Ten letni przysmak był uznawany za truciznę. Komu może zaszkodzić?

2023-05-25 13:15

Kompot z rabarbaru, ciasto z rabarbarem, a może po prostu rabarbar w cukrze – brzmi jak letnie marzenie kulinarne? Okazuje się, że jest kilka grup osób, którym ten przysmak może zaszkodzić. Sprawdź, czy powinieneś strzec się rabarbaru.

Rabarbar
Autor: GettyImages Ten letni przysmak był uznawany za truciznę. Komu może zaszkodzić?

Czy rabarbar jest trujący?

Rabarbar to sezonowe wiosenno-letnie warzywo. Dostępne zwykle przez krótki czas, między majem a czerwcem. Choć świetnie smakuje, mało kto wie, że w liściach kryje… truciznę. Jest i dobra wiadomość: ludzie nie spożywają tych liści, a tylko łodygi. Ponadto poddanie rabarbaru działania wysokich temperatur również usuwa toksyny. 

Mimo to należy uważać, spożywając ten przysmak. Dlaczego? Rabarbar zawiera szczawiany, choć głównie w liściach. To właśnie one mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Podwyższony poziom szczawianów może powodować różne schorzenia.

Rabarbar - jakie ma właściwości? Dlaczego warto jeść rabarbar?

Zalety rabarbaru

Niezależnie od szczawianów obecnych w liściach rabarbaru, pamiętajmy też o plusach tego smacznego warzywa, które zawiera szereg substancji odżywczych:

Bogactwo witaminy K korzystnie działa m.in. na układ kostny. Ponadto zawarty w rabarbarze błonnik zmniejsza poziom złego cholesterolu.

Czy rabarbar szkodzi zdrowiu?

Jednak, jak wiadomo, w życiu "chodzi o to, aby te plusy nie przysłaniały wam minusów", jak powiadał bohater filmu "Miś". Jakie są minusy rabarbaru?

  • Szczawiany – choć znajdują się głównie w liściach, to śladowe ilości są też w łodygach. Nadmierne spożycie może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, powodując m.in. kamicę, biegunkę, podrażnienie jelit, a u osób wrażliwych gorączkę i reakcje alergiczne
  • Może wypłukiwać z organizmu magnez, wapń i żelazo, powodując demineralizację kości. Rabarbar odradza się osobom z kamicą nerkową lub chorobami układu kostno-stawowego, jak osteoporoza czy stany zapalne stawów
  • Fitoestrogeny – czyli substancje roślinne zbliżone do żeńskich estrogenów, również mogą mieć wpływ na organizm
  • W przypadku spożycia liści rabarbaru, pacjenci mogą narzekać na bóle brzucha, gardła, trudności w przełykaniu, obrzęk krtani, nudności, wymioty- nawet z krwią
  • Rabarbar jest odradzany w diecie małych dzieci, zakazany w diecie niemowląt, kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Starsze dzieci mogą spożywać po obróbce termicznej.
  • Cukier – last but not least, czyli cukier, który zwykle jest obficie dodawany do potraw z rabarbarem, z uwagi na jego naturalnie bardzo kwaśny smak. O tym, że cukier to "biała śmierć" nikogo nie trzeba przekonywać. 

Nie należy oczywiście niepotrzebnie demonizować rabarbaru. Warto jednak zachować umiar i rozsądek sięgając po ten przysmak. Przecież rabarbar trafia na nasze stoły na krótko, pod koniec wiosny i w początkach lata. I zapewne w tym też tkwi magia rabarbaru, nietypowego warzywa, które w podświadomości kojarzymy z wakacjami.