Ashtanga joga: teoria i praktyka jogi dynamicznej
Ashtanga joga jest dynamicznym rodzajem jogi, w którym zasadnicze znaczenie odgrywa ruch, oddech i koncentracja. Aby poczuć efekty praktyki ashtangi potrzebne jest zaangażowanie, regularność i pełna kontrola nad ciałem. Ashtanga przynosi jednak niezwykłe efekty. Zobacz, czym jest ashtanga joga i dlaczego warto ją praktykować?
Spis treści
- Ashtanga joga - podstawowe założenia jogi dynamicznej
- Ashtanga joga - najważniejsze pojęcia
- Zobacz, jak wygląda ashtanga dla zaawansowanych
- Ashtanga joga - jakie daje korzyści?
Tradycja ashtanga jogi związana jest z profesorem Sri T. Krishnamacharym oraz 500-letnim manuskryptem, który badacz odnalazł w tracie swoich poszukiwań naukowych w bibliotece w Kalkucie. Księga zawiera cały system nauczania, znany dziś właśnie jako ashtanga joga. Przez lata kolejni mistrzowie, w tym ściśle kojarzony z ashtangą Sri K. Pattabhi Jois, kultywowali praktykę łączenia ćwiczeń fizycznych z oddechowymi i dziś ashtanga joga jest jedną z najbardziej znanych odmian tradycyjnej jogi na świecie.
Ashtanga joga - podstawowe założenia jogi dynamicznej
Ashtanga jest nazywana jogą dynamiczną, ponieważ ruch podąża tu bezpośrednio za oddechem, co sprawia, że ciało pracuje w pełnej harmonii. "Asto" oznacza osiem, co ma za zadanie podkreślić ośmiostopniowość tej ścieżki jogi, na którą składają się:
- yamy – zasady moralne
- niyamy – praca nad sobą
- asany – pozycje, ćwiczenia fizyczne
- pranayama – rytmiczna kontrola oddechu
- pratyahara – kontrola zmysłów
- dharana – koncentracja
- dhyana – medytacja
- samadhi – urzeczywistnienie Jaźni.
Naturalnym efektem dobrze wykonywanej praktyki jest doświadczanie, urzeczywistnienie wszystkich następujących po sobie punktów. Samadhi to ostateczny punkt praktyki: oświecenie, wyzwolenie, pogodzenie się ze sobą. Warto pamiętać, że ashtanga bez oddechu nie jest ashtangą. Dlatego wykonywanie asan bez kontroli oddechu nie da pożądanego efektu, będzie jedynie zwykłą pozą, figurą.
Czytaj też: Co to jest AJURWEDA i czym różni się od jogi?
Nie każdy uczestnik zajęć ashtangi przechodzi wszystkie stopnie praktyki. Osoby, które traktują jogę głównie jako zestaw ćwiczeń wzmacniających i relaksujących, koncentrują się na trzecim stopniu, czyli asanach. Jest to system ściśle określonych pozycji (asan) praktykowanych w seriach. Ich wykonywanie bazuje na czterech podstawowych elementach: oddechu (oddechu ujjayi), ruchu ciała (vinyasa), punktach koncentracji wzroku (drishti) i bandach (wewnętrzne zaciski).
Ashtanga joga - najważniejsze pojęcia
Oddech
Oddech to niezwykle ważny element wykonywania ćwiczeń. Jego zadaniem jest łączenie asan i płynne przechodzenie pomiędzy nimi. W ashtanga jodze oddycha się oddechem ujjayi, czyli tzw. oddechem zwycięzcy. Oddychając ćwiczący wydaje charakterystyczny dźwięk, który ma mu pomóc w koncentracji i osiągnięciu spokoju, a z czasem - wejściu w stan medytacji.
Czytaj też: Oddech jogiczny - ćwiczenia oddechowe dla początkujących i zaawansowanych
Vinyasa
W znaczeniu podstawowym visaya oznacza płynne wejście i wyjście z asana (pozycji). W rozumieniu szerszym, vinyasa to także pełna sekwencja asan, która tworzy serię. W ashtanga jodze znanych jest 6 serii, jednak praktykuje się głównie tylko pierwszą – Yoga Chikitsa oraz rzadziej drugą Nadi Shodana - jest to seria dla mocno zaawansowanych i dłużej ćwiczących, najczęściej praktykują ją nauczyciele ashtangi. Celem jogi Chikitsa, czyli terapii jogą, jest oczyszczenie i wzmocnienie ciała. Z kolei Nadi Shodana służy oczyszczeniu systemu nerwowego poprzez koncentrację głównie na skrętach i odgięciach kręgosłupa.
Drishti
Skupianie wzorku przez ćwiczącego ma za zadanie ułatwienie koncentracji i skupienia. W ashtandze istnieje 9 odmian drishti:
- czubek nosa - Nasagra Drishti;
- w górę - Urdva Drishti;
- trzecie oko - Brumadya Drishti;
- koniuszek środkowego palca - Hastagra Drishti;
- koniuszek kciuka - Angushta Drishti;
- prawa strona - Parshva Drishti;
- lewa strona - Parshva Drishti;
- pępek - Nabi Drishti;
- koniuszek dużego palucha - Padagra Drishti.
Bandha
Bandha to ośrodek energetyczny w ciele. Jego uaktywnienie przez ćwiczącego ma za zadanie „uwięzienie” w ciele życiowej energii i pomoc w kontroli oddechu. W ashtandze mamy trzy bardzo ważne bandhy, czyli „energetyczne zawory”, które pozwalają zachować i dobrze rozprowadzić energię wytwarzaną podczas ćwiczeń:
- Mula Bandha;
- Uddiyana Bandha;
- Jalandara Bandha.
Bandhy polegają na odpowiednim ułożeniu ciała i spięciu mięśni w celu zwiększenia stabilności oraz zapewnienia integralności pozycji. Ich wykonanie wymaga świadomości ciała, a w początkowych etapach pomocy instruktora jogi, który dokładnie określi, które mięśnie i w jaki sposób należy napiąć.
Zobacz, jak wygląda ashtanga dla zaawansowanych
Polecany artykuł:
Ashtanga joga - jakie daje korzyści?
Uprawianie jogi jest dość specyficznym rodzajem wysiłku fizycznego. Przede wszystkim ćwiczenia w ashtandze są powolne i płynne, ale mimo tego - dość wymagające. Ułożenie ciała w kolejnych pozycjach zwiększa siłę oraz elastyczność mięśni i ścięgien. Po kilkunastu zajęciach jogi ćwiczący przyjmuje kolejne asany bez większego oporu, płynnie i naturalnie.
Dla osób dłużej ćwiczących ashtanga jogę największą korzyścią jest sama przyjemność i spokój osiągany podczas wykonywania kolejnych asan. Świadomym praktykom nie chodzi o wymiar fizyczny kolejnych pozycji, ale wewnętrzną harmonię osiąganą dzięki nim.
Ashtanga z uwagi na ogromną rolę oddechu korzystnie wpływa na dotlenienie organizmu i pracę serca. Co więcej, joga ma także pozytywny wpływ na psychikę ćwiczącego. Ułatwia radzenie sobie ze stresem, osiągnięcie wewnętrznego spokoju, a uaktywniając w pozycjach równoważnych obie półkule mózgowe, przeciwdziała starzeniu się mózgu.
Polecany artykuł: