Suplementy 50+. Zadbaj o te 3 witaminy, jeśli wciąż chcesz być herosem
Jeszcze by się zaszalało. Jakaś przygoda, może nowa miłość, chociaż szybki numerek... A może numer do doktora i solidny przegląd? Ciało powoli mdłe, zwłaszcza jeśli żywisz się byle jak. Tych trzech witamin często brakuje panom przeżywającym drugą młodość.
To nie tylko kwestia mody, że coraz częściej suplementy diety przeznaczone są dla wybranej grupy wiekowej i dla konkretnej płci. Potrzeby kobiet i mężczyzn, a także typowe stany niedoborowe pań i panów, są częściowo różne i zmienne z wiekiem. Nie polecamy suplementów, bo racjonalna dieta zaspokoi wszystkie twoje potrzeby, z wyjątkiem witaminy D. Jej niedobór jest powszechny i od jesieni do wiosny, w dawce 2000 j.m., można ją przyjmować w ciemno. Co do pozostałych cennych składników - tabletka dopiero po konsultacji z lekarzem.
1. Witamina A - dla bujnej czupryny
Możliwe, że dla ciebie jest już trochę za późno, bo niejeden pięćdziesięciolatek ma już solidnie przerzedzone włosy i nie do końca jest to efekt diety. Na łysienie androgenowe (typu męskiego) wpływa wiele czynników, choćby genetyka, a proces zaczyna się dość wcześnie.
Najczęściej pierwsze ubytki włosów w okolicach czołowych pojawiają się już 10 lat wcześniej. Włosy przerzedzają się, z czasem dochodzi łysinka na czubku głowy. W pewnym stopniu, dostarczając codziennie organizmowi ok. 1 mg witaminy A, można ten proces spowolnić.
Nie ma już o co się bić? Witamina A ma także istotne znaczenie dla męskiej cery. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne, zwłaszcza golenie, sprawiają, że męska buzi niejednokrotnie jest podrażniona, zaczerwieniona, podrapana. Źle gojące się, brzydkie rany, na męskiej buzi to bardzo często efekt niedoboru witaminy A.
2. Witamina C - dla płodności
Może nie planujesz już powiększenia rodziny i raczej liczysz na syna, ale to fajne uczucie wiedzieć, że produkcja spermy przebiega bez zarzutu. To zależy nie tylko od wieku, ale też prawidłowej podaży witaminy C. Ma ona także wpływ na to, jak długo twoja twarz będzie gładka, bo opóźnia procesy starzenia.
Jeśli palisz papierosy i nie stronisz od kieliszka, możesz mieć z nią kłopot, więc dobrze przemyśl swój styl życia, zrób bilans zysków i strat.
Witaminę C zapewni dieta wzbogacona w owoce dzikiej róży, truskawki, porzeczki, cytrusy, kiwi, kalafiora, szpinak, kapustę białą i czerwoną, paprykę.
3. Witamina E - dla dłuższej młodości
Do kompletu brakuje jeszcze witaminy E. U mężczyzn, nie tylko dojrzałych, również często stwierdza się jej niedobór. Ona też wpływa na płodność, działa przeciwstarzeniowo, a także, co dla ciebie powinno być już istotne, obniża poziom złego cholesterolu LDL i zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej.
Witaminę młodości najłatwiej uzupełnić spożywając oleje roślinne, warzywa liściaste, strączkowe a także produkty uzyskane z tzw. pełnego przemiału, czyli pieczywo razowe lub grube kasze.
Nie tylko witaminami człowiek żyje
oczywiście lista potrzeb twojego organizmu nie kończy się na tych trzech witaminach. Potrzebujesz też witamin z grupy B, wapnia, dobrego białka, nienasyconych tłuszczów, cynku, selenu czy magnezu.
Zdradzimy ci jednak pewną tajemnicę. Organizm to zespół naczyń połączonych, a dobre produkty spożywcze nie dostarczają jednego składnika. jeśli uzupełnisz dietę o cenne źródła witamin A, C, E, to przy okazji zadbasz niejednokrotnie o prawidłowy poziom wielu innych składników.
To pierwszy, dobry krok w kierunku lepszej, zrównoważonej diety, która posłuży ci jeszcze długie lata. Do setki przecież jeszcze daleko.
Źródła:
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
- www.dietetycy.org.pl