Przyjmujesz odżywkę białkową przed treningiem? Nie popełniaj tego błędu!

2021-10-11 10:59

Lansowany na TikToku i w mediach społecznościowych trend o spolszczonej nazwie „suche szaleństwo”, związany z przyjmowaniem odżywek białkowych przed treningiem, jest groźny dla zdrowia – ostrzegają badacze. „Suche szaleństwo” może doprowadzić nawet do ataku serca.

odżywki  białkowe
Autor: Getty Images

O wyzwaniu polegającym na połykaniu odżywek białkowych bez ich mieszania z wodą lub innym płynem głośno jest już od jakiegoś czasu. Chodzi w nim o to, by napełnić usta suchym proszkiem i przełknąć, popijając niewielką ilością dowolnego płynu.

Zdaniem jego autorów ma to skutkować lepszą wydajnością organizmu i większą ilością energii. Eksperci są jednak innego zdania – twierdzą, że spożywanie tego typu produktów bez ich uprzedniego rozcieńczenia, a więc wbrew zaleceniom producenta, może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Wformie: Kulturystyka

W ten sposób można bowiem przedawkować zawarte w odżywkach białkowych składniki. Ale nie tylko.

Jak twierdzi cytowany przez Healthline dr Albert A. Rizzo, kluczowy doradca medyczny American Lung Association, osoby próbujące połknąć odżywkę białkową w proszku przy okazji wdychają mikroskopijne cząsteczki suchego proszku, co w efekcie może doprowadzić do świszczącego oddechu, kaszlu, duszności, a nawet do zachłystowego zapalenia płuc. Ekspert podkreśla, że jest to szczególnie groźne dla osób, które cierpią na choroby płuc – np. astmę – i o tym nie wiedzą, gdyż choroba nie została jeszcze u nich zdiagnozowana.

Z kolei wg dr Haley Perlus, trenerki personalnej, problemem jest również skład tych mieszanek – w wielu przypadkach zastrzeżony, nie ma więc możliwości poznania dokładnej zawartości produktu. Jak wyjaśnia ekspertka, w porcji takiej mieszanki może być przede wszystkim bardzo dużo kofeiny – nawet od 150 do 300 mg, co odpowiada trzem filiżankom kawy.

Taka ilość kofeiny może niekorzystnie wpłynąć na serce, doprowadzając do przyspieszenia akcji serca, a w konsekwencji do bólu w klatce piersiowej, zawrotów głowy czy problemów z oddychaniem. Jej zdaniem większość osób nie potrzebuje takich produktów – warto natomiast stosować sposoby, które pozwolą bezpiecznie przygotować się do treningu.

Podstawą jest odpowiednia dieta, bogata w węglowodany dodające energii (np. banany, pieczywo z masłem orzechowym) i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Warto również pić lekkostrawne koktajle. Na pół godziny przed treningiem warto wypić filiżankę kawy, która dostarczy dodatkowego zastrzyku energii, a tuż przed nim wykonać rozgrzewkę, która podniesie tętno i zmniejszy ryzyko kontuzji.

Czy grozi ci zawał serca?

Pytanie 1 z 10
Czy ktoś w twojej rodzinie miał zawał serca?