Naukowcy sprawdzili, jaka dieta jest najlepsza dla mózgu. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu
Niby od dawna wiemy, co jeść, a czego nie, żeby było dobrze dla ciała i ducha. Tym razem jednak naukowcy skupili się na konkretnych biomarkerach w żywności, a efekty ich działania sprawdzali uznanymi narzędziami diagnostycznymi, jak choćby rezonans magnetyczny. Sprawdź zatem, co lubi jeść twój mózg, żeby zachować formę.
Wiadomo, że ludzie często coś innego deklarują, a zupełnie coś innego robią. Dlatego naukowcy z Uniwersytetów Illinois i Nebraska-Lincoln, którzy poszukiwali diety zapobiegającej przedwczesnemu starzeniu się mózgu, nie oparli się na informacjach od badanych.
Przeanalizowano próbki krwi w poszukiwaniu biomarkerów składników odżywczych: solidnych dowodów naukowych na to, co jedzą i piją badani. Grupa objęta badaniami nie była zbyt liczna. To 100 ochotników w wieku od 65 do 75 lat.
Wnioski z badań nie zaskakują, ale czasem warto sobie przypomnieć to, co niby już wszyscy wiemy.
Mózg - dwie prędkości starzenia
Badacze porównali wyniki skanów mózgu osób, które stosowały różną dietę. Odkryli, że są dwa główne typy starzenia mózgu i można je przypisać osobom odżywiającym się w określony sposób.
Wolniejsze starzenie się było powiązane ze spożyciem składników odżywczych typowych dla diety śródziemnomorskiej.
- Zbadaliśmy określone biomarkery składników odżywczych, o których wiadomo z nauki o żywieniu, że potencjalnie zapewniają korzyści zdrowotne – mówi neurobiolog Aron Barbey z Uniwersytetu Illinois.
Starzenie mózgu - badano te biomarkery
Te zidentyfikowane biomarkery to kwasy tłuszczowe zawarte w rybach i oliwie z oliwek. Ogromne znaczenie mają też przeciwutleniacze: witamina E i karotenoidy, barwniki roślinne występujące choćby w marchwi i dyni.
Kolejnym korzystnym biomarkerem wiązanym z wolniejszym procesem starzenia jest cholina, zawarta w sporej dawce w żółtkach jaj, podrobach i soi.
Naukowcy ocenili starzenie się mózgu zarówno za pomocą badań obrazowych, ale także testów pozwalających ocenić funkcje poznawcze.
Starzenie mózgu a dieta - przedwczesne wnioski?
Niby wiadomo, że odżywianie odgrywa znaczącą rolę w procesie starzenia się mózgu, ale opisane badanie nie jest wystarczająco kompleksowe, by wiążąco wnioskować o przyczynach i skutkach.
Badacze podkreślają jednak, że ich "migawka" prowadzi do takich samych wniosków, co inne badanie z 2023 r. Tam uczestników obserwowano przez 12 lat i również stwierdzono związek między dietą śródziemnomorską a wolniejszym pogorszeniem się funkcji poznawczych.
Teraz zespół chce przeanalizować badania kliniczne, by sprawdzić, czy modyfikacje diety mogą zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.