Mało kalorii, mnóstwo błonnika i witaminy młodości. Nadchodzi czas najsmaczniejszego strączka

2024-06-04 13:16

Jest tak łatwy w uprawie, że możesz mieć wspaniałe plony nawet na własnym balkonie. Wczesne odmiany już nadają się do jedzenia, chociaż szczyt sezonu jeszcze przed nami. Wykorzystaj go w pełni, bo jest bardzo krótki. Tylko nie pomyl groszku cukrowego z zielonym groszkiem.

Mało kalorii, mnóstwo błonnika i witaminy młodości. Nadchodzi czas najsmaczniejszego strączka - groszka cukrowego
Autor: GettyImages

Trudno spotkać kogoś, kto oprze się świeżemu groszkowi cukrowemu. Martwi cię jego pyszny, ale słodki, smak? Groszek cukrowy ma niemal o połowę mniej kalorii niż zwykły groszek zielony.

W 100 g cukrowego jest ok. 45 kcal, a w zielonym nawet 90 kcal. Różnica wynika głównie z zawartości skrobi. Dla tych, co uważnie liczą kalorie, lepszy jest groszek słodszy. Wśród groszków cukrowych tymczasem najbardziej soczysta i słodka ma być odmiana o nazwie: bajka.

Warzywa strączkowe - dlaczego warto je jeść?

Groszek zielony a groszek cukrowy - jak rozróżnić

Umówmy się - zarówno groszek cukrowy, jak i zielony groszek, to warzywa zdrowe i pyszne, ale jednak to nie to samo. Można się trochę rozczarować, gdy nastawisz się na niskokaloryczną słodycz cukrowego, a dostaniesz mniej słodki, bardziej kaloryczny, zielony przysmak.

Oba świeże warzywa można jeść na surowo, co jest wyjątkiem wśród roślin strączkowych. Wprawdzie niektóre źródła zachęcają do jedzenia na surowo młodego bobu, ale przyznają, że w takiej formie jest dość ciężki do strawienia. Groszki są znakomite.

Tradycyjny groch, znany głównie z grochówki, obwiniany za nadprodukcję jelitowych gazów, występuje w dwóch odmianach botanicznych. Mamy groch siewny łuskowy i siewny cukrowy. Pierwotnie, jako rośliny młode, ten pierwszy jest groszkiem zielonym, a drugi - cukrowym.

Groszki różnią się przede wszystkim budową strąka i smakiem. Groszek cukrowy, jak sama nazwa wskazuje, to ten słodki, gwarantujący specyficzną rozkosz dla podniebienia. Zielony jest raczej mdły, ma mączny smak.

Upewnij się u sprzedawcy, jaki groszek kupujesz. Czy to sprawdzisz samodzielnie, bez jedzenia? Specjaliści mówią o braku pergaminowej wyściółki w ściankach strąków, ale jest coś łatwiejszego do zaobserwowania. Groch cukrowy pęka tylko wzdłuż jednego szwu (otworzysz strąk z jednej strony), a zielony z dwóch stron, podobnie jak fasola.

Dlaczego warto jeść groszek cukrowy

Groszek cukrowy obfituje w niezbędne układowi nerwowemu witaminy z grupy B, witaminę K, wzmacniającą naczynia włosowate, oraz witaminę E, nieprzypadkowo nazywaną witaminą młodości.

Ma sporo błonnika, ok. 3 g na 100 g, ale trzeba przyznać, że akurat pod tym względem zielonemu nie podskoczy, bo ten ma go dwa razy więcej.

W obu groszkach jest sporo przeciwutleniaczy, będących elementem profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego i przeciwnowotworowej.

Dzięki luteinie i witaminie A, groszek cukrowy dba o nasze oczy. Zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i ślepocie zmierzchowej.

Jak wszystkie warzywa zielone, groszek cukrowy dostarcza krwiotwórcze żelazo, ale trzeba pamiętać, że ten minerał pochodzenia roślinnego jest trudny do przyswojenia.

W groszku cukrowym znajdziesz też potas, fosfor i magnez, czyli jedząc go, dbasz o nastrój, mięśnie, kości i serce.

Groszek cukrowy a cukrzyca

Chociaż jak inne warzywa strączkowe, groszek cukrowy jest znakomitym źródłem białka, zdecydowanie więcej w nim węglowodanów.

Rośliny strączkowe zapobiegają cukrzycy i są cennym wsparciem przy dietach odchudzających, ale nie muszą być wskazane dla osób już chorych na cukrzycę. Zależy to od jej typu i aktualnego stopnia wyrównania choroby.

Poza bobem, dobór, dawka i sposób przygotowywania warzyw strączkowych, osoby chorujące na cukrzycę powinny uzgodnić z diabetologiem lub dietetykiem klinicznym.

Groszek cukrowy - przechowywanie

Groszki zielony i cukrowy nie dość, że należą do warzyw sezonowych, to jeszcze bardzo nietrwałych. Warto jednak pamiętać, że mrożone czy konserwowane (tu raczej odmiana zielona) nadal obfitują w witaminy i minerały.

Poza sezonem niełatwo dostać groszek cukrowy. Może zamroź go w tym roku na próbę? Nie umywa się w smaku do świeżego, ale lekko podgotowany nadal jest smaczny i zdrowy.

Źródła:

  • "Metodyka integrowanej ochrony grochu siewnego (cukrowego i łuskowego) (materiały dla producentów)", praca zbiorowa pod redakcją dr. Jana Sobolewskiego, Instytut Ogrodnictwa Skierniewice 2015 (aktualizacja 2017)
  • beszamel.pl
Sonda
Które warzywo strączkowe najbardziej lubisz?