Czy warto zamienić zwykłe witaminy na metylowane? Te dane mogą cię zaskoczyć

2025-07-18 13:27

Słyszysz o witaminach w wersji metylowanej i nie wiesz, co to znaczy? A może już je bierzesz, ale nie jesteś pewna, czy warto? W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega różnica, kto naprawdę potrzebuje takich suplementów i czy mają one realną przewagę nad klasycznymi formami.

Czy warto zamienić zwykłe witaminy na metylowane? Te dane mogą cię zaskoczyć
Autor: Getty Images

Co to są witaminy metylowane?

Witaminy metylowane mają niewielką różnicę cząsteczkową w swoim składzie - zawierają grupę metylową, która składa się z jednego atomu węgla i trzech cząsteczek wodoru.

Dwa najpopularniejsze suplementy tego typu to kwas foliowy oraz witamina B12. Producenci przekonują, że dodatkowa cząsteczka metylowa sprawia, że witaminy są łatwiej przyswajalne i sprawnie wyrównują niedobory w organizmie.

Jednak wciąż nie ma zbyt wielu dowodów na to, że witaminy metylowane są rzeczywiście lepsze dla zdrowia niż standardowe formy.

Żadna instytucja zajmująca się ochroną zdrowia nie wydała żadnego zalecenia dotyczącego suplementacji metylowanymi wersjami tych witamin dla ogółu społeczeństwa, ani nawet dla osób ze szczególnymi schorzeniami

- powiedział dr Kevin Klatt, dietetyk i asystent naukowca w Katedrze Nauk o Żywieniu i Toksykologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Poradnik Zdrowie: Witaminy z grupy B
Poradnik Zdrowie Google News

Kwas foliowy kontra metylofolian

Kwas foliowy (witamina B9) można znaleźć w orzechach, owocach, zielonych warzywach i niektórych płatkach śniadaniowych. B9 jest szczególnie istotna w czasie ciąży, ponieważ zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu.

Aby organizm mógł wykorzystać kwas foliowy, musi ona zostać przekształcona w formę aktywną, zwaną 5-MTHF (5-metylotetrahydrofolianem lub metylofolianem). Jelita robią to automatycznie, gdy zażyjemy suplementy lub zjemy coś z dodatkiem folianów. Na rynku istnieje również metylowany kwas foliowy, czyli witamina w swojej aktywnej postaci.

Jednak badania przeprowadzone w 2004 i 2010 roku wykazały, że 5-MTHF nie wchłania się lepiej ani nie jest bardziej biodostępny. Jeśli zależy ci na jak najlepszej przyswajalności witaminy B9, nie liczy się forma, ale moment, kiedy to robisz.

Należy przyjmować go na pusty żołądek, ponieważ gdy kwas foliowy lub 5-MTHF jest przyjmowany w trakcie posiłku wchłania się tylko w 85 proc.

- powiedziała Vanessa King, kierownik ds. żywienia klinicznego w Queen’s Health System na Hawajach.

Co z genem MTHFR?

Gen MTHFR koduje enzym o nazwie reduktaza metylenotetrahydrofolianowa, który bierze udział w przekształcaniu kwasu foliowego do jego aktywnej formy - 5-MTHF.

Jednak u niektórych osób występują „wariacje genetyczne” w tym genie, które powodują, że enzym działa wolniej. Może to prowadzić do kumulacji aminokwasów, co zwiększa ryzyko chorób naczyniowo-mózgowych i sercowo-naczyniowych

- wyjaśnił dr Kevin Klatt.

Wiele osób poddaje się badaniom genetycznym i suplementuje metylofolian, twierdząc, że przynosi im to szereg korzyści - od funkcji poznawczych po płodność. Żadne z tych twierdzeń nie jest poparte dowodami z badań

- dodał.

Witamina B12 - metylowana czy zwykła?

Witaminę B12 można znaleźć w produktach, takich jak wołowina, jaja i ryby. Na rynku dostępne są dwa rodzaje suplementów: cyjanokobalamina oraz metylokobalamina, czyli aktywna forma witaminy B12. Badania porównujące witaminę B12 z jej metylowanym odpowiednikiem nie wykazały lepszego wchłaniania żadnego z rodzaju preparatu.

Eksperci zgodnie uznali, że suplementacja witaminy B12 jest dobrym pomysłem w następujących przypadkach:

  • osoby przyjmujące metforminę,
  • osoby z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi,
  • osoby starsze,
  • wegetarianie i weganie.

Jednak wielu wegan i wegetarian jest w stanie bez problemu osiągnąć zalecany poziom witaminy B12 bez suplementacji, ponieważ wiele produktów spożywczych jest obecnie wzbogacanych tą witaminą

- dodał dr King.

Czy warto przyjmować witaminy metylowane?

Eksperci doszli do wniosku, że witaminy metylowane nie są lepsze od swoich odpowiedników.

Jeśli mówimy o kimś, kto przyjmuje suplementy przez wiele tygodni, dane nie wskazują na to, że jedna forma ma jakąkolwiek przewagę nad inną

- powiedział dr Kopec.

Dr Klatt stwierdził, że wybór suplementów niemetylowanych może być nawet lepszym wyborem.

Witaminy metylowane mogą być drogie. Ponadto w przypadku metylowanego kwasu foliowego, czyli 5-MTHF, występują dodatkowe zagrożenia. Wiele form jest podatnych na rozpad pod wpływem światła, tlenu i temperatury, co może stanowić zagrożenie, szczególnie dla kobiet w ciąży

- wyjaśnił.

Warto pamiętać, że u większości zdrowych osób nie ma potrzeby stosowania suplementacji witamin i minerałów. Organizm najlepiej przyswaja składniki odżywcze pochodzące z naturalnych źródeł, czyli z dobrze zbilansowanej, urozmaiconej diety.

Warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, ryby, mięso, orzechy czy rośliny strączkowe dostarczają wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów w ilościach wystarczających do utrzymania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Suplementacja powinna być rozważana tylko wtedy, gdy wystąpi realna potrzeba, czyli zdiagnozowany niedobór konkretnej witaminy lub pierwiastka. Najczęściej wynikają one z chorób przewlekłych, zaburzeń wchłaniania, nieprawidłowego żywienia, stosowania niektórych leków lub szczególnych stanów fizjologicznych, takich jak ciąża, karmienie piersią czy okres rekonwalescencji.