Jazda na rolkach – obracanie i skręcanie [WIDEO]

2018-07-17 15:53

Obracanie i skręcanie na rolkach wymaga dobrej koordynacji ruchowej, dlatego osoby początkujące powinny uczyć się skrętów i obrotów po dokładnym opanowaniu podstaw. Zobacz wideo, na którym instruktor jazdy na rolkach, Michał Machowski, pokazuje 5 sposobów na szybkie pokonywanie zakrętów i obracanie się bez tracenia szybkości.

Jazda na rolkach – obracanie i skręcanie [WIDEO]
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. 1. Obracanie na rolkach: obrót przez przednie kółka
  2. 2. Obracanie na rolkach: obrót przez przeskok
  3. 3. Obracanie na rolkach: obrót przez półkole
  4. Zobacz wideo, na którym instruktor pokazuje 5 sposobów na szybkie obracanie się i skręcanie na rolkach
  5. 4. Skręcanie na rolkach: skręt równoległy (paralelny)
  6. 5. Skręcanie na rolkach: przeplatanka

Jak nauczyć się skręcania i obracania na rolkach? Przede wszystkim nie zaczynaj nauki, jeśli jeszcze słabo radzisz sobie z utrzymaniem równowagi na rolkach. Wówczas wykonywanie skomplikowanej technicznie przeplatanki czy obrotu przez przeskok może skończyć się bolesnym upadkiem. Najlepiej rozpocząć naukę skrętów i obrotów gdy jazda do przodu nie sprawia nam żadnych problemów i czujemy się na tyle pewnie, by przejść do bardziej zaawansowanych technicznie elementów.

1. Obracanie na rolkach: obrót przez przednie kółka

Jest to najłatwiejszy sposób obrotu, od którego powinny zacząć osoby początkujące.

Jadąc wystaw lewą (lub prawą) nogę do przodu, a następnie odrywając tylne kółka rolek od podłoża, obróć się wokół prawego (lub, w przypadku prawej nogi – lewego) barku. Obracając się wykonaj zdecydowany ruch biodrami – wypchnij je najpierw w kierunku tylnej nogi, a następnie obróć o 180 stopni.

W przypadku obrotu z przodu na tył, postępuj analogicznie – wystaw lewą lub prawą nogę do tyłu, unieś czubki butów do góry i wykonaj obrót wokół barku po stronie tylnej nogi. Ciężar ciała rozmieszczony jest w tym przypadku na piętach.

2. Obracanie na rolkach: obrót przez przeskok

Technika obrotu przez przeskok jest taka sama jak w przypadku obrotu przez przednie kółka – ruch nóg i bioder jest identyczny. Różnica polega na tym, że w obrocie przez przeskok odrywamy wszystkie kółka od podłoża, a nie tylko tylne.

3. Obracanie na rolkach: obrót przez półkole

To najtrudniejszy wariant obrotu wymagający dobrej koordynacji ruchowej.

Jadąc wysuń jedną nogę do przodu,np. prawą, przenieś ciężar ciała na przeciwległą stronę, a następnie znowu na prawą nogę. Po obróceniu się o 180 stopni ustaw rolki równolegle.

Zobacz wideo, na którym instruktor pokazuje 5 sposobów na szybkie obracanie się i skręcanie na rolkach

Jazda na rolkach – obracanie i skręcanie

4. Skręcanie na rolkach: skręt równoległy (paralelny)

Wysuń prawą lub lewą nogę do przodu (w zależności od tego, w którą stronę chcesz zrobić skręt) i skręć przenosząc na nią cały ciężar ciała. Zachowaj podobną odległość między rolkami. Pamiętaj o właściwej postawie ciała – stopy, kolana i barki powinny znajdować się w jednej linii.

5. Skręcanie na rolkach: przeplatanka

Jest to najszybszy sposób skręcania, wymaga jednak dość dużej wprawy w jeździe na rolkach.

Zbliżając się do zakrętu przełóż jedną nogę do przodu, a następnie tą samą nogą odepchnij się w bok. Przełóż po skosie do przodu drugą nogę, powtórz cały ruch krzyżowy i wykonuj go do momentu aż pokonasz cały zakręt.