Dieta 3 minerałów działa cuda. Rozkręca metabolizm, spala tłuszcz, hamuje apetyt na słodycze

2024-06-28 13:25

Chociaż nie jest typową dietą odchudzającą, a wskazanym sposobem żywienia, dieta trzech minerałów od lat cieszy się sporym uznaniem. Wiele osób przekonało się, że wygrywając z niedoborem cynku, magnezu lub chromu, zdecydowanie łatwiej utrzymać szczupłą sylwetkę.

Dieta 3 minerałów działa cuda. Rozkręca metabolizm, spala tłuszcz, hamuje apetyt na słodycze
Autor: GettyImages

Racjonalna dieta nie polega na jedzeniu trzech, nawet najbardziej potrzebnych, składników. Ma być różnorodna i dostarczać wszystkie niezbędne substancje.

Rzecz w tym, że znakomite źródła cynku, magnezu i chromu, nie składają się przecież tylko z nich. To zdrowe produkty wieloskładnikowe. Koncentrując się na dobrych, różnych źródłach tych pierwiastków, zadbasz o wszelkie potrzeby swojego ciała.

W formie 24 właściwości magnezu

Magnez usprawnia spalanie tłuszczu

Magnez jest makroelementem, który wspiera przede wszystkim nasze mięśnie i układ nerwowy. Magnez wpływa również na intensywność spalania tłuszczów i węglowodanów.

Odpowiednia dawka magnezu w diecie zapobiega zespołowi metabolicznemu, który charakteryzuje się m.in. otyłością brzuszną, nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu.

Dobre źródła magnezu to kakao, kasze, owoce morza, otręby, ryż brązowy, zielone warzywa i strączki, a także migdały, orzechy i pestki dyni.

Mężczyźni potrzebują dziennie ok. 400 mg magnezu, kobiety ok. 50 mg mniej. Trzeba przy tym pamiętać, że spożycie to nie to samo, co przyswojenie. Magnez jest prawidłowo wchłaniany w obecności witaminy D oraz białka zwierzęcego.

Chrom ogranicza apetyt na słodycze

Nie możesz sobie poradzić z ochotą na wszystko, co słodkie? Możliwe, że masz niedobory chromu.

Niby nie potrzebujemy go zbyt dużo (średnio 20-30 mikrogramów na dobę), ale słabo wykorzystujemy go z produktów spożywczych. Gdy masz za mało chromu, rośnie poziom cholesterolu i kwasów tłuszczowych we krwi, a glukoza jest nieprawidłowo metabolizowana.

Dobre źródła chromu to ryby, drób, zielony groszek, kukurydza, pieczywo razowe, świeże owoce, jaja i wątroba.

Cynk rozkręca przemianę materii

Cynk to mikroelement, który przede wszystkim dba o układ odpornościowy i wygląd skóry. Jest niezbędny do produkcji tyroksyna, czyli hormonu tarczycy, decydującego o tempie przemiany materii, nie powstanie bez cynku.

Cynk ma znaczenie przy przyswajaniu podstawowych składników odżywczych. Sam jest jednak dobrze wchłaniany przede wszystkim ze źródeł zwierzęcych, zatem na niedobory szczególnie powinni uważać wegetarianie.

najlepsze źródła cynku to jaja, wołowina, indyk, kurczak, kasze, warzywa strączkowe, orzechy.

Dzienne zapotrzebowanie na cynk u mężczyzn wynosi 11 mg, u kobiet - 8 mg.

Dieta trzech minerałów - ile można schudnąć

Dostarczanie odpowiedniej porcji potrzebnych pierwiastków to przede wszystkim sposób na utrzymanie szczupłej sylwetki, a nie redukcję masy.

Jeśli potrzebujesz schudnąć, nie wystarczy wprowadzić do diety minerały. Spośród ich bogatych źródeł trzeba wybrać produkty niskokaloryczne.

Sonda
Stosujesz zioła na odchudzanie?
Listen on Spreaker.