Termogeniki (fat burnery) – suplementy termogeniczne, które przyspieszą utratę tłuszczu
Termogeniki (fat burnery) to naturalne związki spalające kalorie i przyspieszające utratę tłuszczu. Termogeniki można znaleźć w pożywieniu. Istnieją także termogeniczne suplementy diety. Dowiedz się, które fat burnery działają najskuteczniej. Mamy dla ciebie listę tych najlepszych.
Spis treści:
- Termogeniki (fat burnery) – czy warto
- Termogeniki (fat burnery) – ranking
- Termogeniki (fat burnery) – kiedy szkodzą
Termogeniki to naturalne związki chemiczne, które znajdują się w żywności lub można je spotkać pod postacią suplementów termogenicznych. Jeśli chcesz szybko zrzucić zbędny tłuszcz, powinnaś postawić na zrównoważoną dietę odchudzającą i treningi spalające tłuszcz. W walce z o lepszą figurę warto wspomóc się także naturalnymi fat burnerami. Sprawdź, które są najlepsze i jaka ich ilość w codziennej diecie naprawdę zadziała. I najważniejsze: stosuj je z głową!
Termogeniki (fat burnery) - czy warto
Termogeniki podnoszą temperaturę komórek w ludzkim organizmie, dzięki czemu przyspieszają metabolizm oraz lepiej spalają tkankę tłuszczową. Nasz organizm w pierwszej kolejności czerpie energię z węglowodanów, a dopiero później sięga po kwasy tłuszczowe. Natomiast fat burnery, dzięki licznym właściwościom i związkom wspomagającym, pozwalają naszemu organizmowi szybciej sięgać po zapasową tkankę tłuszczową i przerabiać ją na energię.
Suplementy termogeniczne i termogeniki z pożywienia pozwalają przyspieszyć przemianę materii nawet o 25%! Dzięki temu dużo szybciej spalimy nadmiar kilogramów i skuteczniej rozprawimy się z tkanką tłuszczową! Jednak termogeniki powinny być stosowane według zaleceń, ponieważ niewłaściwie przyjmowane mogą narobić w naszym organizmie więcej szkód niż korzyści.
Termogeniki (fat burnery) - ranking
Oto lista najlepszych naturalnych fat burnerów, które wspomogą cię w walce ze zbędną tkanką tłuszczową.
1. Kawa
Kofeina znajdująca się w ziarnach kawy od wielu lat stosowana jest jako naturalny sposób na spalanie tłuszczu, czyli tzw. termogenik. Kofeina zawarta w ziarnach kawy pobudza układ nerwowy, zwiększa koncentrację oraz prędkość pracy mózgu, a także nasz refleks i koordynację. Kofeina przyśpiesza akcję serca oraz zwiększa jego siłę skurczu.
To wszystko przekłada się na przyspieszenie przemian metabolicznych zachodzących w naszym organizmie. Co więcej, na termogeniczne właściwości kawy wpływają także alkaloidy, które pobudzają korę mózgową i utrzymują organizm w stanie gotowości. Dzięki temu narządy wewnętrzne lepiej i szybciej funkcjonują, a to wpływa na efektywniejszą pracę przemiany materii i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.
Warto wiedzieć, że aby skorzystać z dobrodziejstw kofeiny, należy pić kawę mieloną, a nie rozpuszczalną. Mielona kawa zawiera dużo więcej przeciwutleniaczy, które wspomagają działanie kofeiny. Poza tym kawa rozpuszczalna ma znacznie mniejszą zawartość kofeiny niż jej mielony odpowiednik. Żeby kawa dała efekt termogeniczny, potrzeba spożyć około 300 mg kofeiny, a taka ilość znajduje się w 3 filiżankach mielonej kawy.
