Wody gotowana drugi raz szkodzi zdrowiu. Sprawdzamy, czy to prawda czy mit
Zazwyczaj starasz się zagotować tyle wody, ile potrzebujesz. Jednak zdarza ci się zostawiać resztę ugotowanej wody w czajniku i gotować ją powtórnie. Narosło wiele mitów na temat szkodliwości tak gotowanej wody. Postanowiliśmy sprawdzić, skąd wzięła się taka opinia i ile jest w tym prawdy.
Fluorki, arsen i azotany - to między innymi te niebezpieczne substancje, które miałyby się gromadzić w wodzie po ponownym zagotowaniu. Wszystko w oparciu o teorię gęstnienia wody, jeszcze niedawno promowanej nawet w mainstreamowych mediach, a ostatnio przez samozwańcze "ekspertki zdrowotne" z TikToka. Owszem, w gotowanej wodzie jest pewne zagrożenie, ale najpewniej dotyczy ono także wody nieprzegotowanej.
Skąd wzięła się teoria gęstnienia wody?
Skąd w ogóle pomysł, że zdrowa woda po ponownym przegotowaniu staje się szkodliwa? Zważywszy na źródło informacji, najczęściej jedno i wspólne, wszystko wskazuje na to, że w Polsce oparto się na artykule z "The Sun", z 2015 roku.
W roli "ekspertki" w artykule występuje Julie Harrison, jak się okazuje specjalistka od "alternatywnych metod leczenia, które pozwalają w prostych krokach przywracać zdrowie". Julie Harrison nie reprezentuje żadnej uznanej instytucji, a jedynie stronę improveyourhealth.co.uk. Aktualnie nic na niej nie ma - domena jest na sprzedaż.
To właśnie Julie Harrison twierdziła, że ponownie przegotowana woda zawiera substancje rakotwórcze, powodujące problemy neurologiczne czy bezpłodność, a potem znalazła następców:
- Chemikalia w wodzie ulegają koncentracji (...). Za każdym razem, gdy ponownie gotujesz wodę, stają się one bardziej skoncentrowane.
Czyli: jeśli początkowo zanieczyszczenia w wodzie występowały w bezpiecznym, dopuszczalnym stężeniu, po odparowaniu wody gromadzą się w czajniku i stężenie przestaje być bezpieczne.
Woda ponownie przegotowana jest trująca - co na to nauka?
jak tłumaczył na początku 2023 roku dr Jacek Postupolski, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Żywności w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH, ta teoria nie ma nic wspólnego z nauką i logiką.
Na dowód zaproponował przeprowadzenie nawet w warunkach domowych, prostego testu.
- Proszę zważyć wodę przed zagotowaniem i po zagotowaniu. Zapewniam, że dla zwykłej wagi różnica będzie niezauważalna. Utrata wody jest śladowa, więc woda nie gęstnieje.
Czytaj także: 6 korzyści z picia ciepłej wody. Pomoże nie tylko w odchudzaniu
Gotowana woda szkodliwa? Podejrzanym mikroplastik
Możliwe jednak, że pewne zagrożenie istnieje. Dziś wiemy, jak niebezpieczny może być dla zdrowia mikroplastik. Ten przenika do wód stojących, gruntowych, a potem osadza się w naszych organach, nawet w mózgu. naukowcy odkrywają coraz więcej niekorzystnych powiązań między mikroplastikiem a naszym zdrowiem.
Można sobie wyobrazić, że z plastikowego czajnika, w wysokiej temperaturze, niechcianych drobinek przedostaje się więcej, stąd może lepiej postawić na czajnik porcelanowy lub szklany.