Odmładza, relaksuje, zapobiega nadwadze. "Królowa wśród zielonych herbat" pochodzi z Japonii
Nie wystarczy, żeby była zielona, ma być jeszcze sencha? Z takim poglądem niewątpliwie zgodzi się wielu Japończyków, bo to ich tradycyjna herbata, ceniona ze względu na smak, a przede wszystkim walory prozdrowotne. Nie ma niczego lepszego od kubka dobrego naparu w jesienne poranki, zwłaszcza gdy przed tobą ciężki dzień.
Wśród naparów sporządzanych z rośliny Camellia Sinensis wybór masz naprawdę spory: herbatę czarną, zieloną, białą, żółta oolong i pu-erh.
Zielona herbata uchodzi za najzdrowszą, bo to wersja najmniej przetworzona, bogata w bezcenne antyoksydanty. Do zrobienia zielonej herbaty nie jest konieczna żadna obróbka, liście należy jedynie wysuszyć.
Czym zatem różni się jej coraz bardziej popularna wersja sencha?
Sencha - herbata dobra o poranku
Japońska tradycyjna herbata sencha najlepiej sprawdza się przed południem, bo ma stosunkowo wysoką zawartość kofeiny. Rano pobudzi cię więc do życia, doda energii i rozkręci metabolizm.
Mało jednak prawdopodobne, że kubek wypity wieczorem nie pozwoli ci zasnąć i nie odpręży po ciężkim dniu, chyba że jesteś osobą wyjątkowo wrażliwą na kofeinę, a spożywasz jej mnóstwo w innej postaci.
Tak czy owak - w Japonii senchę parzy się jednak przed południem, przestrzegając konkretnych zasad przy samym procesie sporządzania herbaty. Z pewnością nie należy jej zagotować, by nie utracić cennych składników.
Sencha - czym się różni od innych herbat
Sencha to rodzaj japońskiej zielonej herbaty przygotowywanej bez mielenia liści. Podobnie jak inne herbaty japońskie, jest ona z reguły bardizej wyrazista w smaku od swoich chińskich odpowiedników. Uchodzi za napar orzeźwiający, o bogatym bukiecie smakowym: z nutą orzechów, owoców i kwiatów.
W zależności od gatunku, zaparza się ją w temp. 60–80 °C, przez 1–3 minuty. Te same liście można wykorzystać nawet 3 razy, z tym, że z kolejnymi parzeniami zwiększa się temperaturę wody oraz czas parzenia.
Sencha - właściwości prozdrowotne
Sencha, jak każda herbata, nawadnia, a ciepły napar wpływa korzystnie na pracę jelit, usprawnia metabolizm, wspiera układ odpornościowy.
Herbaty zielone, do których należy sencha, obfitują w polifenole o właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwstarzeniowych i przeciwzapalnych.
Wiadomo też, że przeciwdziałają procesom demencyjnym i zmianom miażdżycowym. To dlatego kocha je twoje serce, mózg, układ pokarmowy, a ty sięgając po herbaty niejednokrotnie masz lepszy nastrój i lepiej kontrolujesz wagę.
A co wyróżnia senchę wśród innych zielonych herbat. Japończycy uważają ją za królową, bo pozostawienie w całości wysuszonych odpowiednio listków sprawia, że najcenniejsze związki aktywne herbaty są uwalnianie najpełniej do naparu i można z nich optymalnie skorzystać.