Obniża cholesterol, zadba o stawy, działa przeciwnotworowo. Nie zjesz jej na surowo, ale i tak jest zdrowa
Pojawiła się już na straganach, a ty masz wielką ochotę zaraz wrzucić ją do gara czy na parę, ale się trochę boisz? Jeśli obawiasz się gazów i wzdęć, warto wiedzieć, że to pomówienia. Fasolka szparagowa wspomaga trawienie i dba o jelita. Ma zresztą więcej prozdrowotnych zalet.
Świeże, zielone rośliny strączkowe, do których należy fasolka szparagowa, są lekkostrawne. Jej smakiem możesz cieszyć się całe lato, a nieraz jeszcze dłużej, chociaż późniejsze rośliny mają grubsze, trudne do usunięcia łyko (znajdziesz jednak też odmiany niemal bezłykowe).
Skąd ta utrwalona opinia o fasolce i gazach? Problemy trawienne dotyczą przede wszystkim potraw przyrządzanych z suchych nasion strączkowych - zimowa fasolówka czy grochówka to faktycznie źródło problemów. Roślinom zielonym psują opinię te suszone.
Jeśli jednak masz wyjątkowo wrażliwy żołądek, możesz faktycznie niewłaściwie zareagować na strączki. Dodaj jednak do nich odpowiednie zioła (nasiona kopru włoskiego, kminek, majeranek), a zdusisz problem w zarodku i jeszcze poprawisz smak dania.
Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową
Fasolka szparagowa to niewątpliwie, obok bobu i cukrowego groszku, kulinarny hit lata. Warzywa strączkowe wśród roślin wyróżnia spora zawartość pożywnego białka, co jest szczególnie istotne w diecie wegan i wegetarian.
Fasolka szparagowa zawiera ok. 1,8 g białka w 100 g.
Zielona fasolka szparagowa zawiera witaminy A, C, K i z grupy B, a także minerały: wapń, potas, żelazo, mangan, magnez, cynk i fosfor.
Jest jednym z niewielu warzyw obfitujących we flawonoidy, które redukują ryzyko cukrzycy i nowotworów. Działa moczopędnie, detoksykacyjnie, wspierając pracę nerek.
Zawarta w niej witamina K zwiększa wchłanianie wapnia. Jest ceniona w diecie osób, które mają problem ze stanami zapalnymi stawów.
Obniża poziom złego cholesterolu, zapobiegając miażdżycy i zawałom serca. Generalnie wpływa korzystnie na układ krążenia, wspomagając choćby regulację ciśnienia krwi.
Fasolka szparagowa a odchudzanie
Chociaż jest sycąca i ugotowana, z niewielkim dodatkiem masła, stanowi niemal samodzielne danie w wielu domach, wcale nie tuczy.
Jest bogata w błonnik i usprawnia metabolizm. Zawarte w niej katechiny pomagają redukować tkankę tłuszczową i chudnąć.
Fasolka szparagowa w 90% to woda, a 100 g zielonej fasolki szparagowej dostarcza naszemu organizmowi zaledwie 27 kalorii.
Fasolka szparagowa - co z niej zrobić
Większość z nas myśląc o młodej fasolce szparagowej, od razu widzi ją z bułką tartą. Warzywo sprawdza się jednak w wielu daniach - z mięsem, jajkami, jako dodatek do sałatek.
Nie zapominajcie też o zupie z fasolki szparagowej - ma unikalny smak i jest bardzo zdrowa. Sprawdza się nawet w bardzo ciepłe dni, gdy brakuje nam ochoty na dwudaniowy obiad. Ważne tylko, żeby nie spożywać jej zbyt gorącej, a pożywne danie dostarczy nam wielu cennych składników odżywczych także wtedy, gdy brakuje apetytu.
Źródła:
- www.dietetycy.org.pl
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej