Kiedy najlepiej jeść owoce?

2018-08-27 17:25

Owoce najlepiej jeść rano, na pierwsze lub drugie śniadanie. Jeśli chcesz zjeść owoc na deser po obiedzie, odczekaj kilka godzin. Zapomnij o jedzeniu owoców późnym popołudniem i w godzinach wieczornych – o tej porze organizm spowalnia swój metabolizm, a dostarczone przed snem cukry proste nie zostaną zużyte, tylko zmagazynowane w tkance tłuszczowej.

Kiedy najlepiej jeść owoce?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Owoce są idealne na poranny rozruch
  2. Owoce najlepiej jedz przed posiłkiem
  3. Sok zamiast owoców
  4. Owoce - właściwości i wartości odżywcze

Dietetycy zalecają, by owoce i warzywa stanowiły nawet połowę tego, co zjadamy każdego dnia. Ale uwaga: na 3 porcje warzyw powinna przypadać tylko jedna porcja owoców. Skąd to ograniczenie?

Skąd to ograniczenie? Wszak owoce składają się głównie z wody, mają niewiele białka i śladową ilość tłuszczów (wyjątkiem jest awokado), za to sporo cennego błonnika, mnóstwo witamin i składników mineralnych. Lecz obfitują też w cukier prosty – fruktozę. Jeśli jego zawartości w owocu nie równoważy odpowiednia ilość błonnika, cukier jest błyskawicznie przyswajany. Poziom uczestniczącej w tym procesie insuliny najpierw szybko rośnie, a potem spada, co wywołuje atak głodu. Tak działają owoce o wysokim indeksie glikemicznym, np. banany, daktyle, winogrona – objadanie się nimi sprzyja nadwadze i otyłości. Im IG owocu niższy, tym czas jego trawienia dłuższy i tym mniej kalorii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Aby nie utyć, warto więc wybierać owoce o niskim IG i trzymać się zaleceń co do ilości – nie więcej niż 2 porcje dziennie.

To ci się przyda

Owoce o niskim indeksie glikemicznym: czarna porzeczka, agrest (15), czereśnie (20), wiśnie, maliny, poziomki, jagody, truskawki, grejpfruty (25), gruszki, morele, mandarynki (30), śliwki, pomarańcze, jabłka, brzoskwinie (35).

Owoce o wysokim indeksie glikemicznym: ananasy świeże, winogrona (45), mango (50), borówki amerykańskie (55), banany dojrzałe, melony (60), daktyle (70), arbuzy (75).

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci schudnąć, utrzymać wagę lub zapobiec chorobom dietozależnym, a przy tym jeść zdrowo i smacznie. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Owoce są idealne na poranny rozruch

To, że owoce są źródłem łatwo przyswajalnych cukrów prostych, staje się zaletą, gdy jemy je w pierwszej połowie dnia. Dostarczają szybkiej dawki energii, która pobudza mózg do pracy i zwiększa jego wydajność. Dlatego jest to idealny produkt na rozruch – na pierwsze lub drugie śniadanie. Przed południem tempo przemiany materii jest intensywne, a enzymy trawienne najbardziej aktywne, toteż dostarczona wraz z owocami energia zostanie zużyta do popołudnia. Dietetycy zalecają jedzenie owoców w połączeniu z musli czy jogurtem, aby uczynić posiłek bardziej sycącym. Nie poleca się natomiast jeść owoców solo między posiłkami, gdyż nagłe wahnięcie poziomu glukozy (w górę, potem w dół) powoduje wzrost łaknienia i stwarza ryzyko podjadania. Zapomnijmy o jedzeniu owoców późnym popołudniem i w godzinach wieczornych – o tej porze organizm spowalnia swój metabolizm, przygotowując się do odpoczynku, więc dostarczone przed snem cukry proste nie zostaną zużyte, tylko zmagazynowane w tkance tłuszczowej.

Owoce najlepiej jedz przed posiłkiem

Owoce już po 20-30 minutach przesuwane są z żołądka do jelit, gdzie następuje właściwy proces trawienia. Mięso, tłuszcze, warzywa strączkowe czy kasze potrzebują znacznie więcej czasu, by żołądek uporał się z ich wstępną obróbką. Jeśli więc zgodnie ze zwyczajem podamy owoce na deser, np. po obiedzie, zjedzony wcześniej posiłek, który zalega w żołądku, zablokuje ich przesunięcie do dwunastnicy i sprawi, że zaczną fermentować. Skutkiem są wzdęcia i gazy. A zawarte w owocach cenne składniki nie zostaną prawidłowo strawione i przyswojone. Nie jadajmy zatem owoców bezpośrednio po posiłku, ale raczej na kwadrans przed nim. Jeśli zaś mamy ochotę zjeść owoce po posiłku, odczekajmy jakiś czas: godzinę lub dwie, gdy jedliśmy warzywa; trzy w przypadku bezmięsnego dania z dużą ilością tłuszczu i cztery – po posiłku mięsnym.

Ważne

Dobre połączenia - z czym najlepiej jeść owoce?

Owoce warto łączyć z produktami, które nie upośledzają ich trawienia, za to pozwalają uniknąć szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi: jogurtem, kefirem, płatkami zbożowymi, orzechami, twarożkiem. Można je dodać do owsianki na chudym mleku, podawać w surówkach i sałatkach. Do sałatki, smoothie czy soku dobierajmy owoce, łącząc słodkie z kwaśnymi, unikajmy połączeń słodki-słodki, gdyż takie zwiększają zakwaszenie organizmu. Poza tym wtedy bardzo szybko wysycają się kubki smakowe i czujemy tylko mdły dominujący posmak. Uwaga: owoce podane z bitą śmietaną, lodami, posypane cukrem czy czekoladą to kaloryczna bomba!

Sok zamiast owoców

Zamiast jednej porcji owoców można wypić szklankę soku – najlepiej świeżo wyciśniętego w wyciskarce do soków (takie urządzenie pozwala zachować więcej błonnika zawartego w cząstkach owocu niż gdy sok wyciskamy w zwykłej sokowirówce). Wybierając gotowy sok z kartonu, przeczytaj skład i upewnij się, czy to nie napój owocowy.

Owoce - właściwości i wartości odżywcze

miesięcznik "Zdrowie"