Sambo - rosyjska sztuka walki. Historia i rodzaje sambo

2018-10-05 8:49

Sambo to rosyjska sztuka walki, która czerpie z najlepszych technik walki wywodzących się z Europy oraz Azji. Sambo zostało stworzone w celach militarnych, a jego historia ma swój początek w byłym Związku Radzieckim. Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje samba, a każdy z nich może przynieść nam niezwykle zadowalające efekty zdrowotne - zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Sprawdź, czym charakteryzuje się sambo, jakie są jego rodzaje oraz dowiedz się dla kogo polecana jest ta rosyjska sztuka walki.

Sambo - rosyjska sztuka walki. Historia i rodzaje sambo
Autor: Getty Images Sambo to połączenie najskuteczniejszych sztuk walki takich jak zapasy, judo, boks, kickboxing.

Spis treści

  1. Sambo - historia
  2. Sambo - rodzaje
  3. Sambo - przykładowe techniki walki
  4. Sambo - dla kogo jest polecane
  5. Sambo - efekty treningów

Sambo zostało stworzone na potrzeby wojska, a jego historia sięga lat 20-tych XX wieku. Sambo obecnie uznawane jest za dyscyplinę sportową. W 1966 roku Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza FILA uznała Sambo za sport i objęła nad nim patronat.

Można wyróżnić trzy rodzaje samba, a każdy z nich charakteryzuje się innymi komponenta mi. To, co łączy każdy z tych rodzajów, to przede wszystkim traktowanie sztuk walki jako sportu całościowego, który wzmacnia nas nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.

Sambo - historia

Historia sambo ma swój początek w pierwszej połowie XX wieku, a jej korzenie sięgają byłego Związku Radzieckiego. W dużym skrócie: sambo to sztuka walki, która jest połączeniem technik judo z różnego rodzaju technikami zapaśniczymi. Nazwa „sambo” w dosłownym tłumaczeniu oznacza samoobronę – od pierwszej sylaby „sam”, bez broni – od drugiej sylaby „bo”. Obecnie technika sambo to połączenie najskuteczniejszych systemów walki pochodzących z Azji oraz Europy, m.in. zapasów, judo, boksu, jujitsu, kickboxingu.

Sambo początkowo, w latach 20-tych XX wieku, stosowane było w wojsku na terenach ZSRR, a jego techniki były wykorzystywane do zwalczania wroga. Obecnie sambo uprawiane jest rekreacyjne w celu zwiększenia sprawności i siły oraz poprawienia kondycji i wydolności sportowca. Wielu zawodników mieszanych sztuk walki (MMA) skutecznie wykorzystuje techniki walki sambo na ringu. Pierwszy międzynarodowy turniej sambo odbył się w 1967 roku w Rydze. W 1972 roku miały miejsce pierwsze w historii mistrzostwa Europy sambo, a rok później odbyły się także mistrzostwa świata.

Sambo - rodzaje

Sambo dzieli się na trzy rodzaje.

1. Sambo sportowe

To najpopularniejszy rodzaj sambo, który znany jest niemal na całym świecie. Składa się z różnego rodzaju rzutów, dźwigni i przewrotów. Wymaga od ćwiczących dużej siły fizycznej oraz dobrej wytrzymałości i kondycji, ponieważ ten rodzaj sambo czerpie z różnorodnych sztuk walki takich jak judo i zapasy oraz z azerbejdżańskiej i gruzińskiej szkoły walki.

Znakiem rozpoznawczym samba sportowego są skuteczne, a także bolesne dźwignie na stawy kolanowe i skokowe oraz skomplikowane taktyki walki w parterze. W celach rekreacyjnych uprawiania sambo, podczas treningów nie stosuje się bolesnych technik, a najważniejszym komponentem treningu jest nacisk na polepszenie sprawności i wytrzymałości zawodnika.

W Ameryce istnieje sportowa odmiana sambo nazywana „freestyle sambo”. Obfituje w większą ilość różnorodnych chwytów i ich kombinacji (ze szczególnym uwzględnieniem duszeń).

