Boot camp - efekty wojskowego treningu

2018-12-17 12:28

Szybkie efekty treningów boot camp zapewniają im coraz większą popularność. Chciałabyś schudnąć i wzmocnić ciało, ale brak ci tyle samodyscypliny, by regularnie ćwiczyć w domu? Jesteś systematyczna, ale w lustrze nie widzisz zmian? Rozpocznij wojskowy trening i przekonaj się, że na jego efekty nie trzeba długo czekać.

Boot camp - efekty wojskowego treningu
Autor: thinkstockphotos.com Boot camp - efekty wojskowego treningu

Spis treści

  1. Trening boot camp efektywniejszy niż zwykły trening
  2. Efekt 1: Trening boot camp gwarantuje schudnięcie
  3. Efekt 2: Regularny trening wzmacnia mięśnie
  4. Efekt 3: Wojskowy trening poprawia kondycję
  5. Efekt 4: Większe możliwości oddechowe organizmu
  6. Kiedy pojawią się pierwsze efekty treningu?

Efekty treningu boot camp widoczne są szybciej, niż po ćwiczeniach na siłowni. Skąd bierze się ta różnica? Zobacz na czym polega boot camp i jakie są korzyści z jego trenowania.

Treningi funkcjonalne boot camp to intensywne ćwiczenia wytrzymałościowe zwiększające siłę, motorykę mięśni, koordynację i możliwości organizmu. Zajęcia odbywają się w małych grupach pod okiem wykwalifikowanego trenera, ich rygor przypomina wojskowy trening.

Trening boot camp efektywniejszy niż zwykły trening

Boot camp to trening, podczas którego uczestnicy zajęć wykonują ćwiczenia zgodnie z poleceniami trenera, który odpowiada za przebieg zajęć i poziom motywacji ćwiczących. Trener staje się dowodzącym żołnierzami, w rolę których wciela się grupa trenujących, stąd nazwa "obóz dla rekrutów". Przygotowany przez niego zestaw ułożony jest zgodnie z zasadami treningów obwodowych, czyli tworzy zbiór czynności, które są powtarzane tyle razy, ile zaleci trener. Boot camp charakteryzuje też to, że ćwiczenia odbywają się na świeżym powietrzu w małych 6-10 osobowych grupach, co dodatkowo motywuje ćwiczących do podjęcia rywalizacji. W skład boot campu wchodzą elementy treningu wytrzymałościowego, siłowego, interwałowego, obwodowego i ćwiczeń crossfit. Zatem trenując nie tylko podnosisz poziom własnej kondycji i wytrzymałości organizmu, ale również poprawiasz siłę i w krótkim czasie możesz uzyskać efekt, na jaki w przypadku zwykłych zajęć na siłowni, musiałabyś dłużej pracować.

Efekt 1: Trening boot camp gwarantuje schudnięcie

W godzinę wojskowego treningu możesz spalić nawet 1000 kcal! To jeden z rodzajów aktywności, którego rezultatem jest nie tylko utrata wagi, lecz także zachowanie smukłej, ładnej sylwetki. Skóra pozostaje jędrna, ponieważ podczas treningu zachodzi proces spalania tkanki tłuszczowej, przy równoczesnym wzmocnieniu mięśni całego ciała. Taki rezultat można osiągnąć dzięki temu, że część ćwiczeń boot camp opiera się na treningu interwałowym. Poprzez naprzemienne wykonywanie powtórzeń wymagających zmiennej aktywności fizycznej następuje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ organizm ćwiczącego po wykonaniu ponadprzeciętnego wysiłku powraca do stanu sprzed aktywności. Po intensywnym treningu zwiększa się więc zapotrzebowanie organizmu na tlen, ponieważ jest on niezbędny do przywrócenia w organizmie równowagi. Najważniejsze jest jednak to, że energię potrzebną do procesów regeneracyjnych, w których uczestniczy tlen, organizm pozyskuje z tkanki tłuszczowej. W związku z potrzebą przywrócenia równowagi w organizmie następuje szybsze spalanie tłuszczu.

Przeczytaj koniecznie >>Dieta boot camp<<

Efekt 2: Regularny trening wzmacnia mięśnie

Trening boot camp zapewni wzmocnienie wszystkich mięśni. Nie musisz wybierać czy chcesz poprawić wygląd nóg i pośladków kosztem innych partii ciała. Konkretny plan treningowy polegający na wykonywaniu ćwiczeń wytrzymałościowych pod okiem wyspecjalizowanego trenera, pozwoli ci holistycznie wzmacniać mięśnie, ponieważ podczas treningu zaangażowane są wszystkie części ciała. Znaczny przyrost masy mięśniowej nie grozi trenującym, ponieważ obciążenia, z którymi ćwiczą, są zbyt niewielkie, by w pokaźny sposób rozbudować muskuły.

Efekt 3: Wojskowy trening poprawia kondycję

Boot camp dzięki wykorzystaniu elementów różnego typu treningów poprawia kondycję organizmu. Treningi obwodowe sprawiają, że ćwiczący wykorzystuje wszystkie partie mięśni, dzięki czemu wzmacnia ciało i korzystnie wpływa na jego formę. Interwały są oparte na naprzemiennej zmianie tempa ćwiczeń. O ich wpływie na poprawę wydolności człowieka świadczy najlepiej fakt, że zostały stworzone z myślą o sportowcach w celu poprawienia ich zdolności siłowo-wytrzymałościowych. Podczas treningów wytrzymałościowych i siłowych wykonywane są ćwiczenia wzmacniające mięśnie i korzystnie wpływające na niewielki wzrost masy mięśniowej. Im więcej mięśni w organizmie, tym człowiek czuje się silniejszy i mniej podatny na zmęczenie.

Efekt 4: Większe możliwości oddechowe organizmu

Rezultatem regularnego uprawiania tej dyscypliny jest wzrost pojemności oddechowej płuc. Zestaw ćwiczeń boot camp opiera się na wielu elementach treningu wytrzymałościowego, nastawionego na ten cel. W trakcie aktywności zmienia się tempo oddechu, staje się on przyspieszony, dzięki czemu wzrasta wentylacja płuc. Po treningach boot camp można zaobserwować pogłębienie oddechów bez zwiększenia ich częstotliwości. Do poprawy zdolności aerobowych organizmu przyczynia się także to, że treningi odbywają się na świeżym powietrzu, co korzystnie wpływa na dotlenienie mózgu.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty treningu?

Treningi boot camp przynoszą efekty w zasadzie natychmiastowo. Nie oznacza to, że schudniesz po pierwszych zajęciach na tyle, że o wysiłku będziesz mogła zapomnieć na zawsze.  Na pewno po kilku pierwszych treningach zauważysz poprawę kondycji i wytrzymałości siłowej. Na rezultaty takie jak spektakularny spadek wagi i uzyskanie smukłej sylwetki trzeba poczekać trochę dłużej. Jednak zdyscyplinowanie, wysokie wymagania stawiane przez trenera i mobilizacja uczestników sprawiają, że zauważalne efekty możesz stwierdzić już po miesiącu intensywnych ćwiczeń.