2. Zielona herbata
Zielona herbata jest uznawana za jeden z najlepszych naturalnych spalaczy tłuszczu. Zielona herbata jest bogata w katechiny, a zwłaszcza w substancję, która nazywa się galusan epigallokatechiny (EGCG). Dzięki temu katechiny z zielonej herbaty zatrzymują proces wchłaniania tłuszczów oraz zwiększają wykorzystywanie go przez organizm. Ten naturalny termogenik zwiększa również aktywność enzymów trawiennych i doskonale wpływa na metabolizm wątrobowy, co działa pośrednio na szybsze utlenianie kwasów tłuszczowych z organizmu.
Zielona herbata parzona krótko, obowiązkowo w 90 stopniach, a nie zalewana wrzątkiem, dodaje energii i delikatnie podnosi ciśnienie krwi, więc jest idealna dla niskociśnieniowców. Doskonale sprawdzi się także dla tych, którzy nie tolerują kofeiny i nie mogą pić kawy. Zielona herbata podnosi ciśnienie bardzo łagodnie i nie powoduje jego nagłego spadku. Najlepiej pić ją z cytryną, ponieważ wzmacnia ona działanie polifenoli zawartych w liściach zielonej herbaty.
3. Czerwona herbata
Czerwona herbata, podobnie jak zielona herbata, również uznawana jest za naturalny termogenik, dzięki zawartości dużej ilości katechiny. Co więcej, za sprawą polifenoli (tanin) czerwona herbata ułatwia trawienie i przyspiesza przemianę tłuszczu w energię, jednocześnie obniżając poziom złego cholesterolu we krwi. Dzięki temu czerwona herbata ułatwia odchudzanie.
Ważną informacją jest fakt, że czerwona herbata podnosi ciśnienie krwi, tak samo jak jej zielony odpowiednik, ale zawartość kofeiny w czerwonej herbacie jest nieco większa (czerwona herbata 12 mg, zielona herbata 8 mg kofeiny w jednej filiżance). Mimo to kofeina z zielonej i czerwonej herbaty przyswaja się znacznie wolniej i nie podnosi ciśnienia tak szybko jak kawa, za to dłużej zostaje w organizmie.
4. Zielona kawa
Za efekt termogeniczne w zielonej kawie odpowiadają dwa związki: kofeina i kwas chlorogenowy. Zarówno jeden i drugi ma działanie rozgrzewające, przyspieszające przemianę materii oraz stymulujące organizm do spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Kwas chlorogenowy dodatkowo hamuje wchłanianie się glukozy we krwi. Niski poziom cukru we krwi stymuluje organizm do uruchomienia procesów lipolizy, żeby pozyskać energię z zapasów tkanki tłuszczowej.
5. Witamina C
Witamina C to nie tylko naturalny termogenik, ale także jedna z witamin niezbędnych do życia. Witamina C to witamina młodości – chroni organizm przed przedwczesnym starzeniem, stresem oksydacyjnym, zwalcza wolne rodniki, zimniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory oraz zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym.
Witamina C zwiększa produkcję L-karnityny w organizmie, która przyspiesza procesy termogeniczne. Co więcej, kwas askorbinowy w tej drogocennej witaminie, zwiększa produkcję kolagenu, a to właśnie on odpowiada za jędrność skóry. To bardzo istotne, szczególnie u osób odchudzających się.
Jedzenie dużej ilości warzyw oraz owoców wpływa na prawidłowe utrzymywanie się gospodarki hormonalnej, a także spowalnia proces dostawania się cukru do krwi, co wpływa na szybszą redukcję tłuszczu w organizmie. Witaminę C w największych ilościach możemy spotkać w warzywach – papryce, ziemniakach i brokułach oraz w owocach – pomarańczach, grejpfrutach, pomidorach i cytrynach.
