Wspomaga odchudzanie, hamuje apetyt, reguluje cukier. Ale uwaga - łatwo o groźny błąd
Zaparcia to problem niemal narodowy, a ich częstą przyczyną jest niewłaściwa dieta i za małe spożycie płynów. Zdecydowanie najmodniejszym ostatnio sposobem na poprawę perystaltyki jelit jest siemię lniane. Faktycznie, może ci pomóc, ale niewłaściwie stosowane - także zaszkodzić. O tej zasadzie nie zapominaj.
Chociaż problemy z wypróżnianiem bywają wtórne do stylu życia (sprzyja im choćby brak ruchu), czasem są objawem poważnych schorzeń. Nie wolno zapominać, że zaparcie może być skutkiem przeszkody, która nie pozwala prawidłowo ukształtowanemu stolcowi wydostawać się na zewnątrz. To mogą być hemoroidy, endometrioza, a nawet rak.
Pamiętaj, że przewlekłe, nawracające, bądź wyjątkowo uciążliwe zaparcia, zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i niejednokrotnie pogłębionej diagnostyki. Stosujesz siemię lniane od trzech tygodni i wciąż masz kłopot? To jazda do lekarza.
Siemię lniane - właściwości
Siemię lniane, czyli niewielkie, brązowe ziarenka lnu, obfitują w składniki odżywcze i aktywne biologicznie, wpływające korzystnie na ludzki organizm. Poleca je wielu dietetyków. głównie ze względu na zalety przydatne naszemu układowi pokarmowemu.
Siemię lniane nie tylko poprawia perystaltykę jelit, ale też działa przeciwzapalnie, przydaje się przy nieżytach żołądka i jelit, łagodzi również objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Te ostatnie leczy się zazwyczaj antybiotykami, ale z pewnością nie zaszkodzi ulżyć sobie dodatkowo z pomocą nasion lnu (w porozumieniu z lekarzem).
Podobno siemię lniane jest też sprzymierzeńcem układu krążenia, reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi, poprawia stan skóry, wspomaga odchudzanie, blokując wzmożony apetyt, a nawet jest elementem profilaktyki nowotworowej.
Jak stosować siemię lniane na zaparcia
Twoim problemem jest jednak przede wszystkim zatwardzenie? Wystarczą 2 łyżki stołowe świeżo zmielonych nasion lnu. Zalej je niepełną szklanką ciepłej wody i odczekaj minimum 1,5 godziny.
Jeśli nasion nie mielisz, całe ziarenka powinny pęcznieć w wodzie przez całą noc.
Twój jelitowy sprzątacz jest gotowy do picia.
Siemię lniane na zaparcia - na to trzeba uważać
Wiele osób, które mają problem z układem trawiennym, spożywa za mało płynów. Stosując siemię lniane na zaparcia, mogą pogorszyć jeszcze sytuację, jeśli nie skończą ze złymi nawykami.
Siemię lniane może sprzyjać odwodnieniu organizmu. Ziarenka lnu szybko chłoną wodę, w sporych ilościach. Jeśli nie nawodnisz odpowiednio organizmu i nie zrobisz zapasu pod siemię lniane, grozi ci nie tylko odwodnienie. Całkiem realne są zatory jelitowe.
Dawkowanie siemienia lnianego
Nie przekraczaj dawki 2-3 łyżki siemienia lnianego dziennie. Na początku ogranicz się do 1 łyżki.
Duże ilości lnu mogą zaburzyć wchłanianie witamin i innych składników odżywczych.
Nadmiar błonnika pokarmowego jest niewskazany dla zdrowia. Wbrew pozorom nietrudno go przedawkować, wprowadzając do diety siemię lniane.
Jeśli chorujesz przewlekle lub podejrzewasz u siebie konkretne schorzenie jelit, ewentualną kurację siemieniem skonsultuj z lekarzem.