Nowoczesne kempingi w Polsce i Europie: zalety wakacji na campingu

2015-07-06 12:03

Wakacje na kempingu wspominasz jako szkołę przetrwania? Jednak chyba nie było tak źle, skoro myśląc o tamtych wypadach, uśmiechasz się... Nic nie stoi na przeszkodzie, by wrócić do takiego sposobu wypoczynku! Mówisz, że przybyło ci lat i że potrzebujesz większych wygód? Nie martw się, w świecie kempingów też bardzo wiele się zmieniło.

Nowoczesne kempingi w Polsce i Europie: zalety wakacji na campingu
Autor: Jarosław Kotomski Nowoczesne kempingi w Polsce i Europie: zalety wakacji na campingu

Spis treści

  1. Nowoczesne kempingi zaskakują funkcjonalnością
  2. Zalety wakacji na kempingu
  3. Prosta rezerwacja kempingu

Dość surowe warunki higieniczne, kolejki do toalet, często mycie w jeziorze, wiecznie przewracająca się kuchenka gazowa i zawartość menażek na śpiworze... Tak wspominamy wypady pod namiot.

Nowoczesne kempingi zaskakują funkcjonalnością

Jednak teraz kempingi w Europie to często niemal „wioski wakacyjne”, na których letni wypoczynek może być wygodny i – co ważne – niedrogi. A to wszystko przy coraz lepszej siatce dróg i dużej liczbie tanich połączeń lotniczych jest wspaniałą okazją, aby na nowo przekonać się do takiego rodzaju spędzania wolnego czasu.

Nasze rodzime kempingi też nie zostają w tyle. Na wielu z nich można liczyć na dobre warunki sanitarne i bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturę. A jeśli dodamy do tego atrakcyjną lokalizację – zaraz przy bałtyckiej plaży lub w cichym lesie nad Soliną – to wizja odpoczynku zaczyna rysować się bardzo interesująco!

Również sprzęt kempingowy jest doskonalszy z każdym sezonem. Namioty produkowane są z coraz lżejszych materiałów i po spakowaniu zajmują mniej miejsca. Mogą mieć 2, 3 sypialnie, moskitiery w licznych oknach i przedsionek, w którym nawet wysoka osoba nie musi się schylać.

Jeśli chodzi o spanie, można wybierać w karimatach klasycznych, z warstwą izolacyjną, samopompujących się i tych już gotowych „łóżkach” zintegrowanych z kołdrą, poduszką i pościelą. Osoby, które nie chcą spać „na gołej ziemi”, mogą wybierać w szerokiej gamie łóżek polowych. Nowoczesne śpiwory, wypełniane coraz to nowszymi odmianami mikrowłókien, które zapewniają sprężystość i wyższą izolację termiczną przy coraz niższej wadze i mniejszej objętości.

Kuchenki i grille, garnki, termosy, naczynia – to wszystko jest teraz bardziej funkcjonalne i wygodniejsze w obsłudze.

Zalety wakacji na kempingu

Wybierając wakacje na kempingu, zamieniamy ciasne hotelowe pokoje i jedzenie w stołówkach na przestrzeń, świeże powietrze, ciągłe obcowanie z naturą i mnóstwo ruchu. A jak wiadomo, ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie – lepsze dotlenienie, poprawa krążenia, obniżenie ciśnienia krwi i pomoc w regulacji stężenia cholesterolu, a co za tym wszystkim idzie – także poprawa nastroju.

Już sam pobyt na kempingu zmobilizuje cię do aktywniejszego życia. Dzień zaczniesz od spaceru do sanitariatów, potem potruchtasz do sklepu po świeże pieczywo na śniadanie, które następnie zjesz w cieniu drzew, słuchając śpiewu ptaków. A to dopiero początek. Czeka na ciebie mnóstwo możliwości spędzenia aktywnie czasu: baseny, rowery, korty tenisowe, a poza kempingiem zwiedzanie i wycieczki.

Prosta rezerwacja kempingu

Wiele kempingów ma własne strony internetowe. Warto na nie zajrzeć, ażeby o danym zdobyć podstawowe informacje o infrastrukturze i obejrzeć galerie zdjęć. W większości przypadków, także poprzez stronę można wstępnie zarezerwować miejsce. Zrób to wcześniej, zwłaszcza jeśli wybierasz się na wypoczynek w sezonie.

To ci się przyda

Polskie kempingi zrzeszone w Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu można znaleźć na stronie www.pfcc.eu. Są tu kempingi z podziałem na regiony, województwa i inne preferencje lokalizacji. Inna przydatna strona dla poszukujących dobrych kempingów w Polsce to www.camping.pl.

Duży wybór polskich, a także europejskich znajdziemy na stronie www.camprest.com – jest to bardzo praktyczna strona, z możliwością wyszukiwania na mapie, z informacjami turystycznymi o miejscach i małym poradnikiem. Jeśli interesują nas jedynie kempingi europejskie, to dobrą nawigację ma strona www.eurocampings.pl.

Jeśli szukamy kempingów europejskich na najwyższym poziomie, warto zajrzeć na stronę www.vacansoleil.pl, wszystkie lokalizacje przez nią oferowane są bardzo dobrze przedstawione.

miesięcznik "Zdrowie"