Miód to zawsze samo zdrowie? Tych produktów ekspert nie poleca

2025-01-17 15:20

Na pewno wiesz, co kryją słoiczki z miodem? Wiele z nich w rzeczywistości wypełniają syropy cukrowe, a przeprowadzona obróbka pozbawia miód walorów zdrowotnych. Jak w takim razie wybrać ten dobry? Podpowiada niezawodny dr Bartek Kulczyński.

Miód to zawsze samo zdrowie? Tych produktów ekspert nie poleca
Autor: GettyImages

Dr Bartek Kulczyński uznanym ekspertem w zakresie żywienia, który na YouTube zgromadził niemal milion subskrybentów. To dietetyk kliniczny, technolog żywienia i autor licznych publikacji w prasie naukowej, który znajduje słuchaczy także wśród odbiorców bez merytorycznego przygotowania.

W opublikowanym 15 stycznia filmie  dietetyk serwuje nam sporą porcję informacji o miodzie. Warto się zapoznać przed zakupami, szczególnie jeśli chcesz miodem wspierać swoje zdrowie i nie wiesz, czy możesz go jeść, bo obawiasz się cukrzycy.

Poradnik Zdrowie - Zdrowotne właściwości miodu

3 rodzaje miodu, które mogą nam szkodzić

Niby wszyscy to wiemy, coś nam się obiło o uszy, ale warto skorzystać z rady dietetyka klinicznego:

Nie kupuj bezrefleksyjnie, bo możesz natknąć się na sklepowej półce na coś, co z prawdziwym miodem nie ma nic wspólnego

- mówi dr Bartek Kulczyński i przypomina, że zdrowie zaczyna się od świadomych wyborów, a nie od pięknych etykiet.

Producenci "miodów" mają swoje wyszukane sposoby, by wyprowadzić nas w pole. Miody sztuczne, pasteryzowane i zafałszowane, to oferta rynkowa, na którą trzeba uważać. O ile ustalenie, że mamy do czynienia z pierwszymi dwoma nie jest trudne, trzecia grupa to już wyzwanie, chociaż dietetyk zdradza proste patenty na wyłapanie większości fałszerstw.

Ile miodu w miodzie, czyli pasteryzacja i miody sztuczne

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że miód sztuczny to w zasadzie nie miód.

Nie ma jakichkolwiek walorów zdrowotnych

- przypomina dr Kulczyński.

A czym jest w takim razie? Czymś, co tylko naśladuje wygląd daru pszczół, a jest mieszaniną cukru, syropu skrobiowego i aromatu miodowego. Producenci często przekonują, że choć tani, smakuje wybornie, ale ekspert dietetyczny zapewnia, że kto spróbował obu, nie zgodzi się z tym twierdzeniem.

Miód pasteryzowany - co to takiego?

A pasteryzowany? To produkt podgrzany do temperatury 60-70 st. C lub wyższej. Taka obróbka wprawdzie niszczy drobnoustroje i zapobiega nielubianej przez nas krystalizacji miodu, ale

to miód pozbawiony enzymów, a także przeciwutleniaczy, czyli głównych składników, które odpowiadają za jego walory prozdrowotne.

Bez trudu powinieneś ustalić, czy wybrany produkt był poddany pasteryzacji, bo taka informacja znajduje się na opakowaniu.

Zobacz: różne rodzaje substancji słodzących

Fałszowanie miodu - na czym polega

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miód to jeden z najczęściej fałszowanych produktów.

Najczęściej klient oszukiwany jest na dwa sposoby:

  1. do prawdziwego miodu dodaje się syrop skrobiowy lub glukozowo-fruktozowy
  2. mieszane są miody niższej jakości z tymi oficjalnie oferowanymi.

Niestety, trudno w warunkach domowych to zweryfikować, ale do pewnego stopnia można.

Test jakości miodu - w szklance z wodą

Jeśli do szklanki z wodą dodasz łyżeczkę miodu, a ten opadnie na dno i zacznie powoli się rozpuszczać, zapewne jest prawdziwy. Taki, który niemal od razu miesza się z płynem, jest zupełnie gładki, bez grudek, zwykle zawiera niechciane dodatki.

Test krystalizacji

Jest jeszcze test krystalizacji. Niestety, są prawdziwe miody, które ulegają temu procesowi po kilku miesiącach, więc trudno czekać tyle czasu, by na końcu przekonać się, że jednak można było go bezpiecznie zjeść dawno temu.

Możesz jednak od razu kupić produkt, w którym krystalizacja już się już rozpoczęła.

Dr Kulczyński radzi też, żeby pamiętać, że prawdziwy miód nigdy nie jest tani, a zakupy najpewniejsze bezpośrednio od poleconego producenta.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Miód - co z tą cukrzycą

Niby wszyscy słyszeli, że miód jest zdrowy, ale też, że to góra cukru (70 proc. składu) i część osób obawia się, że może sprzyjać cukrzycy.

Dr Bartek Kulczyński, wyłącznie w oparciu o badania kliniczne, wymienia walory zdrowotne miodu:

  • Działanie bakteriobójcze, choćby dzięki enzymowi oksydaza glukozowa
  • Łagodzenie objawów infekcji, zwłaszcza kaszlu
  • Łagodzenie objawów alergii, szczególnie w alergicznym nieżycie nosa
  • Działanie prebiotyczne - dzięki oligosacharydom miód jest odżywką dla prozdrowotnych bakterii jelitowych, które wpływają korzystnie nie tylko na układ pokarmowy, ale też na pracę mózgu, układ krążenia i nerwowy.

Miód a cukrzyca

Ekspert, powołując się na badania kliniczne, podkreśla, że umiarkowane spożycie prawdziwego miodu nie sprzyja cukrzycy u ludzi zdrowych. Generalnie nie pogarsza też ich zdrowia metabolicznego. Nie masz cukrzycy, jedz miód (w granicach zdrowego rozsądku).

U osób z cukrzycą, miód nie tylko podnosi na chwilę poziom glukozy we krwi, ale też może działać niekorzystnie w dłuższej perspektywie. Należy więc go znacząco ograniczać, ale nie trzeba go eliminować w 100 proc. Badania potwierdzające negatywne działanie dotyczyły znacznych ilości miodu.

Dawkę najlepiej ustalić z lekarzem prowadzącym.