Kto powinien trzymać się z dala od suplementów kolagenu? Takie są przeciwwskazania
Kolagen już od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność. I nic dziwnego, to białko odpowiada za wiele obszarów niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Kto jednak nie powinien sięgać po kolagen?
Kolagen jest bez wątpienia jednym z najważniejszych składników organizmu. Odpowiada on nie tylko za gęstość, jędrność i elastyczność skóry, ale również wspomaga zdrowie stawów. Dzięki niemu nasze komórki mogą się odnawiać.
Niestety, jak to w życiu bywa, wraz z wiekiem nasze ciało zaczyna tracić zdolność do naturalnej produkcji kolagenu. Nic więc dziwnego, że szukamy najróżniejszych sposobów, które pomogłyby nam dostarczyć go do organizmu.
Kolagen w diecie i w suplementach. Dla kogo?
Kolagen można stosować w formie suplementów lub szukać go w diecie. Znajduje się w produktach mięsnych, rybach i owocach morza, żelatynie czy wywarach gotowanych na kościach.
Jeśli chodzi o suplementy, to najczęściej znaleźć można kolagen liofilizowany lub hydrolizat kolagenu. Występują na przykład w formie kolagenu do picia, w kapsułkach, w proszku czy w postaci tabletek.
Przyjmuje się, że najlepiej przyjmować od 2,5 do 15 gramów kolagenu na dzień. Jeśli nie jesteśmy jednak pewni dawki, warto skonsultować się z lekarzem.
Przyjmować go powinny przede wszystkim osoby starsze, uprawiające sport, niejedzące mięsa, z problemami skórnymi oraz cierpiące na choroby stawów. Kto jednak nie powinien sięgać po kolagen?
Przeciwwskazania do stosowania kolagenu. Kto powinien uważać?
Nie da się ukryć, że stosowanie kolagenu ma całkiem sporo ograniczeń. Oczywiście pierwszym z przeciwwskazań będzie uczulenie na kolagen, jednak występuje ono dość rzadko.
Znacznie częściej można się jednak spotkać z uczuleniem na inny składnik, który wchodzi w skład tego suplementu diety. Powinniśmy zachować ostrożność, jeśli mamy alergię na ryby lub owoce morza. Wówczas lepiej sięgnąć po kolagen wołowy zamiast rybiego.
Ciąża i karmienie piersią również będą wymagały wzmożonej ostrożności. Choć nie ma wielu badań, które sprawdzałyby wpływ suplementowania kolageny na matkę, płód, ani żadne dane o przenikaniu do mleka, warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.
Jeśli przyjmujemy inne leki, również lepiej będzie się skonsultować z lekarzem. Nie ma co prawda potwierdzenia, że kolagen wchodzi w interakcje z innymi substancjami, jednak inne składniki aktywne zawarte w suplemencie z kolagenem już możesz.
Warto również upewnić się, czy przyjmując kolagen stosujemy czysty, czy może z innymi dodatkowymi składnikami aktywnymi. Pomoże to zapobiegać dublowania suplementacji i pozwoli nie przekraczać dziennego zapotrzebowania.