Łagów: zamek i inne atrakcje turystyczne
Łagów bywa nazywany perłą Ziemi Lubuskiej. W jego centrum wznosi się średniowieczny zamek Joannitów. Świeże powietrze, krystaliczna woda w jeziorze, to nie jedyne atrakcje. Na przełomie czerwca i lipca odbywa się tutaj najstarszy w Polsce festiwal filmowy - Lubuskie Lato Filmowe.
Łagów to niewielkie miasteczko na Ziemi Lubuskiej - w krainie najpiękniejszych lasów bukowych, morenowych wzgórz i najczystszych jezior, w sercu parku krajobrazowego, nad jeziorami Łagowskim i Trześniowskim. Tutejszy mikroklimat należy do najłagodniejszych w Polsce. Badania naukowe potwierdzają jego pozytywny wpływ na organizm, dlatego Łagów został zakwalifikowany do miejscowości o potencjalnym charakterze uzdrowiskowym.
Spacery po bukowych lasach pomogą osobom zestresowanym, z chorobami układu krążenia, gardła. Olejki eteryczne łagodzą migrenowe i napięciowe bóle głowy. Dodają energii, a także odświeżają, zmiękczają i nawilżają naskórek, więc cera nabiera zdrowego, młodego wyglądu.
Łagów: atrakcyjne okolica
Okolice Łagowa zachęcają do wycieczek rowerowych (sprzęt wypożyczysz na miejscu) i pieszych ścieżkami przyrodniczo-edukacyjnymi (oznaczone są znakiem zielonego liścia na białym tle). W Łagowskim Parku Krajobrazowym zobaczysz wiele niespotykanych chronionych roślin i zwierząt (żuraw, bocian czarny, bielik, puchacz, wydra). Warto odwiedzić rezerwat „Nietoperek” i „Nietoperek II” (na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego) z systemem fortyfikacji pod- i naziemnych tworzących sieć korytarzy długości 30 km. W podziemiach zimuje kilkadziesiąt tysięcy nietoperzy.
W łagowskich lasach znajdziesz jagody, maliny i pełno grzybów. Jeziora są rajem dla płetwonurków, wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Kajakiem lub rowerem można dopłynąć do przesmyku łączącego oba jeziora i ustronnych pomostów rybackich. Najlepiej wybrać się na wycieczkę rano lub wieczorem, żeby w ciszy delektować się przyrodą, podziwiać nenufary, kaczki i łabędzie. Na wielbicieli kąpieli i wylegiwania się na słońcu czeka Park Rekreacyjny „Łagów”.
Łagów: zabytki
W centrum Łagowa wznosi się zamek Joannitów, wizytówka miejscowości. Koniecznie wejdź na wieżę zamkową, skąd rozpościera się widok na Łagów i okolicę. Z zamkiem sąsiaduje kościół św. Jana Chrzciciela z XVIII w., przedwojenne kamieniczki i dwie bramy, które przez wieki wyznaczały granice miejscowości.
Jest też park z amfiteatrem i letnim kinem. Jednym z najbardziej tajemniczych miejsc Łagowa jest Sokola Góra z pozostałościami starego cmentarza. W dole widać resztki fosy. Warto się wybrać na nieużywany wiadukt kolejowy, dobry punkt widokowy.
Miłośnicy i twórcy kina zjeżdżają do Łagowa na Lubuskie Lato Filmowe (najstarszy w Polsce festiwal filmów, odbywa się na przełomie czerwca i lipca). Trwający od maja cykl koncertów pod hasłem „Muzyka u Joannitów” jest frajdą dla amatorów muzyki klasycznej. Na turystów czekają hotele, ośrodki wczasowe, pensjonaty, kempingi i pola namiotowe. Jest kilka sklepów, restauracje, kawiarnie, bary szybkiej obsługi i stołówki.
Więcej informacji znajdziesz na www.lagow.pl
Punkt Informacji Turystycznej
tel. 68 341 20 62