboczny stosowania niektórych farmaceutyków. Czy należy je wówczas odstawić, decyduje lekarz.
Drgająca powieka – problem okulistyczny
Jeśli drżenie powiek utrzymuje się dłużej, odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. Nie zwlekaj z konsultacją, gdy towarzyszą mu inne, niepokojące objawy: drganie lub drętwienie innych części twarzy, silne bóle oczu, zawroty głowy.
Lekarz pierwszego kontaktu, w razie potrzeby, zleci dodatkowe badania lub skieruje cię do specjalisty neurologa, bądź okulisty.
Drganie powiek - problemy neurologiczne
W internecie na pewno znajdziesz informacje, że za drgającą powieką może kryć się guz mózgu, stwardnienie rozsiane czy porażenie nerwu twarzowego oraz inne, naprawdę poważne problemy.
Faktycznie, schorzeniom tym może towarzyszyć ten objaw, ale nie jest izolowany (występują też inne symptomy), a rozpoznanie musi opierać się na diagnostyce.
Ewentualne podłoże neurologiczne problemów stwierdza się na podstawie badania EEG, rezonansu magnetycznego i specjalistycznych badań laboratoryjnych.