Aktywuje wszystkie mięśnie, spala mnóstwo kalorii. Mało znany sport nie ma sobie równych

2024-03-27 15:19

Wiosna to doskonały moment, żeby zacząć uprawiać regularną aktywność fizyczną. Dzięki temu można nie tylko w szybki i przyjemny sposób pozbyć się zbędnej warstwy tkanki tłuszczowej "wyhodowanej" zimą, ale również zyskać lepszy nastrój i nowe znajomości. Sprawdź, jaki sport został kilkukrotnie okrzyknięty najzdrowszym sportem świata i dlaczego warto go spróbować.

Aktywuje wszystkie mięśnie, spala mnóstwo kalorii. Mało znany sport nie ma sobie równych
Autor: GettyImages Aktywuje wszystkie mięśnie, spala mnóstwo kalorii. Mało znany sport nie ma sobie równych

Najzdrowszy sport świata to... 

Jaki sport jest najlepszy? Dyskusje na ten temat trwają i trudno spodziewać się, aby udało się jednoznacznie określić, jaki sport niesie najwięcej korzyści dla zdrowia. Jest to indywidualna kwestia, a efekty konkretnych treningów zależą od indywidualnych predyspozycji, częstotliwości treningu, trybu życia poza sportem itp.

W czołówce sportów uważanych za zdrowe i korzystne dla organizmu wymienia się m.in. squasha. Jest to wciąż mało popularna dyscyplina, a może nieść wiele korzyści. Dlaczego warto zainteresować się squashem i przenieść te zainteresowania z teorii do praktyki?

Squash - zalety gry w squasha 

Squash został oceniony przez magazyn Forbes aż sześciokrotnie jako najzdrowszy ze sportów. Plusem tej dyscypliny jest możliwość uprawiania jej przez cały rok na specjalnych kortach.

Trzęsła polskim tenisem przed Igą Świątek i Agnieszką Radwańską. Marta Domachowska szczerze o tenisowej emeryturze

Kolejny atut to możliwość spalenia wielu kalorii. Ponadto squash zwiększa wydolność aerobową. Osoby, które regularnie trenują, zyskują więcej siły, elastyczność oraz, co istotne, koordynację wzrokowo-ruchową. Squash to również okazja do nawiązywania kontaktów społecznych, bo w grze biorą udział dwie osoby. Daje dreszczyk emocji, związanych z rywalizacją, ale i poprawia nastrój i samopoczucie.

Squash - na czym polega? Zasady gry w squasha 

Na czym polega gra w squasha? To rozgrywka za pomocą rakiet. Gra toczy się na specjalnym korcie. Piłka ma być odbijana od ścian tak, aby przeciwnik nie zdołał odebrać zagrania. To gra szybka, intensywna, ale też bardzo satysfakcjonująca.

Gra wymaga dobrej kondycji i umiejętności, które łączą w sobie wiele elementów znanych z innych sportów. Zawodnik squasha musi biegać, szybko skręcać, zwracać się w stronę piłki. Pracują przy tym mięśnie całego ciała.

Gra w squasha - zalety, wady i ryzyko kontuzji 

Minusy squasha? To niewątpliwie jak w każdym sporcie, ryzyko kontuzji. Konieczność wykonywania szybkich ruchów może sprzyjać nieostrożnym zagraniom, które mogą prowadzić do zwichnięć, skręceń, nadwyrężeń w obrębie kończyn górnych lub dolnych. Istnieje też ryzyko zderzenia z drugą grającą osobą, a nawet... ze ścianą.

Osoby, które praktykują regularne treningi, ryzykują też możliwość rozwoju dolegliwości, która jest znana jako łokieć tenisisty. Niektóre osoby praktykują grę w specjalnych okularach ochronnych, co zmniejsza ryzyko urazu oka, do jakiego może dojść wskutek niecelnego podania piłki lub jej nieskutecznego odbioru.

Jeśli ktoś dotychczas sport widywał wyłącznie na ekranie telewizora, squash nie jest sportem dla niego. Gra wymaga elementarnej kondycji, którą można wcześniej zbudować, np. regularnie praktykując jogging.

Rozgrywkę, jak każdy inny trening, należy poprzedzić rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko kontuzji. Poza tym należy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu przed i po treningu.

Od jakiego sportu warto zacząć? 

Jeśli nie squash, to co? Jeżeli nie masz partnera lub odpowiedniego obiektu w okolicy, aby móc grać w squasha, nie zniechęcaj się. Na początek możesz zacząć samodzielnie ćwiczyć truchtanie, a z czasem też odbijanie piłki w miejscu, w którym nie będzie to nikomu przeszkadzać ani stwarzać zagrożenia dla osób postronnych.

Jeśli w ogóle squash cię nie przekonuje – też się nie przejmuj. Jest wiele możliwości uprawiania innych sportów, dostosowanych do twoich preferencji, możliwości i potrzeb. I pamiętaj, że każdy, nawet krótki trening jest lepszy niż brak treningu!