Nie tuczy, wspiera serce i mózg. Uważaj, nie wszyscy powinni go jeść

2024-05-23 22:00

Pojawił się już w marketach, więc amatorzy jego wyjątkowego smaku zacierają ręce. Niby mrożony też jest zdrowy, ale to nie to samo. Ciesz się krótkim sezonem i nie martw za bardzo o jelitowe gazy, bo przecież na wszystko znajdzie się rada.

Nie tuczy, wspiera serce i mózg. Uważaj, nie wszyscy powinni go jeść
Autor: GettyImages

Dla serca, dla lepszego nastroju, odporności, urody, nawet dla kości - warto jeść bób! Nie tak łatwo wymienić wszystkie zalety tego wyjątkowego źródła błonnika i wartościowego białka. Dla wielu osób to po prostu przysmak. Tymczasem jesz i zyskujesz.

Warzywa strączkowe - dlaczego warto je jeść?

Dlaczego warto jeść bób

Bób obfituje w witaminy z grupy B, szczególnie niacynę, czyli B3. Między innymi dzięki niej wspiera układ krwionośny, współtworząc czerwone krwinki,rozszerzając naczynia krwionośne i sprzyjając redukcji  "złego" cholesterolu.

W bobie znajdziesz też potas, wapń, fosfor, magnez, witaminę A, C i E.

Już w latach 90. ubiegłego wieku dowiedziono, że bób zawiera substancje przypominające prekursorów neuroprzekaźników. W efekcie ma zapobiegać procesom neurodegeneracyjnym.

Oczywiście, nie zastępuje leczenia. Jest po prostu cennym wzboceniem diety seniora.

Bób a odchudzanie

Bób niewątpliwie dostarczy sporo cennego błonnika. W każdych 100 g warzywa jest niemal 6 g tego sprzątacza jelit.

W zależności od odmiany i sposobu przygotowania ma 60-90 kcal w 100 g. Niby są warzywa mniej kaloryczne, ale niekoniecznie tak sycące jak bób i dostarczające sporo pożywnego białka.

Trzeba jednak uważać z gotowanym bobem przy wysokim cukrze - jego IG to 80. Oczywiście na początku sezonu, gdy jest młody i świeży, możesz się pokusić o spożywanie bobu surowego, chociaż jednak to już nie to samo i dość trudno go strawić w tej formie.

Bób i wzdęcia

Gazy, wzdęcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego pojawiają się po zjedzeniu roślin strączkowych, ale głównie wtedy, gdy potrawę przygotowujesz z suchych nasion strączkowych.

Świeże, zielone rośliny są generalnie lekkostrawne. Jeśli jednak masz wyjątkowo wrażliwy żołądek, dodaj do nich zioła. Sprawdzą się choćby nasiona kopru włoskiego, oregano, kolendrę, kminek i majeranek.

Komu szkodzi bób

Fawizm to problem zaledwie promila ludności Polski. Osoby z mutacją w genie G6PD na chromosomie X po spożyciu surowego bobu lub po narażeniu na jego pyłek mogą odczuwać bóle głowy, brzucha, nudności, często pojawia się gorączka, objawy żółtaczki.

Kontaktu z surowym bobem u chorujących na fawizm prowadzi do samoczynnego rozpadu czerwonych krwinek, czyli hemolizy, która prowadzi do ciężkiej anemii.

Bobu nie zaleca się też osobom z dną moczanową i wspomnianą wcześniej cukrzycą.

Czy to możliwe, że bób dostępny w sprzedaży, jest z Polski

Bób najczęściej pojawia się na polskich straganach już pod koniec kwietnia, ale wówczas nie pochodzi z Polski, raczej z krajów o cieplejszym klimacie, np. z Hiszpanii czy Włoch.

Polski bób najczęściej jest dostępny w ostatnich dniach maja, a nawet trochę później. Wiele zależy od warunków pogodowych.

Sonda
Lubisz bób?