30 dni bez kawy. Lekarz podzielił się wnioskami z wyzwania, efekty zaskakują

2022-11-22 16:24

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Czasem mały detoks może przynieść pozytywne skutki dla organizmu. Pewien lekarz postanowił sprawdzić, jak będzie się czuć po odstawieniu kawy. Opowiedział o swoich odczuciach po 30-dniowym "odwyku". Efekty również dla niego samego okazały się zaskakujące.

mężczyzna pije kawę
Autor: GettyImages Lekarz podzielił się wnioskami z wyzwania. "Pierwsze dni były straszne"

Dr Michał Domaszewski, aktywny w mediach społecznościowych lekarz rodzinny, postanowił podjąć wyzwanie "30 dni bez kawy, herbaty i coli". Swoimi obserwacjami podzielił się na Instagramie. Okazuje się, że odstawienie kawy wcale nie było takie proste. Co go skłoniło do podjęcia wyzwania?

Poradnik Zdrowie - Zdrowotne właściwości kawy

Skutki odstawienia kawy

Dr Domaszewski postanowił odstawić kawę na 30 dni po tym, jak zdał sobie sprawę, że nie może bez niej żyć. Wypijał 3-4 kawy dziennie i często nie czuł zadowalającego efektu. "Czułem się często po nich jeszcze bardziej senny i "zamulony" niż przed wypiciem" - napisał.

Jak więc organizm zareagował na totalny brak kofeiny? Jak twierdzi lekarz, początki były bardzo trudne. Brak dostarczania kofeiny był bardzo odczuwalny. Dr wciąż myślał o tym, że chce wypić kawę. W momentach kryzysu jako zamiennik kawy lekarz pił kawę bezkofeinową lub herbatę z rumianku.

Jednak po kilku dniach zaczęły dominować pozytywne odczucia.

W wyniku odstawienia kawy Dr Domaszewski zauważył przede wszystkim:

  • mniejsze uczucie zmęczenia
  • brak problemów z zasypianiem

"Zacząłem szybciej zasypiać i lepiej wypoczywać. Zniknęło przewlekłe zmęczenie prawie całkowicie" - napisał.

Lekarz wspomniał również o dość nietypowym objawie, mianowicie zauważył u siebie pogorszenie pamięci.

"Drugi objaw jaki zauważyłem to ..gorsza pamięć. Kilka razy zdarzyło mi się zapomnieć numerów w kasie na stacji, czasem dłużej szukałem leku dla pacjenta, bo nie mogłem sobie przypomnieć nazwy. Może przypadek?" - zastanawiał się.

Co ciekawe, brak kawy nie wpłynął na jego produktywność. Miał tyle samo motywacji do działania, nie czuł się też gorzej przygotowany do zajęć. Nie odczuwał również żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Czy warto więc zrobić sobie kawowy detoks? "Generalnie polecam raz na jakiś czas robić zmiany w diecie, jeśli czujecie, że coś jest nie tak" - radzi lekarz.