6. Mango afrykańskie
Mango afrykańskie jest bogate w wartościowe polifenole harmonizujące działanie insuliny oraz leptyny, które uznawane są za hormony otyłości. Mango wspomaga walkę z nadwagą i będzie idealne dla tych, którzy mają rozregulowaną gospodarkę hormonalną. Ten egzotyczny owoc wspomaga także wydzielanie leptyny, a jej wysoki poziom informuje organizm o najedzeniu, mimo faktycznego braku dostarczenia dużej ilości węglowodanów.
Wysoki poziom leptyny w organizmie informuje podwzgórze o tym, że organizm może korzystać już z zapasowej energii z tkanki tłuszczowej. Dzięki temu aktywują się procesy lipolizy – rozkładania trójglicerydów, i tkanka tłuszczowa zaczyna się redukować. Jak widać, proces odchudzania jest dość skomplikowany, ale dzięki temu cudownemu owocowi z Afryki, gubienie zbędnych kilogramów może stać się dużo prostsze!
7. Guarana
Guarana jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych suplementów termogenicznych. Ten egzotyczny owoc z Ameryki Południowej działa pobudzająco, zwiększa koncentrację i wpływa korzystnie na procesy myślowe. Substancją czynną guarany jest guaranina, która działa podobnie jak kofeina i jest do niej zbliżona w budowie. Jednak między nimi jest pewna niewielka, ale znacząca różnica – guarana działa dłużej niż kofeina, a efekt pobudzenia po jej zastosowania utrzymuje się nawet sześć godzin. Warto wiedzieć, że guarana najskuteczniej działa w połączeniu z zieloną herbatą i yerba mate.
8. Yerba mate
Yerba mate to ostrokrzew paragwajski, który jest nie tylko skutecznym fat burnerem, ale także herbatą o niezwykłych właściwościach zdrowotnych! Yerba mate odchudza dzięki kwasowi chlorogenowemu, cholinie, chlorofilowi oraz inozytolowi. Ta cudowna herbata pobudza wydzielanie żółci, dzięki czemu pożywienie szybciej się trawi oraz obniża się poziom złego cholesterolu we krwi. Ponad to, yerba mate działa ochronnie na układ krążenia oraz ma właściwości przeciwnowotworowe.
9. Ostre przyprawy i kapsaicyna
Ostre przyprawy to doskonały naturalny fat burner! Warto zwrócić uwagę szczególnie na takie przyprawy jak pieprz cayenne, chilli, curry, imbir, cynamon, kurkuma oraz czosnek. Substancją czynną tych przypraw są między innymi kurkumina, gingerol i kapsaicyna, które zwiększają ciepłotę organizmu i stymulują mózg do podwojenia przemian metabolicznych. Podczas jedzenia ostrych przypraw do nadnerczy wysyłany jest impuls, który powoduje wydzielanie adrenaliny. To przyspiesza pracę serca i przemianę materii.
Kapsaicyna zawarta w papryczkach chili pobudza receptory białych i brązowych komórek tłuszczowych, które gromadzą energię i wytwarzają ciepło. Dzięki kapsaicynie wzrasta termogeneza, a kwasy tłuszczowa utleniają się znacznie szybciej. Ten proces z kolei zwiększa produkcję ATP, który jest głównym nośnikiem energii. Dzięki temu organizm ma większy dostęp do energii i szybciej ją wykorzystuje, a to wpływa na mniejsze i powolniejsze odkładanie się nadmiaru energii do komórek, który tworzy niepożądaną tkankę tłuszczową.
Czytaj też: Dieta 3D chili. Na czym polega dieta 3D chili? Dlaczego dieta 3D chili jest skuteczna?
10. Karczochy
Karczochy jako naturalny termogenik stymulują procesy lipolizy, które spalają nadmiar tkanki tłuszczowej. Substancją aktywną w karczochach, wpływającą na termogenezę, jest kwas chlorogenowy. Ta substancja hamuje wchłanianie glukozy na poziomie enterocytów, czyli komórek jelitowych, z których wchłaniają się składniki pokarmowe do krwi. Mała obecność glukozy we krwi stymuluje organizm do pozyskiwania jej z nagromadzonej tkanki tłuszczowej.
