Tego nie łącz z witaminą D. Będziesz mieć problem z wchłanianiem suplementów
Niemal wszystko, czego potrzebuje zdrowy organizm człowieka, znajduje się w racjonalnej diecie i nie potrzebujesz niczego suplementować. Wyjątkiem jest niezbędna do życia witamina D. Czasem bez preparatu po prostu się nie da, ale pamiętaj o podstawowych zasadach, by przyjmowanie tej witaminy faktycznie wyszło na zdrowie.
Niedobór witaminy D jest groźny, ale nadmiar także. Jak to możliwe, że w kraju, w którym niedobory są powszechne, coraz częściej zdarzają się też zatrucia z przedawkowania? Jak tłumaczyła w "Poradniku Zdrowie" farmaceutka Paulina Front, wielu osobom wydaje się, że więcej zawsze znaczy lepiej i stąd problemy. A skąd nieskuteczna suplementacja? Bywa, że właściwie dawkowana witamina "nie działa", bo zapominamy o podstawowych zasadach. Warto je sobie przypomnieć.
1. Witamina D - suplement to nie lek
Można nie przyjmować suplementów, mieszkać w Polsce i mieć prawidłowy poziom witaminy D. Sporo osób, które zrobiły badania, np. na zlecenie endokrynologa w ramach NFZ, mogło się o tym przekonać.
Witaminę D nasz organizm potrafi wyprodukować sam, pod wpływem promieni słonecznych, znajdziemy ją też w rybach, w mleku, żółtkach jaj. Niestety, zazwyczaj dieta nie pokryje naszych potrzeb, zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy słońca jak na lekarstwo.
Chociaż w Europie nie tylko Polacy mają problem z witaminą D, niekoniecznie wszędzie jest on rozwiązywany z pomocą kropli i tabletek. Przykładowo w Szwecji powszechnie dodaje się witaminę D do produktów do smarowania pieczywa i obywatele praktycznie nie mają niedoborów.
Jeśli jesteś zdrowy, możesz bezpiecznie suplementować witaminę D. Wcale nie musisz wybierać leku, jak zachęca reklama. Suplementy niczego nie leczą, ale uzupełniają dietę, a ty właśnie to masz zrobić.
Oczywiście, kontrola nad lekami jest pełniejsza niż nad produktami spożywczymi (którymi są suplementy), a kiedy masz potwierdzone niedobory trzeba je leczyć. Wówczas zapewne na pewniejszy efekt możesz liczyć wybierając lek, najlepiej dobrany przez lekarza.
2. Witamina D - przestrzegaj zasad dawkowania
Dla zdrowej osoby dorosłej codziennie zaleca się suplementację witaminy D, a za dawkę bezpieczną, która nie grozi przedawkowaniem ani też niedoborami, uchodzi 2000 j.m. dziennie.
Oczywiście, to takie uproszczenie, wygodne do powszechnego przekazu. Ta dawka nie dotyczy wszystkich. Przykładowo - seniorom poleca się większe dawkowanie, podobnie osobom z otyłością, chociaż tu już opinie ekspertów są podzielone.
Więcej na ten temat: Masz problem z nadwagą? Sprawdź, ile witaminy D naprawdę potrzebujesz
3. Witamina D - zawsze czytaj ulotkę dołączoną do opakowania
Wiesz, że suplementów z witaminą D nie powinny stosować osoby z nadwrażliwością na witaminę D, objawiającą się nadmiernym stężeniem wapnia we krwi, hiperwitaminozą D (tak, zdarza się), w zespole Williamsa? Takie rzeczy zazwyczaj wyczytasz w ulotce.
Dowiesz się z niej, jakie są objawy przedawkowania, skutki uboczne, a przede wszystkim, jak stosować konkretny preparat, bo są różnice.
4. Witamina D - najlepiej popijaj ją wodą i przyjmuj podczas posiłków
Na rynku z witaminą D oferowane są często kapsułki zawierające tłuszcz i witaminę D3. To ważne, bo ta witamina wchłania się w obecności tłuszczu.
Najlepiej przyjmować ją w trakcie posiłku (chyba że lekarz lub ulotka zalecają inaczej), w którego składzie jest tłuszcz. Nie musi być go dużo - wystarczy kanapka posmarowana cienką warstwą masła czy margaryny, kropla oliwy w sałatce.
Witamina D kocha magnez, tworzy z nim dobry tandem dla twojego samopoczucia i odporności. Zadbaj więc, by magnezu nie zabrakło w twojej diecie.
Witaminę D3 najlepiej przyjmować rano, podczas śniadania. Jej suplementacja wieczorem może spowodować problemy ze snem, gdyż witamina ta może wpływać na produkcję melatoniny.
A czym popijać preparat? Zawsze najlepiej wodą. Przestrzegaj tej zasady wobec wszystkich leków i suplementów, chyba że dostaniesz wyraźne inne zalecenie.
Zwykły sok czy herbata może zmieniać przyswajanie różnych preparatów. O witaminie D wiemy, że nie znosi alkoholu i prawdopodobnie nie przepada za kawą. Na wszelki wypadek nie łącz bezpośrednio jej przyjmowania z tymi napojami, a z alkoholu w ogóle zrezygnuj, skoro chcesz dbać o zdrowie. Witaminę D popij po prostu czystą wodą, a potem zjedz coś zdrowego.
Byłoby jednak idealnie przed rozpoczęciem suplementacji sprawdzić, czy rzeczywiście masz niedobór, w jakim stopniu, a dawkowanie i rodzaj preparatu dobrać wraz z lekarzem.