Aqua fitness - zalety, efekty i przykładowe ćwiczenia

2018-09-26 14:38

Aqua fitness to sport wykonywany w wodzie, najczęściej na zajęciach prowadzonych na basenie. Aqua fitness dzieli się na wiele specjalistycznych rodzajów aktywności fizycznej. Ćwiczenia można wykonywać bez przyrządów, jak i z dodatkowymi akcesoriami (np. rowerki czy rurki). Ta różnorodność i uniwersalność sprawia, że aqua fitness jest coraz częściej uprawianym sportem, a niezliczona ilość zalet, które posiada, przyciąga na zajęcia mnóstwo chętnych. Sprawdź, czym charakteryzuje się aqua fitness, jakie są jego rodzaje oraz dowiedz się więcej o efektach, które dają zajęcia aqua fitness.

Aqua fitness - zalety, efekty i przykładowe ćwiczenia
Autor: Getty Images Aqua fitness to ćwiczenia w basenie z przyrządami, np. piankowym makaronem.

Spis treści

 1. Aqua fitness - na czym polega?
 2. Aqua fitness - zalety
 3. Aqua fitness - przykładowe ćwiczenia
 4. Aqua fitness - efekty

Aqua fitness jest sportem wykonywanym w wodzie. Dzięki temu może go uprawiać niemal każdy. Prostota ćwiczeń aqua fitness i znikome ryzyko kontuzji podczas ich wykonywania sprawiają, że trening ten można praktykować nie tylko na zajęciach grupowych, ale również samodzielnie.

Zalety aqua fitness to przede wszystkim zbawienny i nieceniony wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Efekty, które daje aqua fitness można przyrównać do tych, które możemy zyskać u fizjoterapeuty lub masażysty. Dowiedz się więcej o jednej z najzdrowszych aktywności fizycznych!

Aqua fitness - na czym polega?

Aqua fitness wykonuje się przede wszystkim w basenie, ale zdarza się, że zajęcia aqua fitness prowadzone są także w niewielkich akwenach wodnych, np. jeziorach, na obozach sportowych i w ośrodkach wypoczynkowych.

Ćwiczenia w ramach aqua fitness wpływają korzystnie na całe ciało i zwiększają ogólną sprawność i wydolność organizmu. Podczas zajęć wykorzystuje się różnorodne formy ruchu – taniec, trening funkcjonalny, jogę, stretching, pole dance, ćwiczenia na przyrządach fitness umieszczonych w wodzie. Ważną zaletą i cechą charakterystyczną aqua fitness jest fakt, że taka forma treningu nie obciąża stawów oraz nie wymaga umiejętności pływania.

Aqua ftiness dzieli się między innymi na:

 • aqua aerobik – podstawowa forma treningu w wodzie,
 • aquapole – trening z wykorzystaniem rur i technik tańca na rurze,
 • aqua boxing – zajęcia kickboxingu w wodzie,
 • aquacycling – trening na rowerach stojących w wodzie,
 • aqua rock and roll – aerobik i taniec w jednym,
 • aqua senior – zajęcia przeznaczone dla osób cierpiących na różne dolegliwości fizyczne lub tych po przebytych kontuzjach i urazach.

Aqua fitness - zalety

Aqua fitness, podobnie jak aqua aerobik i inne odmiany aqua fitness, to sport, który polega na wykonywaniu ćwiczeń w wodzie i nie wymaga od uczestników umiejętności pływackich. Dzięki temu aqua fitness może ćwiczyć każdy. Dużą zaletą takiego treningu jest na pewno fakt, że sport ten dostosowywany jest do oczekiwań i potrzeb uczestników.

Aqua fitness działa prozdrowotnie na stawy, ponieważ woda doskonale je odciąża, zwiększa zakres ruchu i pozwala wykonać takie ćwiczenia, z którymi moglibyśmy mieć problem na "sucho". Aqua fitness to także sport, w którym ryzyko kontuzji jest znikome, więc z powodzeniem mogą go uprawiać osoby cierpiące na choroby stawów czy otyłość.

Wysiłek w wodzie to także doskonały sposób na odstresowanie po ciężkim dniu, a nie od dziś wiadomo, że woda ma właściwości kojące i uspokajające. Aqua fitness będzie również wspaniale działać na nasze stawy, mięśnie, ścięgna i powięzi, masując je, usprawniając i zwiększając ich ruchomość.

Aqua fitness - przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć aqua fitness naśladują te, które wykonalibyśmy w normalnych warunkach na sali fitness czy siłowni. Są to wszelkiego rodzaju przysiady, wykroki, zakroki, wymachy nóg, wymachy rąk, krążenia bioder, podskoki, sprint i skipy. Stojąc w wodzie, możemy wykonywać dowolne zestawy ćwiczeń i niemal każdy ruch będzie dla nas korzystny, ponieważ woda stawia naturalny opór naszemu ciału i jednocześnie nie męczy naszych stawów.

Poza ćwiczeniami wykonywanymi na stojąco, możemy z powodzeniem spróbować swoich sił w przewrotach i fikołkach w wodzie, które wymagają oczywiście nieco większej sprawności i obycia z wodą, ale każdy może się ich nauczyć.

Aqua fitness - efekty

Efekty treningu aqua fitness są nieocenione. Trening w wodzie wpływa zbawienie na naszą sylwetkę, zdrowie i psychikę.

Do najważniejszych efektów aqua fitness można zaliczyć:

 • wzmocnienie mięśni całego ciała,
 • poprawę wydolności i wytrzymałości organizmu,
 • wysmuklenie sylwetki,
 • ujędrnienie ciała i pozbycie się cellulitu,
 • zwiększenie sprawności i ruchomości stawów,
 • utratę zbędnych kilogramów,
 • odprężenie, odstresowanie i regenerację układu nerwowego,
 • poprawę samopoczucia,
 • zniwelowanie dolegliwości bólowych.