Metoda 400/5 przyspieszy odchudzanie i dostarczy witamin. Jest bajecznie prosta

2024-07-04 10:36

Metodę 400/5 łatwo zapamiętać i ponoć jest powszechnie znana.Każdego dnia powinniśmy spożywać 5 porcji warzyw i owoców o łącznej wadze co najmniej 400 g. Niby proste, a jednak wciąż wiele osób przyznaje, że ma problem z realizacją.

Metoda 400/5 przyspieszy odchudzanie i dostarczy witamin. Jest bajecznie prosta
Autor: Getty Images Metoda 400/5 przyspieszy odchudzanie i dostarczy witamin. Jest bajecznie prosta

Dlaczego potrzebujemy 400 g warzyw i owoców codziennie

Owoce i warzywa w odpowiedniej ilości pozwalają zapewnić organizmowi optymalną dawkę witamin i minerałów. Z ich pomocą dostarczysz składniki potrzebne twoim kościom, skórze, mięśniom, w tym sercu, mózgowi, a także innym narządom wewnętrznym.

Różnokolorowe roślinne skarby zawierają przeciwnowotworowe antyoksydanty. Obfitują w pektyny (rodzaj błonnika), które usprawniają proces trawienia. Dostarczają też dodającej energii dobre węglowodany.

Warzywa i owoce nawadniają, a nie tuczą (chociaż na niektóre owoce w diecie trzeba trochę uważać). Wieloletnie badania i analizy specjalistów pozwoliły dawno temu ustalić właściwą dawkę. To właśnie te 400 g. Niby niedużo, a sporo osób nie wyrabia tej normy.

 

W formie 24 dieta na cellulit

Zasada 400/5: 5 porcji dziennie to dużo?

W zasadzie to żadna sztuka zjeść naraz pół kilo czereśni i pozornie zrobić normę z nawiązką. Niestety, nie do końca o to chodzi. Porcji ma być pięć, by regularnie dostarczać ciału potrzebne składniki i wodę, a spożywane warzywa i owoce mają być różne.

Pamiętasz, że liczą się nie tylko świeże owoce i warzywa? Oczywiście, świeże są najzdrowsze, ale są takie, których nie je się w tej formie (np. fasolki szparagowej), dobre są też gotowane, a także soki.

Od czasu do czasu sięgaj też po rośliny suszone - chociaż nieraz mają sporo kalorii, na pewno należą do najzdrowszych przekąsek i dostarczają mnóstwo błonnika.

Wrzuć warzywa lub owoce do sałatki, daj na każdą kanapkę, zabierz jako drugie śniadanie, przegryzaj z jogurtowym dipem, a przekonasz się, że pięć to jednak nie tak dużo.

Zasada 400/5: 400 g to dużo?

Jeśli już z porcjami doliczysz do pięciu, to i 400 gramów zaliczysz. Nie musisz stosować kuchennej wagi i odliczać co do grama.

Przeciętny pomidor waży ok. 100g, dorodne jabłko ok. 150 g, rzodkiewka 15 g, marchewka 60 g, średni banan 120 g, garść truskawek 25 g, a czereśni (bez pestek i szypułek 80 g).

Da się to zjeść? A już jest znacznie powyżej wymagań. 400 g to naprawdę niewiele. Smacznego.

Sonda
Lubisz owoce i warzywa?
Listen on Spreaker.