Body balance: wzmacnia ciało i wycisza umysł. Na czym polegają zajęcia body balance?

2017-04-04 16:08

Body Balance to zajęcia fitness, na które składają się elementy tai chi, jogi i pilatesu. Dzięki body balance wzmocnisz wszystkie grupy mięśni, poprawisz swoją koncentrację i koordynację ruchową. Ćwiczenia przywracają też wewnętrzną równowagę i odstresowują. Przeczytaj, na czym polega trening body balance i jakie jeszcze przynosi efekty.

Body balance: fitness 3w1. Na czym polega body balance?
Autor: thinkstockphotos.com Zajęcia body balance są przeznaczone dla wszystkich, bez względu na wiek i płeć.

Spis treści

  1. Body balance: na czym polega trening?
  2. Pełen trening body balance
  3. Body balance: jak wyglądają zajęcia?
  4. Jak sprawdzić swój zmysł równowagi?
  5. Body balance: efekty

Trening body balance powinien odbywać się co najmniej 2 razy w tygodniu.

Body balance to system treningów opracowany przez szkołę Les Mills, a konkretnie przez jej oddział w Nowej Zelandii. Gdziekolwiek na świecie postanowisz więc ćwiczyć body balance, zajęcia będą się składały z tego samego zestawu aktywności. Na każdy trening składają się elementy trzech, pozornie różnych, dyscyplin: tai-chi, pilatesu i jogi. Wszystko po to, by uzyskać oczekiwany efekt: zwiększyć siłę mięśni i ich elastyczność, a jednocześnie pozbyć się codziennych stresów. Bardzo często podkreśla się, że body balance to ćwiczenia dla każdego: bez względu na wiek i kondycję fizyczną.

Body balance: na czym polega trening?

Trening body balance trwa 55 minut - najpierw 5-minutowa rozgrzewka, później 40 minut właściwych ćwiczeń, a na koniec 10 minut relaksacji i medytacji. Zajęcia body balance rozpoczynają się od praktykowania tai-chi - wykonywaniu wolnych i płynnych ruchów, mających wprowadzić uczestników treningu w stan koncentracji i wyciszenia oraz zapobiec ewentualnej kontuzji. Potem przychodzi kolej na punkt główny zajęć, czyli ćwiczenia z elementami jogi i pilatesu, wzmacniające mięśnie i dodające im elastyczności. Ostatnie 10 minut przeznaczone na medytację ma zwiększyć skuteczność zastosowanych aktywności i wprowadzić uczestników treningu w stan relaksacji. Jako że body balance ma służyć stabilizacji sylwetki w różnych płaszczyznach, ćwiczenia wykonuje się w różnych pozycjach: leżąc, stojąc, klęcząc.

Trening body balance wykonuje się boso, ponieważ bezpośredni kontakt z podłogą pozwala zachować odpowiednią postawę. Początkowo do wykonania ćwiczeń nie są potrzebne żadne akcesoria - wskazana jest co prawda mata, ale nie stanowi ona elementu obowiązkowego treningów. Z czasem, aby utrudnić sobie zadanie, można wprowadzić ćwiczenia z piłką fitnessową czy bosu.

Zajęcia body balance odbywają się z towarzyszeniem spokojnej muzyki, a ich istotny element stanowią ćwiczenia oddechowe i te, które kształtują zmysł równowagi, np. stanie na jednej nodze. Co 3 miesiące zmieniana jest muzyka i choreografia, więc trening body balance raczej nikomu się nie znudzi.

Czytaj również: Pilates - dla kogo przeznaczony jest trening?

Pełen trening body balance

Zobacz, jak wygląda trening body balance i spróbuj samodzielnie wykonać go w domu!

Body balance: jak wyglądają zajęcia?

1. Rozgrzewka

Pierwszym elementem ćwiczeń jest trwająca około 5 minut rozgrzewka wykorzystująca elementy tai-chi. Trenujący wykonują najbardziej podstawowe ćwiczenia związane z tą sztuką walki: krążenie ręką w jednym miejscu, krążenie jedną ręką z krokami, ćwiczenia wzmacniające mięśnie skośne i mięśnie proste brzucha, ćwiczenia wzmacniające boki tułowia.

2. Ćwiczenia z elementami jogi i pilates

Na tym etapie ćwiczeń wykonuje się najpopularniejsze i uznawane za nietrudne do wykonania pozycje z jogi, m. in. pozycję góry, pozycję krokodyla, pozycję psa z głową w dół, pozycję kobry, pozycję wojownika, trójkąt. Czerpie się również z pilatesu, wykorzystując m. in. ćwiczenia pilates core, poprawiające stabilność kręgosłupa, a także różnego rodzaju skłony i obroty.

3. Wyciszenie

Na koniec czas na medytację i relaksację oraz ćwiczenia oddechowe, które mają wzmocnić efekty całego treningu.

Czytaj również: Joga dla początkujących - podstawowe asany

Warto wiedzieć

Jak sprawdzić swój zmysł równowagi?

Ćwiczenia body balance nie są wymagające, a jednym z ich głównych celów jest udoskonalenie swojej umiejętności zachowania równowagi. Przed zapisaniem się na treningi możesz samodzielnie sprawdzić, jaki jest twój poziom zaawansowania w tej dziedzinie. Stań na jednej nodze, a drugą unieś, zegnij w kolanie i oprzyj o kolano nogi, na której stoisz. Jeśli wytrzymasz w tej pozycji 60 sekund na każdej nodze, masz bardzo dobrą równowagę, jeżeli twój wynik wyniesie poniżej 17 sekund - zdecydowanie musisz nad nią popracować. Wynik pomiędzy tymi wartościami oznacza, że twoje umiejętności zachowania równowagi są na umiarkowanym poziomie.

Body balance: efekty

Co daje uczestnictwo w zajęciach body balance? Efekty można zaobserwować już po pierwszym treningu - oczywiście ciało nie będzie jeszcze bardzo wzmocnione, ale odprężenie psychiczne - zauważalne. A to dzięki spokojnym, płynnym ruchom wywodzącym się z tai-chi, które mają działanie odprężające, redukujące stres i niepokój.

Body balance wprowadza w stan równowagi psychicznej i uczy większej odporności na niepowodzenia.

Body balance pozytywnie oddziałuje też na sylwetkę. Wzmacnia przede wszystkim mięśnie brzucha i kręgosłup oraz uczy zachowania wyprostowanej pozycji ciała. Treningi wzmacniają i wyszczuplają ciało, a także poprawiają koordynację ruchową, zwiększają elastyczność i ruchomość stawów.

Ćwiczenia body balance są bardzo bezpieczne, rzadko powodują kontuzje. Mogą na nie uczęszczać nawet kobiety w ciąży, jednak wcześniej muszą o swoim stanie poinformować instruktora - niektóre z ćwiczeń zostaną dla nich zmodyfikowane.