Kto powinien trzymać się z dala od suplementów kolagenu? Takie są przeciwwskazania

2024-10-08 15:48

Kolagen już od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność. I nic dziwnego, to białko odpowiada za wiele obszarów niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Kto jednak nie powinien sięgać po kolagen?

Kto powinien trzymać się z dala od suplementów kolagenu? Takie są przeciwwskazania
Autor: fot. Getty Images Kto powinien trzymać się z dala od suplementów kolagenu? Takie są przeciwwskazania

Kolagen jest bez wątpienia jednym z najważniejszych składników organizmu. Odpowiada on nie tylko za gęstość, jędrność i elastyczność skóry, ale również wspomaga zdrowie stawów. Dzięki niemu nasze komórki mogą się odnawiać. 

Niestety, jak to w życiu bywa, wraz z wiekiem nasze ciało zaczyna tracić zdolność do naturalnej produkcji kolagenu. Nic więc dziwnego, że szukamy najróżniejszych sposobów, które pomogłyby nam dostarczyć go do organizmu.

Kolagen w diecie i w suplementach. Dla kogo?

Kolagen można stosować w formie suplementów lub szukać go w diecie. Znajduje się w produktach mięsnych, rybach i owocach morza, żelatynie czy wywarach gotowanych na kościach.

Jeśli chodzi o suplementy, to najczęściej znaleźć można kolagen liofilizowany lub hydrolizat kolagenu. Występują na przykład w formie kolagenu do picia, w kapsułkach, w proszku czy w postaci tabletek.

Przyjmuje się, że najlepiej przyjmować od 2,5 do 15 gramów kolagenu na dzień. Jeśli nie jesteśmy jednak pewni dawki, warto skonsultować się z lekarzem.

Przyjmować go powinny przede wszystkim osoby starsze, uprawiające sport, niejedzące mięsa, z problemami skórnymi oraz cierpiące na choroby stawów. Kto jednak nie powinien sięgać po kolagen?

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu. Kto powinien uważać?

Nie da się ukryć, że stosowanie kolagenu ma całkiem sporo ograniczeń. Oczywiście pierwszym z przeciwwskazań będzie uczulenie na kolagen, jednak występuje ono dość rzadko.

Znacznie częściej można się jednak spotkać z uczuleniem na inny składnik, który wchodzi w skład tego suplementu diety. Powinniśmy zachować ostrożność, jeśli mamy alergię na ryby lub owoce morza. Wówczas lepiej sięgnąć po kolagen wołowy zamiast rybiego.

Ciąża i karmienie piersią również będą wymagały wzmożonej ostrożności. Choć nie ma wielu badań, które sprawdzałyby wpływ suplementowania kolageny na matkę, płód, ani żadne dane o przenikaniu do mleka, warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Jeśli przyjmujemy inne leki, również lepiej będzie się skonsultować z lekarzem. Nie ma co prawda potwierdzenia, że kolagen wchodzi w interakcje z innymi substancjami, jednak inne składniki aktywne zawarte w suplemencie z kolagenem już możesz.

Warto również upewnić się, czy przyjmując kolagen stosujemy czysty, czy może z innymi dodatkowymi składnikami aktywnymi. Pomoże to zapobiegać dublowania suplementacji i pozwoli nie przekraczać dziennego zapotrzebowania.