Łykasz zarówno magnez, jak i melatoninę? Sprawdzamy, czy to bezpieczne połączenie

2024-01-23 14:29

Suplementy melatoniny przebojem wdarły się na listę preparatów, po które sięgają osoby mające trudności z zasypianiem. Wiele z tych osób jednocześnie sięga po magnez – minerał ceniony m.in. z uwagi na korzystny wpływ na układ nerwowy. Czy magnez można bezpiecznie łączyć z melatoniną? Czy połączenie melatoniny z magnezem poprawia działanie tych suplementów, a może je pogarsza? Sprawdzamy.

Melatonina z magnezem przed snem. Czy to bezpieczne połączenie?
Autor: Getty Images

Melatonina na dobry sen

Zarówno melatoninę, jak i magnez poleca się jako preparaty, które korzystnie wpływają na proces zasypiania. Mogą rozluźniać i zmniejszać ilość nocnych pobudek. Melatonina, choć dostępna w formie suplementu, nie jest minerałem.

To hormon, ułatwiający zasypianie. Z kolei magnez to składnik, który koi nerwy, łagodzi skurcze mięśni. Jeden i drugi środek wiele osób zażywa wieczorem. Warto dodać też, że wyniki badań odnośnie skuteczności tych preparatów, jeśli chodzi o zasypianie, są niejednoznaczne. Czy łączenie ich jest bezpieczne?

Poradnik Zdrowie: wpływ magnezu na organizm

Czy można łączyć melatoninę z magnezem? 

Warto pamiętać, że zasadniczo nie zaleca się łączenia środków nasennych ze sobą. Niemniej, jeśli chodzi o magnez i melatoninę, nie są to stricte leki. Co więcej, w niektórych preparatach z melatoniną, znajduje się również magnez.

Melatonina steruje rytmem okołodobowym. Organizm produkuje ją sam, ale w ciemności. Dlatego np. długie siedzenie przy świetle i wieczorne scrollowanie telefonu, może niekorzystnie wpływać na sen. Melatonina dostarczana z zewnątrz, jako suplement, może pomóc, ale nie jest to lek nasenny, a raczej wsparcie dla organizmu.

Czy melatonina i magnez są dobre na bezsenność?

To, czy zażywanie melatoniny będzie skuteczne, czy też nie, zależy od przyczyn bezsenności. Gdy te są poważne, taki suplement nie pomoże. Na bezsenność może wpływać szereg chorób, więc wskazane jest odwiedzenie specjalisty i dotarcie do sedna problemu, a nie próba ratowania sytuacji suplementacją.

Choć, jeśli przyczyną bezsenności jest np. stres, to zażywanie magnezu może z kolei nieco złagodzić stan napięcia. Magnez ma też korzystny wpływ na stan kości i mięśni. Może pomagać regulować poziom cukru i ciśnienie krwi.

Magnez sprzyja też m.in. syntezie białek. Badania sugerują też, że magnez może mieć wpływ na syntezę melatoniny. Zauważono, że z wiekiem pogarsza się przyswajalność magnezu. Dlatego też u osób starszych może okazać się, że potrzebna jest suplementacja.

Niezależnie od wieku, jednoczesne branie magnezu i melatoniny może być dobrym pomysłem, choć jednoczesne ich branie nie jest też obowiązkiem. Zaleca się, aby melatoninę brać godzinę przed snem. Z kolei, jeśli chodzi o magnez, pora zażywania nie jest tu szczególnie istotna.

Zwraca się jednak, aby zwrócić uwagę na dawkę, gdyż organizm ma ograniczoną wchłanialność magnezu. Oznacza to, że lepiej przyjmować kilka mniejszych dawek, które organizm będzie absorbować, zamiast jednej dużej dawki.

Naturalne sposoby na dobry sen

Naturalnie magnez znajdziemy m.in. w orzechach, nasionach, mleku, jogurtach, strączkach i produktach pełnoziarnistych. Zanim zaczniemy suplementować, czy to magnez, czy melatoninę, należy porozmawiać z lekarzem i sprawdzić, czy dotychczas brane leki nie wchodzą w interakcje.

Warto też przyjrzeć się swojej higienie snu. Czasem wystarczy zmiana rytmu dnia, włączenie aktywności fizycznej, zmiana diety, wcześniejsze spożywanie posiłków, ograniczanie czasu przed ekranami, aby zyskać zdrowy sen bez suplementów.