Ćwiczenia na trampolinie, czyli jumping fitness

2018-07-18 10:49

Odchudzające ćwiczenia na trampolinie, czyli jumping fitness, to forma ćwiczeń fizycznych łącząca w sobie dużą dawkę wysiłku i zabawy. Proste skakanie na trampolinie może dać twojemu ciału więcej korzyści niż myślisz. Sprawdź, na czym polega jumping fitness i jakie ma zalety.

Jumping fitness - skacz i gub kilogramy!
Autor: thinkstockphotos.com Jumping fitness - skacz i gub kilogramy!

Spis treści

  1. Na czym polegają ćwiczenia na trampolinie, czyli jumping fitness?
  2. Zalety jumping fitness
  3. Obejrzyj wideo i dowiedz się, jak wyglądają zajęcia z jumping fitness oraz dlaczego warto skakać na trampolinie
  4. Jak zacząć trenować jumping fitness?

Skakanie na trampolinie kojarzy ci się tylko z dziecięcą zabawą? To błąd! Specjaliści od fitness przekonują, że dzięki tej niepozornej czynności możesz nie tylko poprawić gibkość i koordynację, ale także szybciej spalić zbędne kalorie.

Na czym polegają ćwiczenia na trampolinie, czyli jumping fitness?

Jumping fitness to specjalnie opracowany system treningowy, który pomaga wzmacniać i kształtować sylwetkę przy jednoczesnym czerpaniu frajdy ze skakania. Do treningu wykorzystywana jest jednoosobowa trampolina o małych rozmiarach, na której wykonuje się ćwiczenia zaczerpnięte z różnych dyscyplin sportowych. Najczęściej jest to kombinacja wolnych i szybkich skoków, ćwiczeń znanych z aerobiku i dynamicznych „biegów” w miejscu.

Czytaj też: Bungee fitness - na czym polega? Jaka jest cena zajęć?

Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dzięki różnorodnej technice jumping fitness zapewnia wszechstronny trening całego ciała, zwiększając zarówno ogólną sprawność, jak i poprawiając kondycję.

Zalety jumping fitness

Udowodniono, że skakanie na trampolinie jest dziesięć razy skuteczniejsze niż bieganie. Jak to możliwe? Dzięki nieustannym zmianom grawitacji więcej mięśni jest jednocześnie zaangażowanych w ruch, przez co podnosi się efektywność ćwiczeń. Co więcej, w czasie godzinnego treningu jumping fitness możemy spalić aż 800 kcal! Jeśli więc szukasz sposobu na skuteczną utratę kilogramów, ten typ ćwiczeń jest dla ciebie idealny.

Czytaj też: Jak spalić 100, 300, 500 i 1000 kcal? Przykłady aktywności i treningów

Dlaczego jeszcze warto ćwiczyć na trampolinie?

  • skakanie to dobry trening kondycyjny – usprawnia krążenie, pomaga w pracy układu sercowo-naczyniowego i dotlenia;
  • to dobra forma aktywności dla osób odchudzających się, ponieważ przyspiesza przemianę materii, stymuluje procesy trawienne i przyczynia się do uwalniania toksyn z organizmu;
  • wzmacnia mięśnie całego ciała i pomaga w kształtowaniu sylwetki;
  • zwiększa gibkość i koordynację ruchową;
  • sprawia dużo radości, zmniejsza poziom stresu i odpręża.

Obejrzyj wideo i dowiedz się, jak wyglądają zajęcia z jumping fitness oraz dlaczego warto skakać na trampolinie

Jak zacząć trenować jumping fitness?

Ćwiczenia na trampolinie można spotkać w ofercie wielu klubów fitness. Treningi prowadzone są przez wyszkolonych instruktorów na specjalnie przeznaczonych do jumpingu trampolinach. Warto zapisać się na takie zajęcia, ponieważ ćwiczenia w grupie dodatkowo zwiększają motywację i przybliżają do wspólnego celu, jakim jest zrzucenie wagi.

Również w domu warto spróbować samodzielnego treningu na trampolinie. Do tego celu może posłużyć ci zwykła trampolina dla dzieci, choć przy regularnych ćwiczeniach istnieje ryzyko, że szybko się zużyje. Aby mieć pewność, że twój sprzęt jest dobrej jakości, zwróć uwagę na jakość sprężyn. Powinny być na tyle solidne, aby dobrze amortyzować skoki, nawet osób o dużej wadze ciała. Wysokiej jakości trampoliny mają podwójne sprężyny beczkowe, stalową ramę i wytrzymałą matę. Jeśli planujesz długie, regularne treningi, zainwestuj w dobry sprzęt dostępny w sklepach sportowych.