6 korzyści z picia ciepłej wody. Pomoże nie tylko w odchudzaniu
Woda jest dobra na wszystko, ale dlaczego akurat ciepła? W upalne dni opcja, żeby się jej napić, nie wydaje się kusząca. Teraz, gdy za oknem leje i wieje, warto rozważyć tę opcję, bo podgrzane H2O ma szczególne walory prozdrowotne. Ciepły żołądek radzą trzymać nie tylko znawcy starochińskiej medycyny.
Ludzki żołądek nie lubi, gdy coś bardzo zimnego do niego wpada. Pobyt płynów w jamie ustnej i przełyku trwa na tyle krótko, że nie zdążą się tam zagrzać i mogą działać drażniąco na żołądek. Uwaga, ale z tym podgrzaniem również nie przesadzajmy, bo zbyt gorące napoje także nie są mile widziane. Sporo się mówi o tym, że ciepły płyn usprawnia przemianę materii. Z drugiej strony - zimny trzeba podgrzać do temperatury ciała, co sprzyja utracie kalorii. Najistotniejsze jest, by się odpowiednio nawodnić. To zysk, który zapewnia i woda chłodniejsza, i podgrzana. Co zyskasz, gdy na nią postawisz? Warto wiedzieć.
1. Ciepła woda pomaga schudnąć
Żadna, nawet najlepsza dieta odchudzająca, nie zadziała prawidłowo, jeśli nie będziemy pić. Ciepła woda jest doceniana szczególnie rano. Rozgrzewając organizm, rozpędza metabolizm.
Dzięki poprawie materii łatwiej o poranne wypróżnienie i utratę kilogramów w ciągu dnia. Ten również warto zakończyć ciepłą wodą, bo sporo osób twierdzi, że zniechęca do nocnego podjadania.
2. Łagodzi problemy trawienne
Ciepła woda ogranicza krępujące problemy żołądkowe - wzdęcia, gazy, bulgotania, zgagę. Prawdziwych chorób nie wyleczy, ale może pomóc, gdy coś w brzuchu zalega i męczy.
Chociaż do jelit dociera już o temperaturze takiej, jak woda zimna, dobrze działa na perystaltykę jelit. Chociaż gastrolodzy nie wiedzą tak do końca, dlaczego tak się dzieje, przyznają, ze ich pacjenci nieraz przyznają, że od kiedy piją regularnie ciepłą wodę, rzadziej narzekają na zaparcia.
3. Wspiera nerki i układ krążenia
Ciepła woda rozluźnia mięśnie i wspomaga lepszy przepływ krwi. Pomaga sprawniej pracować nerkom i pozbyć się szkodliwych substancji przemiany materii z organizmu.
Poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, co pozytywnie wpłynie na ogólne rozluźnienie. To naturalny środek przeciwko niezbyt nasilonym dolegliwościom menstruacyjnym.
4. Wspomaga leczenie infekcji
Ciepła woda sprawdza się znakomicie podczas przeziębienia, kataru i bólu gardła. Wypłukuje flegmę, rozrzedza wydzielinę w zatokach, działa jak naturalny inhalator.
Oczywiście, nie musisz się ratować czystą, ciepłą wodą. jej zalety ma choćby babciny rosołek.
Więcej: Babcie wiedziały najlepiej. Naukowcy potwierdzają - to znakomity lek na przeziębienie
5. Relaksuje
Szklanka ciepłej wody wieczorem może uchronić cię przed bezsennością. Relaksuje, a to sprzyja lepszemu wypoczynkowi nocą i formie po przebudzeniu.
Ciepły napój jest też polecany sportowcom. Naturalnym odruchem jest gaszenie pragnienia czymś zimnym. Tymczasem po treningu napij się po prostu ciepłej wody. Zapobiegnie odwodnieniu, zbilansuje poziom elektrolitów i przyspieszy spalanie kalorii po ćwiczeniach.
6. Dba o urodę
Ciepła woda to eliksir młodości. Regeneruje komórki skóry, poprawia jej elastyczność, ułatwia oczyszczanie, odblokowując pory.
Nie lubisz ciepłej wody? To wykorzystaj ją do mycia głowy. Pobudzisz cebulki włosów, zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia łupieżu.
Potem napij się po prostu herbaty, bez cukru. Działa tak samo dobrze, jak woda.