Jak odróżnić dobrą SIŁOWNIĘ od złej

2014-10-24 11:44

Po miesiącach wahań i rozterek zdecydowaliśmy się zapisać na siłownię. I oto pierwszy problem: który klub fitness wybrać? Oto kilka podstawowych rad, które pozwolą wyeliminować najgorsze miejsca.

Jak odróżnić dobrą SIŁOWNIĘ od złej
Autor: thinkstockphotos.com Wybierając siłownię zwróć uwagę, aby dostępny na niej sprzęt był w dobrym stanie technicznym.

Spis treści

  1. Jak wybrać dobrą siłownię: kwalifikacje trenerów
  2. Jak wybrać dobrą siłownię: zajęcia próbne

Przede wszystkim klub fitness powinien być czysty. To zresztą łatwo stwierdzić już na pierwszy rzut oka, nie ma sensu się więc rozpisywać. Zupełnie oczywiste jest poproszenie obsługi o pokazanie szatni i natrysków. Jeśli jest tam czysto i nie czujemy żadnej nieprzyjemnej woni, możemy przejść do następnego punktu naszego prywatnego testu.

Najpierw obejrzyjmy wszystkie maszyny i urządzenia. Nie musimy wcale wiedzieć, do czego służą. To powie nam później trener. Na razie sprawdźmy, czy są zadbane, zakonserwowane i w dobrym stanie. Przy okazji warto zastanowić się nad wielkością sali. Czy nie jest zbyt ciasna, czy ćwiczący mogą swobodnie się przemieszczać i czy nie ma w niej zbyt wielu ćwiczących (dlatego najlepiej pójść na inspekcję w godzinach szczytu, przypadających zwykle między 17 a 19).

Jak wybrać dobrą siłownię: kwalifikacje trenerów

Kolejnym punktem naszego małego testu jest obsługa. Osoby w recepcji siłowni powinny być miłe i opowiedzieć bardzo szczegółowo o wszystkich możliwościach klubu. O wiele istotniejsze są jednak kwalifikacje trenerów. Przed zapisaniem się do siłowni koniecznie trzeba sprawdzić, czy pracują w niej trenerzy, a jeśli tak, to w jakich godzinach. Jeśli w porze, kiedy będziemy ćwiczyć, możemy liczyć na opiekę fachowca, przed wykupieniem karnetu powinniśmy z nim porozmawiać. Dobry trener zapyta nas o cel ćwiczeń, czas, jakim dysponujemy, ogólną kondycję i stan zdrowia, a następnie zaproponuje program dostosowany do naszych możliwości. Jeśli uznamy, że proponowane przez niego ćwiczenia nam odpowiadają, warto od razu umówić się, żeby pracował z nami przynajmniej w pierwszym okresie, dokładnie pokazując nam sposób, w jaki należy wykonywać poszczególne ćwiczenia i tłumacząc, jakie mięśnie ćwiczymy.

Idealne byłoby wykupienie ćwiczeń z trenerem (niektóre siłownie oferują to za dodatkową opłatą), ponieważ jest on wtedy wyłącznie do naszej dyspozycji i może nam wszystko dokładnie wytłumaczyć. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto wcześniej ustalić, jak intensywnie może się on nami opiekować. Oczywiście, będzie on musiał odpowiadać na pytania i prośby innych ćwiczących. Ale czasem warto nawet umówić się z trenerem w godzinach mniejszego ruchu, by miał on dla nas więcej czasu. Im wcześniej nauczymy się właściwie wykonywać ćwiczenia, tym szybciej zobaczymy ich rezultaty i tym mniejsze będzie ryzyko urazu.

Jak wybrać dobrą siłownię: zajęcia próbne

Dobre siłownie dają potencjalnym klientom możliwość próbnych ćwiczeń, zanim zdecydują się oni na wykupienie karnetu. Często jest to wejście bezpłatne. Warto pytać o taką możliwość. Karnety są zwykle stosunkowo drogie, a nie warto wiązać się z firmą, która nie spełnia naszych oczekiwań.

I na koniec jeszcze jedna rada: zawsze warto słuchać znajomych. Jeśli ktoś, komu ufamy, poleca jakiś klub, warto sprawdzić go w pierwszej kolejności. Dobre wrażenie stałych bywalców jest bezcenne i może nam zaoszczędzić bolesnych rozczarowań.