Czytaj też: Jak zbudować masę mięśniową? 4 najważniejsze wskazówki

2. Sambo militarne (systema)

Militarna odmiana sambo została stworzona na potrzeby wojska rosyjskiego, a w szczególności dla agentów ochrony oraz agentów specjalnych (jednostek specjalnych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej „specnazu”). Co ciekawe, sambo militarne ma swoje korzenie w folklorze Rosji oraz „Teorii zręczności” Bernsztajna, która opiera się na biomechanice człowieka.

Systema to sztuka walki wykorzystująca nie tylko zdolności fizyczne, ale także umiejętności psychiczne. Należy do nich przede wszystkim energia psychiczna zwana „chi”, która odzwierciedla spokój i opanowanie, dwa bardzo ważne komponenty skutecznego wojownika. Systema, w odróżnieniu do innych rodzajów sambo, największy nacisk kładzie na oddech i kontrolę energii wewnętrznej. Zwieńczeniem nauki samba militarnego jest umiejętność kontrolowania przeciwnika za pomocą pracy nad jego energią.

3. Sambo bojowe (combat)

Sambo bojowe charakteryzuje się wielofunkcyjnością i skomplikowaną techniką pozwalającą wykorzystać tę sztukę walki w różnych sytuacjach życiowych.

Combat to zbiór pięćdziesięciu dwóch technik z różnego rodzaju sztuk walki. Składa się m.in. z kopania, duszenia, ciosów rękami, rzutów, przewrotów, bolesnych dźwigni i trzymań. Sambo bojowe jest najbardziej widowiskowym rodzajem samba. Poprawia wytrzymałość, gibkość, siłę i szybkość. Najbardziej znanym sportowcem, który uprawiał sambo bojowe (combat) jest Fiodor Jemieljanienko, który przez dziesięć lat utrzymywał się na podium zawodów MMA. Inni znani zawodnicy to m.in. Aleksandr Jemieljanienko, Siergiej Charitonow, Andrej Arłouski.

Sprawdź też: Martwy ciąg - technika, warianty i zalety ćwiczenia

Sambo - przykładowe techniki walki

Sambo, jako połączenie wielu sztuk walki wywodzących się zarówno z Europy, jak i z Azji, obfituje w różnego rodzaju:

  • kopnięcia,
  • uderzenia rękami,
  • walkę na pięści,
  • przerzuty,
  • duszenia,
  • dźwignie,
  • przewroty.

Techniki walki sambo wywodzą się z mołdawskiego Trînta, ormiańskiego Kocha, gruzińskiego Chidaoba, tatarskiego Korasa, uzbeckiego Kurasha, mongolskiego Khapsagaya oraz azerbejdżańskiego Gulesha. Co więcej, sambo łączy w sobie także azjatyckie techniki walki, które składają się z głównie z pracy nad oddechem, energią wewnętrzną oraz siłą psychiki.

Sambo - dla kogo jest polecane

Sambo polecane jest przede wszystkim przyszłym zawodnikom MMA lub innych zawodów sportowych, w których przydaje się zręczność, sprawność i siła. Samba z powodzeniem mogą uczyć się także wszyscy ci, którzy chcą popracować nad wytrzymałością swojego ciała oraz zwiększyć umiejętności walki wręcz. Ta sztuka walki będzie dobrym pomysłem dla osób, które pragną poznać tajniki sztuk walki z całego świata, ponieważ sambo jest naprawdę bogatym zbiorem różnorodnych technik walki wręcz.

Czytaj też: Białko serwatkowe - rodzaje, efekty, dawkowanie

Sambo - efekty treningów

Warto rozpocząć praktykę samba z tego względu, że ta rosyjska sztuka walki jest niezwykle uniwersalna oraz, co najważniejsze, efektywna. Na efekty samba nie trzeba długo czekać, wystarczy kilka treningów, żeby zobaczyć pierwsze rezultaty, takie jak zwiększenie szybkości, refleksu i siły oraz znaczna poprawa wydolności.

Sambo, jako sport siłowo-wytrzymałościowy, będzie doskonale budował nasze mięśnie oraz wspomagał pracę układu nerwowego, ponieważ w sambie liczy się zarówno opanowanie, spokój i praca nad oddechem, jak i refleks, szybkość oraz czujny umysł