11. L-karnityna
L-karnityna to naturalny termogenik produkowany w organizmie człowieka z aminokwasów takich jak lizyna i metionina. L-karnityna znajduje się przede wszystkim w mięsie i mleku oraz w nieznacznej ilości w roślinach. Pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Jest potrzebna do transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórkowych, w których przekształca się w źródło energii. Podczas aktywności fizycznej, mięśnie czerpią energię przede wszystkim z węglowodanów, a duża ilość L-karnityny w organizmie powoduje, że organizm szybciej korzysta z kwasów tłuszczowych, które stanowią dla niego rezerwę energetyczną.
12. Kwas linolowy CLA
Kwas linolowy CLA doskonale wpływa na redukcję masy ciała, ponieważ bezpośrednio hamuje działanie enzymu, który pozwala przeniknąć trójglicerydom do tkanki tłuszczowej. Co więcej, kwas linolowy CLA jest doskonałym termogenikiem z tego względu, że przyspiesza transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów i bezpośrednio wpływa na termogenezę organizmu. Kwas linolowy CLA jest rzadko spotykany w żywności, ale można go znaleźć w takich produktach jak masło, ser żółty czy mięso.
13. Czerwone wino
Czerwone wino również okazuje się być naturalnym termogenikiem! W czerwonym winie znajduje się wiele dobroczynnych przeciwutleniaczy, między innymi kwas elagenowy, który hamuje zatrzymywanie się tłuszczu wątrobowego. Co więcej, wino poprawia także metabolizm kwasów tłuszczowych. Jednak z winem nie należy przesadzać, zaleca się picie jednej lampki dziennie, ponieważ tylko wtedy wino czerwone będzie uaktywniać swoje dobroczynne właściwości. Wypijane w większych ilościach może jedynie zaszkodzić.
Aby fat burnery działały skutecznie i przynosiły organizmowi korzyści, należy spożywać je zgodnie z zaleceniami i nie przekraczać dziennej dawki spożycia! Nic w nadmiarze nie jest zdrowe dla naszego ciała. Musimy o tym pamiętać szczególnie w okresie odchudzania, który i tak jest dużym stresem dla naszego organizmu.
Termogeniki (fat burnery) – kiedy szkodzą
Naturalne termogeniki umiejętnie stosowane nie są niebezpieczne dla zdrowia. Jednak trzeba pamiętać, żeby spożywać je z głową! Najważniejsze to umiar, stosowanie ich zgodne z zaleceniami lub treścią ulotki oraz umiejętne dobranie suplementu do specyfiki swojego organizmu.
Niektóre termogeniki przyjmowane w postaci suplementów, np. guarana czy żeń-szeń, nieumiejętnie stosowane, mogą dać działanie niepożądane, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty czy silne skurcze brzucha. Takie suplementy nie powinny być także stosowane przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia, a także osoby z nadciśnieniem, cukrzycą i arytmią serca.
Z kolei przekraczanie zalecanej dawki spożycia zielonej i czerwonej herbaty może skutkować problemami z kośćmi oraz anemią, ponieważ herbaty te pite w dużych ilościach wypłukują z organizmu wapń oraz utrudniają wchłanianie żelaza.
Kawa pita w nadmiarze wypłukuje z organizmu cenne minerały i utrudnia ich wchłanianie. Zaleca się spożywanie nie więcej niż 5 filiżanek dziennie, inaczej może spowodować spustoszenie w naszym ciele. Natomiast wino będzie wykazywało właściwości antyoksydacyjne, ale jedynie, gdy będziemy pili je z umiarem. Wypijanie więcej niż jednej lampki wina dziennie szkodzi zdrowiu, ponieważ osłabia pracę wątroby oraz przyspiesza procesy starzenia.
Polecany artykuł: