Poradnik zdrowego życia, czyli o korzyściach płynących z codziennego picia wody

2017-05-22 13:31

Zdrowy tryb życia jest dzisiaj w modzie. Każdy w trosce o lepsze samopoczucie i potencjał intelektualny, chce o siebie zadbać. Uprawianie sportu, joga, zdrowe odżywianie, rezygnacja z używek - to tylko niektóre z założeń zdrowego lifestyle'u. Aby te wszystkie działania były efektywne, należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Picie wody jest podstawą zbilansowanej diety, co więcej - może działać lepiej niż kawa.

Poradnik zdrowego życia, czyli o korzyściach płynących ze szklanki wody
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Właściwości wody
  2. Ile wody pić?
  3. Zadbaj o resztę!

Oto krótki poradnik, jak w trakcie dnia nie zapominać o szklance wody. Nasze ciało będzie wdzięczne, jeśli będziemy dziennie wypijać chociaż 2 litry.

Spragniony organizm nie jest przecież w stanie pracować na pełnych obrotach, szybciej się męczy, co skutkuje problemem z koncentracją i uczuciem rozdrażnienia. Nie przychodzi nam wtedy do głowy, że po prostu brakuje mu płynów.

Zróbmy z wody naszego wiernego towarzysza. Na stałe wpiszmy ją do naszego harmonogramu zdrowego trybu życia. Niech nawadnianie stanie się naszym rytuałem.

Właściwości wody

Nawadnianie organizmu to jeden z filarów homeostazy, czyli równowagi organizmu, który w około 60-70% zbudowany jest z wody. H2O wspomaga oczyszczanie ustroju z szkodliwych ubocznych produktów metabolicznych. Naturalna woda mineralna ID'EAU dzięki relatywnie wysokiej zawartości rozpuszczonego tlenu (13:15 mg O2 na litr) oraz alkalicznemu pH (7,7 ÷ 8,0) delikatnie odkwasza organizm, co ma duże znaczenie dla osób prowadzących aktywny tryb życia. W nieinwazyjny sposób reguluje przemianę materii, przynosząc uczucie ulgi i lekkości. Uelastycznia i zmiękcza skórę, a jako budulec płaszcza hydrolipidowego chroni powierzchnię ciała przed negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego.

Oprócz tego nawilża oczy, usta, błonę śluzową nosa, redukując uczucie suchości i odczuwanego dyskomfortu. Wpływa na procesy termoregulacyjne jako główny składnik potu. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym bądź w wysokich temperaturach, gruczoły potowe produkują schładzający ciało pot. Kontrolują ciepłotę organizmu, chroniąc go przed przegrzaniem.

Woda jest również transporterem i rozpuszczalnikiem dla witamin z grupy B i C, niezbędnych do przeprowadzania wielu procesów wewnątrz ustroju.

Ile wody pić?

Mówi się, że 2 litry wody dziennie to optymalna ilość płynów dla człowieka. Zapotrzebowanie na wodę w zależności od płci, wieku i okoliczności nieznacznie się jednak różni. Dzieci oraz kobiety powinny absorbować jej nieco więcej niż mężczyźni, z uwagi na większy jej udział w organizmie.

Na trening również należy zaopatrzyć się w większy zapas wody, ponieważ tracimy ją intensywnie pocąc się. Organizm nieprawidłowo nawodniony wysyła szereg sygnałów ostrzegawczych, które niestety często ignorujemy lub mylnie interpretujemy. Kiedy odczuwasz zmęczenie, brak skupienia, suchość w ustach – zamiast wypić filiżankę kawy, należy sięgnąć wtedy po szklankę wody, która zaktywizuje nas bardziej niż kofeinowy napój.

Także stany emocjonalne jak zły humor, apatia i rozdrażnienie mogą być wywołane przez niedobór wody w organizmie. Mózg, aby odpowiednio funkcjonować, potrzebuje nawodnienia. Jeśli więc chcesz prowadzić zdrowy tryb życia, a w pracy czeka cię duży wysiłek intelektualny i narażony jesteś na stres – pij wodę. Miej zawsze przy sobie butelkę wody, wspomagacz, którego wypicie zniweluje napięcie i z powrotem przywróci odpowiedni poziom koncentracji.

Zadbaj o resztę!

Picie wody jest podstawą zdrowego trybu życia. Kolejnym ważnym elementem składowym jest odpowiednia dieta – bogata w świeże owoce i warzywa. Dostarczają one mnóstwa witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów. Zawierają także cenny i pożądany we wszystkich dietach błonnik. Związek ten wspomaga i reguluje procesy trawienne, odciąża jelita, redukuje wzdęcia.

W komplecie z wodą ID’EAU zbilansowana dieta stanowić będzie doskonały duet usprawniający metabolizm i tym samym - wysmuklający sylwetkę. Wyznaczenie regularnych pór posiłków stanowi kolejne wyzwanie.

Niewłaściwe proporcje - małe śniadanie lub jego zupełny brak, szybki obiad i wielka kolacja wynagradzająca całodzienny głód - bezwzględnie trzeba zmienić. Oprócz tego warto zrezygnować lub zminimalizować ilość wypijanej kawy, która wypłukuje z ciała elektrolity, wywołując działanie wprost odwrotne do nawadniania.

Aktywność fizyczna również na stałe powinna zagościć w naszym życiu – jogging, fitness, pływanie – opcji do wyboru jest wiele. Pomijając dobroczynny wpływ sportu na nasze ciało, endorfiny wytwarzające się w trakcie treningu wypełniają nas pozytywną energią, która później procentuje w domu, czy pracy.

Codzienny stres potrafi jednak zburzyć całą opisywaną równowagę. Trzeba więc nauczyć się z nim radzić. Opanowanie technik relaksacyjnych lub zapisanie się na jogę pomoże w utrzymaniu zdrowego balansu. Utrzymywanie spokoju wewnętrznego pozwoli spełnić wszystkie założenia zdrowego stylu życia. Utrwalmy sobie wymienione punkty w pamięci i stosujmy się do nich, mając zawsze pod ręką wodę ID’EAU. Pamiętaj! Z wodą możesz więcej!

Właściwości wody
Autor: materiały prasowe
Ile pić wody?
Autor: materiały prasowe
Woda - infografika
Autor: materiały prasowe
Partnerzy